Trwa ładowanie...
d8t0lxc

Rosja powiększyła się o 500 m kw. Odkryli nową wyspę

Na Oceanie Arktycznym rosyjscy piloci wojskowi odkryli nową wyspę. Przypomina atol Tetiaroa w Polinezji Francuskiej, który był własnością Marlona Brando. Nadali mu nazwę Jaja - informuje siberian times.com.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Rosja powiększyła się o 500 m kw. Odkryli nową wyspę
(Wikimedia Commons)
d8t0lxc

Wysepka został odkryta w 2013 roku, ale dopiero teraz jej istnienie potwierdziła załoga statku "Admirał Władimirski". Zbudowana głównie z piasku, ma 500 metrów kwadratowych powierzchni, a w jej środku znajduje się laguna.

Wyspie nadano na razie żartobliwą nazwę - Jaja. -Chcieliśmy nadać wyspie nazwę Bounty, ze względu na jej podobieństwo do wyspy Tetiaroa, odkrytej przez Marlona Brando podczas kręcenia filmu "Bunt na Bounty". Jednak kiedy zaczęliśmy dyskutować o tym, kto pierwszy zauważył wyspę, wszyscy zaczęli się przekrzykiwać: "Ja, ja, ja". Zdecydowaliśmy więc, że będzie nazywać się Jaja - opowiada geograf Siergiej Riskij.

Wyspy, które powstały w ostatnich latach

d8t0lxc

Jaja *to nie pierwsza wyspa, która wyłoniła się ostatnio na świecie. Pod koniec listopada 2013 roku na Pacyfiku, w okolicy archipelagu *Izo, doszło do pierwszej od 40 lat erupcji podwodnego wulkanu, który doprowadził do powstania nowego lądu. Zjawisko nastąpiło niedaleko należącej do Japonii bezludnej wyspy Nishino-Shima.

Nowa wyspa - Pakistan

W 2013 roku, we wrześniu potężne trzęsienie ziemi nawiedziło Pakistan. Było tak silne, że spowodowało powstanie małej wyspy na Morzu Arabskim, 600 metrów od wybrzeża Pakistanu. Nowo powstały ląd ma powierzchnię około 30 na 60 metrów.

Według naukowców powstał w wyniku wypchnięcia pod ogromnym ciśnieniem mieszanki ziemi i błota. Wypiętrzył go wulkan, a początkowo miał 200 metrów szerokości i ok. 30 metrów wysokości.

d8t0lxc

Nowa wyspa - Niemcy

W styczniu 2013 roki nowa wyspa wyłoniła się u wybrzeży Niemiec. Ląd, nazwany Vogelinsel, powstał na Morzu Północnym u wybrzeży Szlezwiku-Holsztynu w południowej części Półwyspu Jutlandzkiego. Wyspa o powierzchni ponad 178 tys. m kw. położona jest w odległości około 25 km od Parku Narodowego Szlezwicko-Holsztyńskiego Morza Wattowego.

Ląd stopniowo wyłaniał się ze wzburzonych wód Morza Północnego przez ostatnich kilka lat. Vogelinsel stał się domem dla 49 gatunków roślin, których nasiona zostały przywianie przez wiatr z całej Europy. Znajdują się tu także gniazda m.in. mew, kaczek czy gęsi.

Sfora.pl/WP.PL/ if/udm

d8t0lxc

Źródło zdjęcia: Wikimedia Commons

Sprawdź ceny przejazdów do interesującego Cię miasta. Zdziwisz się!

Zobacz także - Wulkaniczna wyspa u wybrzeży Japonii wciąż rośnie:

d8t0lxc

Podziel się opinią

Share
d8t0lxc
d8t0lxc