Trwa ładowanie...
d3dpidi
03-08-2006 12:03

Praca w Londynie. Jak znaleźć zatrudnienie w Wielkiej Brytanii?

Nasi rodacy znajdują zatrudnienie przede wszystkim w budownictwie, handlu i gastronomii. Nie oszukujmy się jednak – praca nie leży na ulicy i żeby znaleźć jakieś zajęcie, trzeba się sporo napocić. Zwłaszcza jeśli nie mówimy zbyt dobrze po angielsku. Jeśli już uda nam się zacząć pracę, pamiętajmy, że łatwo jest ją stracić. Podpowiadamy, jak znaleźć pracę w Londynie.

d3dpidi
d3dpidi

Niektóre źródła podają, że w Londynie mieszka i pracuje już ponad 100 000 Polaków. Nasi rodacy znajdują zatrudnienie przede wszystkim w budownictwie, handlu i gastronomii. Nie oszukujmy się jednak – praca nie leży na ulicy i żeby znaleźć jakieś zajęcie, trzeba się sporo napocić. Zwłaszcza jeśli nie mówimy zbyt dobrze po angielsku. Jeśli już uda nam się zacząć pracę, pamiętajmy, że łatwo jest ją stracić.

POSZUKIWANIE PRACY

Szukać pracy w Londynie można na różne sposoby i na pewno bardzo przydatna okaże się znajomość języka angielskiego na poziomie co najmniej podstawowym oraz CV w wersji angielskiej. Zawsze należy jednak być ostrożnym i nie oddawać nikomu swojego paszportu. W Wielkiej Brytanii pobieranie opłaty za znalezienie pracy nie jest praktykowane i jest nielegalne. Najlepiej jeśli mogą nam pomóc znajomi, którzy wcześniej tam pojechali. Jeśli interesuje nas praca niani, sprzątaczki czy „złotej rączki\", możemy sami napisać ogłoszenie i wywiesić je, np. na poczcie, w supermarkecie czy na wystawie sklepu. Kosztuje to zwykle 0,50-1 GBP za tydzień i nierzadko okazuje się skuteczne. Dosyć dobrym pomysłem jest skorzystanie z Yellow Pages, czyli książki telefonicznej (panoramy firm). Znajdują się tam adresy firm, do których można wysłać CV lub zanieść je osobiście. Poszukując pracy, warto skorzystać z usług agencji pośrednictwa pracy. Tam dowiemy się, gdzie są wolne posady.

_ Pośrednictwa i agencje pracy Pośrednictwa i agencje pracy _

  1. PUTNEY JOB CENTRE. Putney Bridge Road 329-339, London SW 15 2 YU - tel. 02087801912 - stacja metra: Putney.
  1. FULHAM JOB CENTRE. North End Road 376, London SW 6 - tel. 02073811901 - stacja metra: Fulham.

Liczne adresy biur pośredniczących w znalezieniu pracy w Londynie można znaleźć na stronach internetowych:

  1. www.polskaanglia.co.uk/agencje_pracy_w_londynie_i_wielkiej_brytanii
  2. www.1stcontact.co.uk
  3. www.apsik.co.uk
  4. www.mojawyspa.co.uk
  5. www.biuro.co.uk

_ Oferty pracy Oferty pracy _

d3dpidi

Najpopularniejszym miejscem wywieszania ofert jest tzw. ściana płaczu. Są tam umieszczane oferty w języku polskim. Dojazd do „ściany płaczu\" ze stacji Victoria – zielona linia metra (District), stacja Ravenscourt. Ostrzegamy jednak przed nieuczciwymi pracodawcami, gdyż zdarzyło się, że Polacy zostali oszukani przez pracodawców, którzy ogłaszali się w tej słynnej wśród Polaków witrynie sklepu. Ofert zatrudnienia można też szukać na stronach agencji pracy, stowarzyszeń zawodowych, na stronach ogłoszeniowych jak thegumtree, na stronach job centre czy londynek.net Są one codziennie aktualizowane.

