Trwa ładowanie...
05-03-2011 10:53

Prawie wszędzie świeży puch

W ubiegłym tygodniu śnieg prószył praktycznie we wszystkich krajach narciarskich na półkuli północnej, po obydwu stronach Atlantyku.

Prawie wszędzie świeży puchFot: sxc.hu
d1w4oyr
d1w4oyr

Opady przekraczające 20 cm na dobę wystąpiły zarówno po wschodniej jak i zachodniej stronie USA i Kanady, a także w Alpach, Dolomitach, Pirenejach oraz w kilku innych miejscach w Europie Wschodniej i Skandynawii. Najobfitsze opady śniegu, podobnie jak w ubiegłym tygodniu, miały miejsce na terenach otaczających Jezioro Tahoe w Ameryce Północnej. Skala zjawiska nie była tak zdumiewająca, jak tydzień temu (5 metrów w tydzień), ale do małych też nie należała. W ciągu siedmiu dni spadło tu łącznie około 2 metrów białego puchu. Niewiele mniejsze opady śniegu wystąpiły w Pirenejach, gdzie ich łączna ilość dochodzi do 1,5 metra.

Wszystkie pięć ośrodków w Szkocji pozostaje otwartych, lecz warunki panujące na stokach nie są już tak dobre, jak to miało miejsce kilka tygodni temu.

Najwięcej czynnych wyciągów i tras narciarskich oferuje obecnie Cairngorm. Pogoda na szkockim obszarze Highlands pozostaje chłodna i trochę wietrzna.

Alpy

Austria
Największe opady śniegu w Austrii miały miejsce na stokach powyżej Sölden (84 cm), a kolejne w Obergurgl-Hochgurgl - 45 cm oraz Pitztal - 30 cm. W kilku innych ośrodkach narciarskich w niedzielę lub poniedziałek spadło kilka do kilkunastu centymetrów białego puchu, na przykład w Obergurgl byłoto 15 cm śniegu, w Galtür - 10 cm, a w St. Anton - 5 cm. Miłośnicy sportów zimowych mogą spodziewać się na austriackich stokach dużo słońca, a w ciągu kilku kolejnych dni - niewielkich opadów śniegu.
Więcej informacji o ośrodkach narciarskich w Austrii można odnaleźć na stronach Skiinfo.pl

d1w4oyr

Włochy
W ciągu ostatnich kilku dni zarówno na wschodzie jak i na zachodzie Włoch, wystąpiły spore opady śniegu. Tylko w poniedziałek w Arabba spadło 60 cm śniegu.

We wtorek największe opady przeniosły się nad zachód obszaru narciarskiego Sestriere, do Sauze d'Oulx i pobliskich obszarów narciarskich. Podobnie jak w Arabba, w ciągu doby spadło tu około 60 cm śniegu. Najgrubsza śnieżna powłoka w Europie w dalszym ciągu znajduje się we Włoszech i wynosi 430 cm.
Więcej informacji o ośrodkach narciarskich we Włoszech można odnaleźć na stronach Skiinfo.pl

Szwajcaria
Miniony tydzień był bardzo obfity w śnieg, którego w tym czasie nie zabrakło w żadnym zakątku narciarskiej Szwajcarii. Zarówno w niedzielę jak i w poniedziałek ze szwajcarskich ośrodków wyemitowanych zostało po 30 Powder Alarmów każdego dnia. Powder Alarm jest krótką informacją wysyłaną na maila o opadach śniegu w interesujących subskrybenta ośrodkach narciarskich, które w ciągu jednej doby przekroczyły 20 cm. Kilkanaście głównych ośrodków narciarskich w Szwajcarii w ciągu jednego dnia zasypała śnieg tworzący warstwę grubości 30-40 cm (w Gstaad - 40 cm, w Engelberg i Laax - 30 cm).

W ciągu siedmiu dni najwięcej, bo 70 cm śniegu, spadło w Zermatt i Gstaad. W Laax spadło łącznie 56 cm w ciągu ubiegłego tygodnia. Najgrubsza śnieżna powłoka w tym kraju znajduje się obecnie w Engelbergu i wynosi 265 cm.

d1w4oyr

Pireneje i Hiszpania
Miniony tydzień był kolejnym dobrym tygodniem dla narciarzy i snowboardzistów z tego regionu. Zarówno po hiszpańskiej jak i francuskiej stronie gór opady śniegu przekraczały wielokrotnie poziom 20 cm na dobę. W Baqueira Beret, czyli po hiszpańskiej stronie Pirenejów, w ciągu 48 godzin spadło około metra śniegu. Po francuskiej stronie gór, w St Lady, zanotowano drugie, największe, tygodniowe opady śniegu na świecie, które wyniosły około 1,5 metra.

Skandynawia

Norwegia
Również na Półwyspie Skandynawskim prószył lekko śnieg. Opady były tu trochę mniejsze niż w pozostałych regionach Europy, jednak warunki narciarskie są wyśmienite. Za sprawą wcześniejszych sporych opadów śniegu ośrodki narciarskie w Norwegii mają jedne z najgrubszych śnieżnych pokryw w Europie. Najwięcej śniegu w Norwegii jest obecnie w Voss - około 3 metrów. Ostatnie opady śniegu w Norwegii miały miejsce w minioną niedzielę w Hemsedal i wyniosły 12 cm.

Ameryka Północna

Kanada
Zarówno na wschodnim jak i zachodnim wybrzeżu Kanady warunki narciarskie są bardzo dobre, a opady śniegu obfite. W Kolumbii Brytyjskiej burza śnieżna odcięła od świata na kilka ostatnich dni ośrodek narciarski Fernie Alpine. W wielu ośrodkach tego kraju w poniedziałek spadło do 35 cm śniegu. Kolejne opady prognozowane są na kolejne dni tygodnia.

d1w4oyr

Stany Zjednoczone
Podobnie jak w Kanadzie, dobre warunki narciarskie i spore opady śniegu spotkać można zarówno po wschodniej jak i zachodniej stronie kraju. Z ośrodków narciarskich w Nowej Anglii w ciągu tygodnia wyemitowanych zostało kilka Powder Alarm'ów (dzienne opady śniegu wyniosły ponad 20 cm). Ponownie na zachodnim wybrzeżu USA miały miejsce największe opady śniegu w skali całego świata. Wiele ośrodków położonych w Idaho, Utah i Californii ma obecnie jedne z najgrubszych białych powłok na świecie.

d1w4oyr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1w4oyr