Trwa ładowanie...
d32xbzy
24-06-2008 11:31

Przygotowania do wycieczki

Żeby wycieczka w góry sprawiła nam więcej radości niż trudu, musimy się do niej dobrze przygotować. Na początek należy dobrze zaplanować trasę, niezbędnym wyposażeniem każdego turysty powinna być mapa turystyczna z zaznaczonym przebiegiem szlaków.

d32xbzy
d32xbzy

_ W góry, w góry, miły bracie, tam swoboda czeka na cię _– pisał kiedyś Wincenty Pol. Ale żeby wycieczka w góry sprawiła nam więcej radości niż trudu, musimy się do niej dobrze przygotować.

Na początek należy dobrze zaplanować trasę, niezbędnym wyposażeniem każdego turysty powinna być mapa turystyczna z zaznaczonym przebiegiem szlaków. Warto też, żeby miała szczegółowy rysunek poziomicowy, pomocne może też być cieniowanie, które znacznie ułatwia czytanie mapy. Na polskim rynku jest kilka wydawnictw, których mapy spełniają te warunki – warto wspomnieć o mapach firmy Compass i Demart – są one najczęściej poprawnie opracowane i nie zawierają poważniejszych błędów. Ograniczone zastosowanie mają natomiast wszelkiego rodzaju mapy panoramiczne – są one co prawda bardzo plastyczne i ułatwiają rozpoznawanie poszczególnych szczytów w terenie, ale nie oddają dobrze rzeźby terenu oraz – co ważniejsze – odległości. Mogą więc być co najwyżej tylko uzupełnieniem.

Trasę należy zaplanować na miarę swoich możliwości i kondycji – uwzględniając dystans i różnicę wysokości. Na początek sezonu warto wyruszyć na kilka krótszych tras, a dopiero później planować poważniejsze eskapady. Wybierając się na wycieczkę wiosną lub późną jesienią warto wziąć pod uwagę długość dnia oraz to, że w wyższych partiach gór (powyżej 1000 m n.p.m.) może zalegać spora warstwa śniegu, która spowalnia marsz (czasami nawet dwukrotnie).

d32xbzy

Zajmijmy się teraz na chwilę wyposażeniem turysty, czyli tym, co na siebie ubrać i co włożyć do plecaka. Podstawą udanej wędrówki są dobre i wygodne buty – najlepiej na sztywnej podeszwie (typu „wibram”) i sięgające ponad kostkę – uchroni nas to przed bolesnymi zwichnięciami. Nie należy iść w góry w nowych, nierozchodzonych butach – może się to zakończyć bardzo boleśnie i zrazić na dłuższy czas do wędrówek. Jeżeli chodzi o ubiór, to zależnie od pory roku należy zabrać odpowiednio ciepłą odzież – godna polecenia jest ta wykonana z polaru zapewniającego dobrą regulację termiczną w czasie marszu. Generalnie należy stosować zasadę ubierania się „na cebulę” – więcej warstw lżejszej odzieży – dzięki temu nie zagotujemy się w czasie podejścia nawet przy często zmieniających się warunkach pogodowych. Niezależnie od pory roku należy mieć ze sobą przeciwdeszczową, chroniącą przed wiatrem kurtkę – ideałem (niestety drogim) jest odzież z goreteksu. Wychodząc w wyższe partie, zwłaszcza jesienią i wczesną wiosną, dobrze
mieć czapkę i rękawiczki.

Niezbędnym wyposażeniem turysty jest plecak – jego wielkość zależy od długości trasy i pory roku – powinien mieć co najmniej 30l pojemności. Z dodatkowego wyposażenia, przydatnego na wycieczce, należy zabrać latarkę, zapałki, podręczną apteczkę (minimum dwa bandaże elastyczne, plastry, wodę utlenioną, środki przeciwbólowe). Osobną sprawą jest prowiant – dobrze jest mieć termos z ciepłą herbatą, a w lecie co najmniej 1,5-litrową butelkę wody. Jeżeli na trasie jest schronisko, najczęściej można w nim zjeść ciepłe danie, jeżeli nie ma, to trzeba wziąć prowiant na cały dzień (nawet jeżeli planujemy tylko półdniową wycieczkę).

Warto mieć telefon komórkowy, który może okazać się nieoceniony w razie wypadku – należy bezzwłocznie zawiadomić GOPR. Beskid Śląski leży na terenie działania Grupy Beskidzkiej GOPR (numer alarmowy: 985, (033) 82 96 900; numer ratunkowy w górach: 601 100 300). W razie załamania pogody lepiej nie wybierać się w góry, a jeżeli jesteśmy w trasie, jak najszybciej ją zakończyć. Mimo pozornej łagodności Beskidy potrafią być bardzo niebezpieczne – temperatura gwałtownie spada, mgła utrudnia orientację w terenie – lepiej wtedy niepotrzebnie nie ryzykować.

_ Źródło: Bezdroża _

d32xbzy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d32xbzy