ycipk-4axgjn

Polska turystyka rośnie w siłę

Udane wakacje, rosnące zyski i coraz więcej gości - tak wygląda pierwsze podsumowanie letniego sezonu turystycznego. Z danych przedstawionych przez ministerstwo sportu i turystyki wynika, że w pierwszej połowie tego roku prawie 9 milionów Polaków skorzystało z hoteli i pensjonatów. To o osiem procent więcej niż w analogicznym okresie zeszłego roku.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Polska turystyka rośnie w siłę
(PolandMFA/Mariusz Cieszewski, Licencja Creative Commons, flickr.com)
ycipk-4axgjn

Udane wakacje, rosnące zyski i coraz więcej gości - tak wygląda pierwsze podsumowanie letniego sezonu turystycznego. Z danych przedstawionych przez ministerstwo sportu i turystyki wynika, że w pierwszej połowie tego roku prawie 9 milionów Polaków skorzystało z krajowych hoteli i pensjonatów. To o osiem procent więcej niż w analogicznym okresie zeszłego roku.

Polskę odwiedziło o 4 procent więcej turystów, niż rok temu. Zdaniem prezesa Polskiej Organizacji Turystycznej Rafała Szmytke, turystyka w naszym kraju rośnie w siłę. Między 2010 a 2013 rokiem liczba turystów zagranicznych zwiększyła się o 20 procent. W tym samym czasie liczba krajowych wyjazdów wzrosła o 50 procent.

W tym roku liczba zagranicznych turystów odwiedzających Polskę wyniesie 16,5 mln - szacuje minister sportu i turystyki Andrzej Biernat. Według niego wszystkie wskaźniki pokazują, że będzie to kolejny udany rok dla branży.

ycipk-4axgjn

Ministerstwo sportu szacuje, że po opublikowaniu pełnych danych liczba podróży turystycznych Polaków wypoczywających w kraju latem br. okaże się o 5 proc. wyższa w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku, a liczba podróży zagranicznych w tym sezonie - wyższa o 3-4 proc. w porównaniu do 2013 r.

- Wydatki turystów zagranicznych odpoczywających w Polsce to ok. 5 mld zł rocznie - to jest potężna kwota zasilająca nie tylko firmy turystyczne, ale wszystkie te, które działają wokół turystyki - dodał szef resortu sportu, który w czwartek uczestniczył w konferencji poświęconej 10-leciu obecności w UE i osiągnięciom w dziedzinie turystyki.

Biernat podkreślił, że dzięki członkostwu w UE polski rynek turystyczny zyskał. Jak ocenił, skończyło się kojarzenie Polski jako kraju z siermiężnym podejściem do turysty, który przyjeżdżając do nas nie wiedział, gdzie się podziać. - Dzięki przynależności do UE znaleźliśmy się w maszynie, która napędza gospodarkę turystyczną w Unii - zaznaczył. Dodał, że w ciągu 10 lat Polska wydała na rozwój turystki z pieniędzy unijnych 1 mld 200 mln euro.

Biernat powiedział, że udział branży turystycznej w polskim PKB przekroczył 6 proc. Dla porównania, udział rynku turystycznego w gospodarce Tajlandii oscyluje w granicach 9-10 proc. - Jestem dumny z tego, że turystyka jest tak wielkim osiągnięciem w rozwoju naszej gospodarki - podkreślił.

ycipk-4axgjn

Jak wynika z danych GUS, przedstawionych przez Ministerstwo Sportu i Turystyki (ostateczne dane będą znane w grudniu br.), w okresie styczeń - czerwiec 2014 r. 8,78 mln polskich turystów skorzystało z obiektów wypoczynkowych w Polsce. To o 8 proc. więcej niż w tym samym okresie 2013 r.

Według badań zrealizowanych przez firmę Activ Group i zaprezentowanych podczas konferencji, w 2014 r. Polacy najczęściej wyjeżdżali do: Niemiec, Włoch, Chorwacji, Grecji, Wielkiej Brytanii, Turcji, Hiszpanii, Bułgarii oraz Egiptu.

W okresie styczeń - czerwiec 2014 r. liczba turystów zagranicznych korzystających z bazy noclegowej w Polsce zwiększyła się o 4,6 proc. w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego.

Zdaniem Tomasza Rosseta z Polskiej Izby Turystyki, tak dobre wyniki to zasługa coraz lepszej infrastruktury, czyli między innymi nowoczesnych hoteli, dróg i połączeń lotniczych. W jego opinii, do naszego kraju mogłoby jednak przyjeżdżać o wiele więcej zagranicznych gości. Potrzebna jest spójna, pomysłowa i dobrze zaadresowana promocja. Bez niej, zdaniem wiceszefa PIT, Polska nadal będzie krajem nie do końca odkrytym przez zagranicznych turystów.

ycipk-4axgjn

Zdaniem przedstawicieli organizacji turystycznych, za wzrostem obrotów branży stoi między innymi stabilna wartość złotówki, powoli spadające ceny paliw oraz wzrost zamożności naszych rodaków.

PAP/IAR/at/if

Sprawdź ceny przejazdów do interesującego Cię miasta. Zdziwisz się!

Polub WP Turystyka
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-4axgjn

ycipk-4axgjn
ycipk-4axgjn