Wiele oferty pracy publikują również dzienniki: „Loot\" i „Evening Standard\" (popołudniówka) oraz gazety: np. „Echo\" – w środy, „Friday\" – w piątki, oraz „Polish Express\" i „Goniec Polski\". Sporo ogłoszeń wywieszanych jest też w witrynach sklepów (szczególnie w dzielnicach turystycznych) i pubów.

Niezależnie od innych sposobów można po prostu chodzić od drzwi do drzwi i zostawiać swoje CV (oczywiście przetłumaczone na język angielski!).

_ Umowa o pracę Umowa o pracę _

d3dpidi

Jeśli już uda nam się znaleźć pracę i pomyślnie przejdziemy przez interview, czyli rozmowę kwalifikacyjną, czeka nas podpisywanie umów. Najpopularniejszą formą umowy jest Contract of Employment, czyli umowa zatrudnienia, najpierw na czas określony (zazwyczaj 3 miesiące), a potem na czas nieokreślony. Należy jednak pamiętać, że nawet w okresie próbnym (probationary period) pracownik ma pełne prawa i pracodawca nie może zwolnić pracownika bez wypowiedzenia (notice). Również, nawet jeżeli jesteśmy zatrudnieni jako praktykant (trainee) lub pracownik sezonowy (casual worker), wciąż mamy pełne prawa pracownicze. W takiej umowie powinna się znaleźć nazwa lub nazwisko i adres pracodawcy oraz wszystkie dane pracownika, stanowisko, na jakim zostaniemy zatrudnieni, w jakim wymiarze będziemy pracować (na cały etat: full-time, pół etatu: part-time), wysokość wynagrodzenia (wages) i nadgodziny (overtime).

Poza tym zawsze jest informacja o urlopie i płatności za urlop (Holiday Pay), chorobowym (Sickness) i płatności za czas choroby (Sick Pay), w przypadku kobiet, prawie do urlopu macierzyńskiego (Maternity Leave), procedurach dyscyplinarnych i skargowych (Discipline and Grievance Procedure) oraz warunkach rozwiązania umowy (Termination of Employment). Warto znać angielski i przeczytać dokładnie umowę. Zazwyczaj nie powinno w niej być żadnych kruczków, ale trzeba pamiętać, że wiele szczegółów może nie być zawartych w umowie, tylko w dodatkowych dokumentach, które pracodawca ma obowiązek dostarczyć nam w ciągu dwóch miesięcy od rozpoczęcia pracy.

ZAROBKI

W Londynie powszechne jest zatrudnianie na pół etatu (part-time job), a płace są zazwyczaj tygodniowe. Może się jednak zdarzyć, że pierwsza wypłata będzie dopiero po dwóch tygodniach lub po miesiącu, gdyż praktykuje się opóźnianie pierwszej wypłaty w zależności od tego, jaki mamy w umowie okres wypowiedzenia (notice). Jeśli tygodniowy, to wypłatę dostaniemy tydzień później, ale za to, gdy zrezygnujemy z pracy, po tygodniu dostaniemy naszą ostatnią wypłatę.

  1. Najniższa stawka godzinowa w Wielkiej Brytanii wynosi 5,05 GBP, a w przypadku pracowników w wieku 18-21 lat – 4,25 GBP. Jednak w dużej mierze uzależniona jest ona od naszych kwalifikacji, predyspozycji i oczywiście znajomości języka.
  1. Jeśli znamy język w stopniu komunikatywnym i posiadamy kwalifikacje oraz doświadczenie zawodowe, możemy liczyć na stawkę od 6,50 do 8 GBP za godzinę pracy.
  1. Największym powodzeniem cieszą się promocje w supermarketach. Tam za godzinę można otrzymać nawet 10 GBP. Zarobki (za 6 dni w tygodniu) w Londynie już od kilku lat kształtują się na następującym poziomie: fryzjerka – 350 GBP, kelner – 250 GBP, lakiernik samochodowy – 450 GBP, pomocnik kucharza – 385 GBP, recepcjonistka – 240 GBP. Osoby, które dopiero zaczynają pracę, mogą liczyć na nieco mniejsze dochody: barman – 120-180 GBP, pokojówka – 100-150 GBP, ekspedient – 120-180 GBP.
d3dpidi
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3dpidi

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj