Trwa ładowanie...
10-01-2012 16:07

Poradnik początkującego narciarza - pierwsze szusy

Dopiero zaczynasz przygodę z nartami? Nie zaopatruj się w najdroższe ubrania i sprzęty. Wcale nie jest powiedziane, że złapiesz narciarskiego bakcyla.

Poradnik początkującego narciarza - pierwsze szusyŹródło: stuff.pl
d1oge8p
d1oge8p

Dopiero zaczynasz przygodę z nartami? Nie zaopatruj się w najdroższe ubrania i sprzęty. Wcale nie jest powiedziane, że złapiesz narciarskiego bakcyla.

Początki na stoku – jazda pługiem

  1. Zbliż do siebie czubki, żeby się delikatnie stykały i zacznij powoli zsuwać się ze stoku.
  1. Dużo zależy od rozłożenia ciężaru ciała. Napieraj zewnętrznymi krawędziami nart, kiedy chcesz zminimalizować prędkość.
  1. Żeby sprawdzić, jak silne są twoje nogi, jedź prosto i oceń, w jakim stopniu możesz kontrolować narty.
  1. Żeby skręcić w lewo, musisz dołożyć lewą nartę do prawej i ciężar przenieść na lewą nogę.
  1. Po wykonaniu skrętu natychmiast wróć do pozycji startowej, ze złączonymi czubkami nart, żeby się zbytnio nie rozpędzić.
  1. Aby skręcić w prawo, dołóż prawą nartę do lewej, ciężar przenieś na prawą nogę. Zmniejszaj kąt rozwarcia tyłów nart i balansuj ciężarem ciała.
d1oge8p

Jak dobrać sprzęt?

Nasz ekspert radzi
Michał Saniewski, właściciel salonów Aktiv Sport, zapalony narciarz

Dla początkujących narciarzy najlepsze są dosyć krótkie narty carvingowe. Tego rodzaju sprzęt jest bardzo dobry dla osób, które dopiero uczą się jeździć. Dzięki wcięciom pod wiązaniami, zwanym taliowaniem, pozwalają na łatwiejsze skręcanie. Takie deski powinny być mniej więcej o 10–15 cm niższe od swojego właściciela. Jeśli zatem masz 180 cm wzrostu, powinieneś kupić narty o długości 165–170 cm. W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że narty powinny sięgać do brody lub nosa.

Pamiętaj o tym, że krótsza narta będzie wolniejsza, ale zdecydowanie łatwiejsza w manewrowaniu, dzięki niej twoje postępy w narciarstwie będą widoczne już po weekendowym wyjeździe. Przy wybieraniu sprzętu trzeba też pamiętać o jego konstrukcji. Narty dla początkujących powinny być miękkie – ich rdzeń może być z pianki i tworzyw jej pochodnych, takie narty dają większą elastyczność i wybaczą ci więcej błędów, a prowadzenie ich nie wymaga dużego wysiłku. Buty narciarskie są istotnym połączeniem między tobą a nartami, powinny idealnie pasować do wiązań narciarskich, które umożliwiają ruch ciała i wywierają bezpośredni nacisk na deski.

Dobre buty powinny mieć wnętrze prawidłowo dopasowane do stopy, co będzie chronić ją przed uszkodzeniem i obiciem. Powinny być też wykonane z mocnej powłoki zewnętrznej chroniącej nogi przed urazami. Wybór odpowiedniego modelu ma zasadnicze znaczenie dla bezpiecznego i przyjemnego narciarstwa. Głównym kryterium doboru butów do umiejętności jest tzw. flex– czyli najprościej mówiąc twardość skorupy buta. Jeśli zamierzasz sprezentować takie obuwie swojej dziewczynie, pamiętaj, że kobiece buty mają inny, specjalny kształt i są wykonane z bardziej miękkich materiałów.

*Polecamy w techtrendy.pl: *Rozkwit ultrabooków

d1oge8p
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1oge8p