Trwa ładowanie...
10-01-2012 16:22

Poradnik narciarza - średnio zaawansowani

Najmniejsze górki nie stanowią już dla ciebie wyzwania? Na nartach czujesz się pewnie i chętnie podejmujesz kolejne narciarskie wyzwania? Co zrobić by jeździć jeszcze lepiej i jaki sprzęt będzie dla ciebie najlepszy?

Poradnik narciarza - średnio zaawansowaniŹródło: stuff.pl
d1oge8p
d1oge8p

Najmniejsze górki nie stanowią już dla ciebie wyzwania? Na nartach czujesz się pewnie i chętnie podejmujesz kolejne narciarskie wyzwania? Co zrobić by jeździć jeszcze lepiej i jaki sprzęt będzie dla ciebie najlepszy?

Szlifowanie umiejętności - Kontrola jazdy

Jako średnio zaawansowany narciarz już dawno zrezygnowałeś z prymitywnego pługu i zaczynasz coraz bardziej krawędziować. Bywają jednak momenty, zwłaszcza na terenie usłanym muldami lub pokrytym grubym lodem, kiedy gwałtownie tracisz kontrolę nad swoimi deskami. Wszystko dlatego, że w trakcie niespodziewanego wybicia się na hopce lub poślizgnięcia na lodowej ściance, instynktownie odchylasz się do tyłu.

Wówczas cały ciężar twojego ciała jest przenoszony na końce nart. To bardzo niebezpieczne, ponieważ wówczas czubki twoich desek jeszcze bardziej reagują na każdą przeszkodę i nawet najmniejszy kamień może spowodować wyskok à la Małysz. Nic nie przyciska ich do ziemi. W sytuacjach, kiedy osiągasz niebezpieczną prędkość, zawsze napieraj piszczelami na języki butów. Wówczas zwiększysz swoją kontrolę nad nartami, a w sytuacji ekstremalnej będziesz mógł zahamować pługiem.

Jak dobrać sprzęt?

Nasz ekspert radzi
Michał Saniewski, właściciel salonów Aktiv Sport, zapalony narciarz

d1oge8p

Narciarze średnio zaawansowani to osoby, które spędziły już kilka sezonów na nartach, pracując samodzielnie lub z pomocą instruktora nad swoją techniką. Jeśli umiesz kontrolować prędkość na nartach, zaczynasz inicjować skręty na krawędziach, czujesz się pewnie, zjeżdżasz z czerwonych i łatwiejszych czarnych tras – to na pewno możesz mówić o sobie: średnio zaawansowany. Tutaj możemy wspomnieć, że sprzęt dla tej grupy charakteryzuje się już bardziej skomplikowaną konstrukcją.

Narta jest zdecydowanie mocniej wcięta w talii, a wewnątrz niej znajduje się konstrukcja drewniana. Połączenie różnych typów drewna daje odpowiednią twardość narty. Jeśli jesteś narciarzem średnio zaawansowanym, narta powinna być niższa od ciebie o 5–10 cm. Oczywiście mówimy tu o nartach carvingowych, czyli tych najbardziej popularnych wśród narciarzy, a nie o zjazdówkach, które już prawie całkowicie wychodzą z użycia. Wysokość płyty lub podwyższenia, na których montowane są wiązania, też nie jest bez znaczenia, pamiętaj, że im wyższa płyta, tym łatwiej inicjować skręty.

Płyta ma zazwyczaj wysokość od 5 mm do 20 mm. Niestety, obciąża ona stawy kolanowe, więc z jej wysokością lepiej nie przesadzać. Obecnie większość nart ma w standardzie płytę bądź podwyższenie, co w pełni zaspokaja potrzeby osób średnio zaawansowanych. Jeśli chodzi o buty narciarskie, w tej grupie indeks flex (czyli twardość buta) powinien się mieścić między 60 a 90.

Buty dla średnio zaawansowanych narciarzy są zdecydowanie bardziej dopasowane do nogi, lepiej trzymają piętę i śródstopie, ale są mniej komfortowe. Przy wyborze butów z tej grupy należy zwrócić uwagę na szerokość pod stopą, która waha się między 100 mm a 104 mm. Wydaje się, że to niedużo, ale dla osób z płaskostopiem to bardzo ważne.

*Polecamy w techtrendy.pl: *Rozkwit ultrabooków

d1oge8p
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1oge8p