Trwa ładowanie...
04-11-2016 07:49

Polska - odnowiono przydrożne kapliczki w Małopolsce

Stoją przy drogach, szlakach turystycznych, w miasteczkach, miastach i wioskach. Ich prostota i skromność, ale i różnorodność sprawiają, że dla mieszkańców są ważne, a dla turystów intrygujące. 50 przydrożnych kapliczek odnowiono w tym roku na Małopolsce. Najstarsze poddane renowacji obiekty pochodzą z XVII wieku. Z niektórymi z nich wiążą się niesamowite historie

Polska - odnowiono przydrożne kapliczki w MałopolsceŹródło: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego
d42jcdq
d42jcdq

Stoją przy drogach, szlakach turystycznych, w miasteczkach, miastach i wioskach. Ich prostota i skromność, ale i różnorodność sprawiają, że dla mieszkańców są ważne, a dla turystów intrygujące. 50 przydrożnych kapliczek odnowiono w tym roku w Małopolsce. Najstarsze poddane renowacji obiekty pochodzą z XVII wieku. Z niektórymi z nich wiążą się niesamowite historie.

- Nie wyobrażam sobie, że moglibyśmy zapomnieć o kapliczkach, które wpisały się już na dobre w krajobraz Małopolski. Zawieszone na drzewach, postawione przy drogach czy szlakach turystycznych stanowią zapis historii, świadectwo wiary i często zachwycające przykłady sztuki ludowej. Trzeba je chronić przed niszczącym działaniem czasu – podkreśla Leszek Zegzda z zarządu województwa.

Te czasem niepozorne miejsca, często związane są z ważnymi wydarzeniami historycznymi, ale też legendami. Wśród obiektów, które udało się wyremontować, jest m.in. kapliczka modlącego się Chrystusa w Tymbarku, postawiona w 1939 roku. Najstarsi mieszkańcy okolicy twierdzą, że często w tym miejscu słychać głos płaczących dzieci. Kapliczka stanęła bowiem w miejscu, w którym po I wojnie światowej odkryto zbiorową mogiłę dzieci, prawdopodobnie ofiar epidemii cholery. Odsłonięte szczątki zostały zebrane i pochowane pod figurą Jezusa.

Kapliczka w Tymbarku _ Fot. UMWM _

d42jcdq

Dawny blask odzyska też kapliczka w Męcinie. Według miejscowej legendy powstała w miejscu, w którym został pochowany proszalny dziad (dawniej żebrak). Mieszkańcy Męciny odnaleźli go zamarzniętego na rozstaju dróg pewnej srogiej zimy. Ze zdumieniem odkryli, że w połach jego płaszcza udało się przeżyć małemu chłopcu. Dziecko z biegiem lat stało się pracowitym i zamożnym gospodarzem, a także fundatorem tej kapliczki.

Kapliczka w Męcinie (Małopolska) _ Fot. UMWM _

Najstarszy obiekt, w którym w tym roku prowadzono prace znajduje się w Łowczówku. Kapliczka została wzniesiona ok. 1658 r. Wewnątrz, na półce służącej za ołtarz, ustawiona została drewniana, ludowa rzeźba Najświętszej Marii Panny Niepokalanie Poczętej. Kapliczka od lat służy jako przystanek pielgrzymom, którzy przez Łowczówek podążają do sanktuarium maryjnego w Tuchowie.

ir

d42jcdq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d42jcdq