Festas de Lisboa – Lizbona – czerwiec
Czerwiec w stolicy Portugalii to miesiąc ulicznych imprez i wielu wydarzeń kulturalnych, których punktem centralnym są uroczystości przypadające na 12 i 13 czerwca, czyli imieniny patrona Lizbony – świętego Antoniego. W najstarszych dzielnicach – od Graça i Mouraria, przez Alfamę, aż po Bairro Alto – ulice ozdabiane są kolorowymi girlandami, wypełniają się zapachem grillowanych sardynek i bazylii oraz ludźmi bawiącymi się do melodii popularnych piosenek, niekiedy granych na żywo. Na ulicznych straganach oprócz sardynek oferowane są przekąski, wino oraz piwo. Od wielu lat symbolem Festas de Lisboa są grafiki sardynek, wyłaniane w konkursie. W 2016 roku zgłoszono prawie 9 tysięcy rysunków z 70 krajów, z których wybrano 5 najlepszych grafik.
Trwa ładowanie wpisu: facebook
Ponieważ święty Antoni jest również patronem małżeństw, 12 czerwca w katedrze Sé (i niekiedy w urzędzie miasta) odbywa się grupowy ślub 16 par – Casamentos de Santo António, a koszty z tym związane pokrywają sponsorzy i urząd miasta. Szczęśliwcy wybierani są spośród par, które zgłosiły się kilka miesięcy wcześniej przez specjalny formularz (muszą być rezydentami stolicy Portugalii). Pod katedrą na nowożeńców czeka tłum ludzi, życzących im szczęścia na nowej drodze życia. Ponadto na straganach sprzedawane są doniczki z bazylią, w których umieszczono papierowe goździki i karteczki z wierszykami. Obdarowanie kogoś taką bazylią uznawane jest za deklarację miłości.
Ważnym wydarzeniem Festas de Lisboa jest wielka parada Marchas Populares, odbywająca się na Avenida da Liberdade. Uczestniczą w niej przedstawiciele różnych dzielnic Lizbony, rywalizujący strojami i choreografią w konkursie na najlepszy występ. W 2016 r. paradowało prawie 2 tysiące osób, a wydarzenie jak zwykle relacjonowała na żywo telewizja publiczna RTP1. Motto tegorocznej parady brzmi: „Lizbona – miasto świata”. Tej nocy mieszkańcy i turyści bawią się na ulicznych zabawach do białego rana.
Natomiast 13 czerwca tysiące ludzi gromadzą się na placu przed kościołem Igreja de Santo António (podobno stoi w miejscu, gdzie urodził się święty), by wziąć udział w uroczystej procesji ku czci św. Antoniego. Trasa wiedzie uliczkami miasta, koło katedry Sé i wraca do tego samego kościoła. Tradycja ta sięga XVI wieku.