Trwa ładowanie...
27-08-2012 13:53

Puławy - miasto oświecone

Puławski zespół pałacowo-parkowy książąt Czartoryskich będzie gospodarzem projektu "Puławy - oświecone miasto". Inicjatywa zakłada realizację hasła: Puławy - z myślą o człowieku, poprzez aktywne uczestnictwo w otwartych w warsztatach, prelekcjach, dyskusjach i projekcjach multimedialnych wchodzących w zakres i formułę imprezy miejskiej.

Puławy - miasto oświeconeŹródło: Urząd Miasta Puławy
dwfrfn4
dwfrfn4

Puławski zespół pałacowo-parkowy książąt Czartoryskich będzie gospodarzem projektu "Puławy - oświecone miasto". Inicjatywa zakłada realizację hasła: Puławy - z myślą o człowieku, poprzez aktywne uczestnictwo w otwartych w warsztatach, prelekcjach, dyskusjach i projekcjach multimedialnych wchodzących w zakres i formułę imprezy miejskiej.

Celem nadrzędnym projektu jest przybliżenie pojęcia i idei ,,światła'' na przykładzie trzech płaszczyzn wykorzystania jego właściwości: światła w obrazie i przestrzeni, światła w fotografii, światła jako podstawy funkcjonowania współczesnej informacji (w aspekcie technicznym: media, Internet) jak również światła jako idei - idei rozpowszechniania wiedzy, poszerzania dostępu do niej, budowania niezależności oraz zależności, szerzenia wartości ,,oświecenia''. Impreza ma charakter otwarty: wykładowy oraz warsztatowy.

Miejsce

Wybór pałacu książąt Czartoryskich na miejsce realizacji projektu związany jest z próbą ożywiania przestrzeni miejskiej niezwiązanej bezpośrednio z regularnym funkcjonowaniem wydarzeń kulturalnych na jej terenie. Mimo, że zespół pałacowo-parkowy w przeszłości bywał miejscem realizacji przedsięwzięć kulturalnych, to należy zwrócić uwagę, że każde z nich miało związek z kulturą zastaną, opierającą się na dorobku i pracy instytucji miejskich, wykorzystujących coroczne scenariusze eventów: suporty + artysta główny. Celem tego projektu jest usunięcie bariery: uczestnik - wykonawca, głównie poprzez stworzenie atmosfery forum, wymiany poglądów, wiedzy i umiejętności.

W realizacji zadania pomóc mają zaproszeni specjaliści z wyżej wymienionych kategorii. Pałac książąt Czartoryskich stanowi doskonałe miejsce biorąc pod uwagę jego codzienną funkcjonalność: miejsca wyciszenia, refleksji, spotkań; miejsca otwartego dla wszystkich bez względu na status społeczny i materialny, miejsca pozbawionego widocznych struktur instytucjonalnych (budynków, pracowników - w przeciwieństwie do domów kultury), miejsca w którym łatwiej jest przekazać wiedzę, choćby w oparciu o otaczającą przestrzeń. Projekt ma charakter innowacyjny, stąd innowacyjne musi być również wykorzystanie przestrzeni miejskiej - choćby puławskich lochów jako miejsca wystawy prac fotograficznych.

dwfrfn4

Program

Wstępne założenia uwzględniają podzielenie projektu na trzy części: światła w obrazie i przestrzeni, światła w fotografii, światła jako podstawy funkcjonowania współczesnej informacji. Spotkania z zaproszonymi gośćmi będą miały charakter wykładowo - warsztatowo, z uwzględnieniem krótkiej dyskusji. Głównym założeniem jest przekazanie maksimum wiedzy z danej dziedziny, stąd nie zakładamy formy debat.

Do projektu zaproszony został aktualnie m.in. Krzysztof Skiba, który przybliży nam zjawiska z pogranicza sztuki awangardowej, niezależnej muzyki rockowej i podziemia politycznego lat osiemdziesiątych XX wieku, opierając się częściowo na swojej ostatniej książce "Artyści, wariaci, anarchiści", która stanowi zapis bezkompromisowego buntu twórców polskiego punk rocka, Pomarańczowej Alternatywy, Ruchu Społeczeństwa Alternatywnego i Tot-Artu.

W projekcie wezmą również zaproszeni goście i specjaliści z serwisu bloog.pl oraz portalu Wirtualna Polska, którzy przybliżą uczestnikom zasady funkcjonowania współczesnej informacji, zaplecze działania największych portali i serwisów internetowych, a także pomogą znaleźć właściwy kierunek działań autopromocyjnych dla każdego uczestnika, który poprzez Internet pragnie propagować swoją twórczość.

Za fotografię odpowiedzialni będą: Tomek Sikora (opcjonalnie lub dodatkowo Katarzyna Paskuda)
, Maks Skrzeczkowski, Paweł Bajew, którzy na przykładzie własnych, lecz bardzo różnych, doświadczeń fotograficznych pomogą uczestnikom spojrzeć szerszym kątem na otaczającą rzeczywistość.

Agencja Luxart przygotuje wystawę fotografii 3D, która zapewni rozrywkę osobom nieuczestniczącym bezpośrednio w warsztatach tematycznych. Trwają również prace nad przygotowaniem przestrzennych form świetlnych.

dwfrfn4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dwfrfn4