Trwa ładowanie...
d23mqy2
19-02-2007 15:30

Rabac. Atrakcje. Co warto zobaczyć

Labin ma urok, klimat i piękną zabudowę, Rabac - turystyczną infrastrukturę. Położony na wzgórzu Labin to ufortyfikowane, piękne miasteczko pełne zabytków, pobliski Rabac - przez niektórych uważany za dzielnicę Labinu - znane nadmorskie letnisko.

d23mqy2
d23mqy2

Położony na wzgórzu Labin (3 km od morza) to ufortyfikowane, piękne miasteczko pełne zabytków, pobliski Rabac - przez niektórych uważany za dzielnicę Labinu - znane nadmorskie letnisko. Labin ma urok, klimat i piękną zabudowę, Rabac - turystyczną infrastrukturę. Początki Labinu giną w mroku dziejów, wiadomo jednak, że miasto było zamieszkane w 2000 r. p.n.e. Dawna iliryjska nazwa - Albona - pojawia się po raz pierwszy w źródłach pisanych ok. 245 r. Miasto leżało na linii granicznej między imperium rzymskim a terytorium barbarzyńców, potem zaś, od X w., między Księstwem Chorwacji a Istrią. Pod rządami weneckimi (od 1420 r.) Labin stał się ważnym ośrodkiem decyzyjnym, odpowiedzialnym za przebieg walk z Uškokami - piratami z Senj systematycznie rabującymi okoliczne miasteczka.

Historia Rabacu jest znacznie krótsza. Rybacka osada nabrała znaczenia dopiero pod koniec XIX w., kiedy wybudowano w niej pierwsze hotele. Wkrótce miejsce stało się na tyle modne, że odwiedził je arcyksiążę Franciszek Ferdynand. Spokój kurortu zakłóciły krwawe wydarzenia z początku XX stulecia: górniczy bunt zwany \"Republika Labin\". Nasilone represje miały także miejsce po dojściu faszystów do władzy w Rzymie. Kres włoskiej hegemonii nadszedł wraz z końcem II wojny światowej, kiedy miasto dostało się Jugosławii, a jego kopalnie - bośniackim imigrantom.

Labin: miasto artystów
Staromiejskie uliczki Labinu to zagłębie galerii i pracowni artystów. Kto chce, może bez skrępowania wejść do środka - mistrzowie chętnie oprowadzają po swoim królestwie, chwaląc się pracami. Stawą, nie tylko w Chorwacji, cieszą się dzieła najstarszego z twórców, Quintino Bossani.

d23mqy2

Artyści przybyli do Labinu w latach 60. XX w., zastępując uciekających mieszkańców. Masowe wyjazdy spowodowały pogłoski o możliwym zawaleniu się miasta (kopalniane tunele dotarty w okolice zabudowań), co zaowocowało spadkiem cen nieruchomości. Piękne rezydencje i pałace przeszły w ręce artystów, którzy pootwierali w nich swoje pracownie. Jak widać, miasto przetrwało, a cała sytuacja przyniosła co najmniej jeden niezamierzony skutek - labińskie ulice wzbogaciły się o nowoczesne rzeźby tutejszych twórców.

Zwiedzanie

KOŚCIÓŁ NARODZENIA BŁOGOSŁAWIONEJ MARYI DZIEWICY
(Crkva Rodjenja Blaźene Djevice Marije).
Ul. 1 Maja

Zbudowany w 1336 r. na fundamentach dawnego kościoła romańskiego prezentuje styl gotycki. Ładny witraż w kształcie rozety na frontonie. Świątynię całkowicie przebudowano między XVI a XVIII stuleciem, ozdabiając fasadę rzeźbą senatora i żołnierza Antonio Bollani. Wewnątrz zbiory sztuki sakralnej z XVI i XVII w.

MUZEUM MIEJSKIE
(Narodni muzej Labin).
Ul. 1 Maja 6
tel. (052) 852477
Latem otwarte od 10.00 do 13.00 oraz od 17.00 do 19.00 w dni powszednie, od 10 do 13 w soboty.
Przedmioty z wykopalisk archeologicznych oraz zbiory etnograficzne. Ciekawostka - odtworzony jeden chodnik starej kopalni.

d23mqy2

*RABAC. *
Nim stał się popularnym celem wakacyjnego odpoczynku, był - do XIX w. - małą rybacką mieściną otoczoną przepięknymi zatoczkami. Pierwsze wille na wybrzeżu zbudowała (ok. 1870 r.) kupiecka rodzina czeskiego pochodzenia (z Rijeki). Wkrótce potem otwarto hotel w domu rodziny Vikovi (obok atelier Orlando), a napływ turystów przekroczył najśmielsze oczekiwania. Kolejne hotele wyrastały wzdłuż wybrzeża jak grzyby po deszczu, próbując nadążyć za wzrastającą liczbą urlopowiczów. W ten sposób, niewielkie, pełne uroku miasteczko przestało istnieć.

d23mqy2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d23mqy2