Trwa ładowanie...
d161y61

Republika Południowej Afryki (RPA)

Największe atrakcje
Strefa czasowa:

UTC+2

Języki:

angielski, afrikaans oraz ndebele, xhosa, zulu, sepedi, sesotho, setswana, swati, tshivenda, xitsonga

AFP Codzienny Serwis Fotograficzny Image Forum real time i Archiwum Forum archive
Źródło: AFP Codzienny Serwis Fotograficzny Image Forum real time i Archiwum Forum archive, fot: AFP

Najpopularniejsze lotniska: Johannesburg OR Tambo (JNB), Kapsztad (CPT), Port Elizabeth (PLZ), Durban King Shaka International (DUR), Durban Virginia (VIR)

Co warto zobaczyć w RPA: Park Narodowy Krugera, Kapsztad, Sun City, Johannesburg, Przylądek Dobrej Nadziei, Góra Stołowa, Robbeneiland, Big Hole, Kanion rzeki Blyde, Groty Cango

Republika Południowej Afryki (RPA)
Co warto zobaczyć
Czas lotu / jazdy samochodem

14 h 10 min.

Wiza

Obywatele RP mający paszporty zwykłe mogą wjeżdżać bez wiz i przebywać na terytorium Republiki Południowej Afryki jednorazowo do 30 dni. Osoby udające się na pobyt dłuższy lub w celu podjęcia pracy muszą mieć wizę, którą można uzyskać w każdej placówce dyplomatyczno-konsularnej RPA za granicą. Na przejściach granicznych RPA wizy nie są wydawane. Przy wjeździe wymagany okres ważności paszportu powinien być dłuższy od okresu ważności wizy co najmniej o 3 miesiące.

Służba zdrowia

Szczepienia nie są wymagane. Największe zagrożenie epidemiologiczne stwarzają AIDS i gruźlica, w tym odporne na leki odmiany MDR i XDR. Przypadki malarii zdarzają się na północnym wschodzie kraju (głównie na obszarze Parku Krugera, w prowincjach Limpopo, Mpumalanga i KwaZulu-Natal). W RPA występuje bilharcjoza, sporadycznie zdarzają się przypadki cholery. Dostęp do opieki medycznej jest dobry, chociaż w niektórych słabiej rozwiniętych regionach jej poziom nie jest najwyższy.

Bezpieczeństwo

RPA należy do krajów o bardzo wysokim zagrożeniu brutalną przestępczością kryminalną. Odnotowuje się znaczną liczbę napadów rabunkowych z bronią, (często kończących się zabójstwami), gwałtów i innych przestępstw. Nie zaleca się podróżowania wieczorem i w nocy, przebywania w regionach i dzielnicach miast (także na ulicach centralnych) bez upewnienia się co do bezpieczeństwa w konkretnym miejscu. Należy zachowywać ostrożność w miejscach publicznych - na lotniskach, dworcach kolejowych i autobusowych, a także w taksówkach, których kierowcy bywają powiązani ze światem przestępczym. O ile to możliwe, wskazane jest podróżowanie w zorganizowanych grupach, z doświadczonym przewodnikiem. W związku z pojawiającymi się coraz częściej przypadkami nieuczciwych firm turystycznych, których ofiarą padają polscy turyści, Ambasada RP w Pretorii zaleca szczególną ostrożność przy wyborze operatora usług turystycznych, organizującego wyjazdy/wycieczki do Namibii, Zambii i Zimbabwe.

Przydatne informacje

Zasadniczo wymagane jest międzynarodowe prawo jazdy, uznawane jest również polskie prawo jazdy pod warunkiem posiadania poświadczonego tłumaczenia dokumentu na język angielski lub afrikaans. Obowiązuje ruch lewostronny. Należy zwracać uwagę na ograniczenia prędkości oraz specyficzne znaki drogowe wskazujących na zagrożenie rabunkowe (kamienie na drodze, atakowanie samochodów na skrzyżowaniach). Zaleca się blokowanie drzwi samochodów i zachowanie szczególnej ostrożności przy zjazdach z autostrad, skrzyżowaniach ze światłami, gdzie często dochodzi do napadów.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d161y61
d161y61
d161y61