Trwa ładowanie...

Przed wejściem do basenu należy się dokładnie umyć. Powodów jest kilka

Przed wejściem na basen można znaleźć komunikat zalecający dokładne umycie ciała. Chodzi oczywiście o kwestie higieniczne. Okazuje się również, że należy wziąć prysznic ze względu na związki chemiczne zwane chloraminami, które uwalniają się w momencie połączenia chloru np. z potem i moczem.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Chlor ma za zadanie zniszczyć bakterie w wodzie
Chlor ma za zadanie zniszczyć bakterie w wodzie (123RF)

Zapach chloru podczas kąpieli traktowany jest zazwyczaj przez turystów jako znak, że basen jest czysty. Nic bardziej mylnego. Okazuje się, że najbardziej intensywnie pachnie właśnie zanieczyszczona woda. Brytyjski "The Sun" tłumaczy, że chlor działa poprzez uwalnianie dwóch substancji, które mają za zadanie niszczyć zarazki w wodzie. Chodzi o kwas podchlorawy (stosuje się go masowo przy wybielaniu i odbarwiania tkanin) i jon podchlorynowy.

Zapach, który czujemy najmocniej, nie jest do końca spowodowany przez samą obecność chloru w wodzie, a związki chemiczne zwanymi chloraminami, które się w nim znajdują. Uwalniają się one w momencie, gdy chlor łączy się z np. moczem i potem. Nieprzypadkowo więc przed wieloma pływalniami znajdziemy komunikat zalecający dokładne umycie ciała przed wejściem do wody. Więc jak się okazuje, nie chodzi tylko o kwestie higieniczne, ale też zminimalizowanie przykrej woni.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Slot

Zobacz też: Co czyha w basenie?

Slot

Podziel się opinią

Share


Slot