Trwa ładowanie...
25-09-2012 15:16

Pora na gorącą jesień!

W powietrzu powoli czujemy jesień. Kolorowe liście, chłodne poranki… Już teraz powinniśmy szukać antidotum na chandrę, która może się pojawić wraz z szarugą i deszczem. Co może pomóc? Ciepła kąpiel w gorących źródłach! Przyjemnie rozgrzewa i wprowadza w stan błogiego odprężenia. Oto miejsca, gdzie można zrelaksować się w ciepłej wodzie.

Pora na gorącą jesień!Źródło: eSky.pl, fot: WP
d26q39v
d26q39v

W powietrzu powoli czujemy jesień. Kolorowe liście, chłodne poranki… Już teraz powinniśmy szukać antidotum na chandrę, która może się pojawić wraz z szarugą i deszczem. Co może pomóc? Ciepła kąpiel w gorących źródłach! Przyjemnie rozgrzewa i wprowadza w stan błogiego odprężenia. Oto miejsca, gdzie można zrelaksować się w ciepłej wodzie.

Szwajcaria
Cudowne działania szwajcarskich wód europejska śmietanka towarzyska odkryła już w XIX wieku. Odwiedzały je koronowane głowy, arystokracja, magnaci finansowi, każda z ważnych osobistości musiała odwiedzić ten kraj i jego termy! Obecnie, całe szczęście, są one dostępne dla każdego. Miejsc, w których można skorzystać z kąpieli w gorących źródłach, jest w Szwajcarii dużo… Które wybrać? Może Leukerbad *w regionie *Wallis? Czyli największe w Europie alpejskie kąpielisko termalne. W okolicy wytryskuje aż 65 źródeł z wodą o temperaturze 51°C, by zamoczenie się było prawdziwą przyjemnością, ochładza się ją do temperatury 28°C – 43°C.

Termalne źródła w Leukerbad wykorzystywane są od czasów rzymskich. Obecnie do kąpieli i zabiegów wellness służy woda z ośmiu źródeł. Z 30 kąpielisk – prywatnych i publicznych – można korzystać codziennie w godzinach 8.00-20.00, dorośli płacą za tę przyjemność 26 franków, a dzieci i młodzież w zależności od wieku mogą zapłacić od 0 do 21 franków. Na gości czeka szeroka gama zabiegów, sauny, masaże… Jeżeli te atrakcje wydadzą się komuś za mało interesujące, może skorzystać z takich propozycji jak: śniadanie w gorących wodach z kieliszkiem zimnego szampana w ręku lub wieczorne wylegiwanie się w basenie i oglądanie filmu. Można też kąpać się w zbiornikach na otwartym powietrzu, które w dzień gwarantują niesamowity widok na Alpy, natomiast wieczorem – od czasu do czasu – jest możliwość zażycia kąpieli przy świetle księżyca lub wzięcia udziału w imprezie nawiązującej klimatem od czasów rzymskich – każdy z jej uczestników zostaje odziany w strój z epoki, by łatwiej mu było przenieść się w czasie.

Węgry *Pozostałości kąpielisk z czasów rzymskich – z II w n.e. – można odnaleźć również w *Budapeszcie. Otrzymał on w 1934 roku tytuł „miasto-zdrój” ze względu na to, że korzysta z ponad stu ujęć ciepłej wody i posiada około pięćdziesięciu kąpielisk. Wody tego miasta zyskały na popularności, gdy w XVI-XVII wieku pojawili się tu Turcy. I to właśnie dzięki okupacji tureckiej część kąpielisk, poza walorami związanymi z samą wodą i jej leczniczymi właściwościami, posiada również imponujący wygląd. To że łaźnie skupione są na terenie miasta powoduje, że można odwiedzić kilka z nich podczas jednej wizyty w Budapeszcie. Najbardziej imponujące jest Kąpielisko Gellerta *– traktowane często jako wizytówka miasta – zlokalizowane w przepięknym, secesyjnym hotelu nad samym brzegiem *Dunaju. A sama łaźnia? Mozaikowe posadzki i dna basenu, stylizowane kolumny oraz wszechobecne posągi i zdobienia… to wszystko wprowadza niepowtarzalną atmosferę. Kąpielisko podzielone jest na dwie części – całoroczną i sezonową –
posiada w sumie 13 basenów z wodą o temperaturze 38°C w tym jeden przykryty przepięknym szklanym sklepieniem, jest tu także tzw. szampańska kąpiel, czyli basen z musującą wodą. Kąpiele tu szczególnie polecane są osobom cierpiącym na dolegliwości kręgosłupa i stawów.

d26q39v

Równie piękne są baseny kąpieliska Rudas, zlokalizowane w typowej łaźni tureckiej wybudowanej w XV wieku. Osoby, które odwiedzają to miejsce zachwycają się jego architekturą. Kopuła łaźni ma 10 metrów i spoczywa na 8 słupach, pod nią znajduje się ośmiokątny basen. Niegdyś było to miejsce przeznaczone wyłącznie dla mężczyzn, z czasem stało się ono koedukacyjne. Po wizycie w tych dwóch basenach inne mogą wydać się o wiele mniej imponujące. Oba obiekty mają podobne godziny otwarcia, goście mogą je odwiedzać od 6 rano, z reguły, do 18 wieczorem.

Islandia *
Niesamowite wrażenia zapewniają też baseny *
Islandii
. Szczególnie często odwiedzany jest kompleks Blue Lagoon zlokalizowany kilkanaście kilometrów na północ od Rejkiawiku. Kąpielisko powstało na skutek ludzkiej pomyłki. Sąsiadująca z nim elektrownia Svartsengi wykorzystująca wody geotermalne nie jest w stanie zużyć ich w całości. Przewidywano, że ich nadmiar zniknie między zwałami lawy lub wyparuje. Tak się jednak nie stało! Z nadwyżki wody powstało sztuczne jezioro. Jest ono niezwykle słone, ale posiada dużo właściwości leczniczych.

Ze wspaniałych wód o temperaturze 39 – 41°C można korzystać przez cały rok, siedem dni w tygodniu, z reguły w godzinach 9-21. Architektura tego miejsca idealnie pasuje do tego, co je otacza tj. do turkusowej wody, zastygłych połaci lawy i wulkanicznych skał dookoła – budynki termalne wykonano z cegieł powstałych z lawy oraz z brazylijskiego drewna. Niezwykłość kąpieliska docenili m.in. czytelnicy prestiżowego pisma "Condé Nast Traveler", którzy okrzyknęli je najlepszym kompleksem termalnym na świecie. Chcąc zanurzyć się w tym luksusie, dorośli muszą zapłacić 23 euro, natomiast młodzież i seniorzy 7 euro.

d26q39v
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d26q39v

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj