Trwa ładowanie...
d28n5cb

Pomnik Wolności w Rydze

Największe atrakcje
Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA, fot: Diego Delso

Pomnik Wolności w Rydze jest granitowo-miedzianą konstrukcją usytuowaną w centrum Rygi. Symbolizuje łotewską niepodległość, jedność narodową, niepodległość i wolność.

Pomnik Wolności w Rydze – historia

Pomnik Wolności został ufundowany w całości przez darowizny mieszkańców jako hołd dla tych, którzy polegli w walce o łotewską niepodległość. Pomnik Wolności w Rydze odsłonięto 18 listopada 1935 r. To efekt projektu łotewskiego rzeźbiarza Karla Zale zatytułowanego "Mirdzi kā zvaigzne!", czyli ‘Świecić jak gwiazda’.

Pomnik Wolności w Rydze – projekt

Pomnik Wolności w Rydze symbolizuje ideę niepodległości. Statua ma ponad 43 m wysokości i została wzniesiona z 56 rzeźb podzielonych na 13 grup. Znajdują się one na 4 poziomach Pomnika Wolności w Rydze przedstawiających łotewską historię i kulturę.

U podstawy Pomnika Wolności w Rydze wyryto napis: Dla Ojczyzny i Wolności. Na szczycie obelisku postawiono dziewięciometrowy symbol wolności – młodą kobietę dzierżącą trzy gwiazdy nad głową. Znaczenie tego symbolu tłumaczy się jako trzy historyczne prowincje Łotwy i jedność narodową. U podstawy Pomnika Wolności wyryto również „straż honorową”, która jest symbolem suwerenności narodu.

d28n5cb
Pomnik Wolności w Rydze
Czas lotu / jazdy samochodem

1 h/8 h 26 min

Strefa czasowa

UTC+02:00

Waluta

euro

Orientacyjna odległość

663 km

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d28n5cb
d28n5cb
d28n5cb