Salomon - magia technologii

Poznaliśmy już narty oraz osprzęt Salomona. Przyszła kolej na kolejną grupę odbiorców, którzy tworzą mniej więcej 50 proc. klientów, czyli snowboardzistów. Tutaj też się nie zawiedziemy w nowych kolekcjach i znajdziemy zarówno grę kolorów, jak i nowych... technologii.

Salomon - magia technologii
Skiinfo/Szymon Kalinowski

07.01.2013 15:40

Zaczynając od wiązań pierwsze co rzuca się w oczy to charakterystyczna kolorystyka- nowe kolory: żółty, pomarańczowy, zieleń, seledyn. Warto zwrócić uwagę na nowa linie wiązań Shadow, które mają miękki tył, co jest bardzo ciekawym rozwiązaniem. Jest ono bardzo lekkie i jednocześnie bardzo komfortowe, dające możliwość bocznych ruchów. Nie krępuje snowboardzistów, którzy chcą wykorzystywać swoje umiejętności podczas jazdy w snowparku. W kolekcji butów również widać nowości jak np. model Triumph, który ma zastosowany podwójny system sznurowania- niezależne sznurowanie śródstopi i cholewki buta. Firma Salomon wprowadziła kilka sezonów temu system Boa, który tutaj również znalazł swoje zastosowanie. Michał Wielecki, przedstawiciel Salomona z grupy Snowboard tłumaczy: ”System boa polega na bardzo prostym domykaniu części zewnętrznej buta za pomocą pokrętła i linki stalowej, która bardzo precyzyjnie zamyka nam całość buta bez konieczności mocowania się ze sznurowadłami.”

Linie butów snowboardowych są podzielone na tradycyjne, czyli buty, które mają wyjmowany but wewnętrzny oraz linie Fusion - charakterystyczne dla butów Salomona zintegrowanie buta wewnętrznego. But ten jest bardziej kompaktowy, jest mniejszy gabarytowo i dużo lżejszy od tradycyjnego. Znajdziemy tutaj również nowatorskie rozwiązanie w modelu F40, gdzie dopina się buta za pomocą 3 niezależnych paneli, które ściągane są jedną linką znajdującą się po wewnętrznej stronie buta. Linia Fusion charakteryzująca się zintegrowanym butem wewnętrznym posiada jeszcze bardzo ciekawy system odprowadzania wilgoci.

Przechodząc do samych snowboardów warto wspomnieć o kontynuacji bardzo ciekawej linii Sick stick. Zdobyła ona kilka lat temu nagrodę na targach ISPO w Monachium z powodu ciekawej konstrukcji ekologicznej. Laminat i sidewall na niej jest bambusowy. Ekologia polega na tym, że deska zamiast tradycyjnych laminatów, ma właśnie laminat z naturalnego tworzywa. Jest to deska przeznaczona na warunki po za trasowe np. w głęboki puch, ale również znakomicie będzie się zachowywać na przygotowanych stokach.

Skupiając się na nowościach w profilach desek są to kombinacje camberowo - tradycyjnego z rockerem, czyli bananowe. W tej sferze firmy się prześcigają w różnego rodzaju profilach desek wymyślając co sezon nowe połączenia. Kilka takich nowych snowboardów w kolekcji się pojawiło np. model Villain. Deska przeznaczona jest do jazdy w parku, dla snowboardzistów, którzy pasjonują się jazdą na railech i na różnego rodzaju funboxach. Innym przykładem jest model Sabotage z grupy park and Freestyle. Salomon bardzo mocno koncentruje się na rozwoju tej grupy. Ich celem jest zadowolenie jak najszerszej rzeszy młodych zwolenników tej dyscypliny, którzy preferują ten styl jazdy.

Ciekawym rozwiązaniem, a zarazem nowością jest profil nazwany Equalizer. Jest to profil samych krawędzi składających się z linii prostych, czyli krawędź nie jest wycinkiem koła, tylko składa się z 3 prostych linii. Zwiększa to i polepsza zestaw sił na krawędzi. Ta konstrukcja stosowana jest głównie w deskach o profilu bananowym w celu poprawienia ich walorów trakcyjnych, aby lepiej zachowywała się podczas jazdy na krawędzi. Techniczną ciekawostką niewątpliwie są elementy tłumiące drgania oraz w deskach freestylowych wstawki pod wiązaniami - gumowe, albo z korka w wyższych modelach, co też jest ukłonem Salomona w kierunku ekologii.

Salomon odpowiada na całe zapotrzebowanie osób lubiących białe szaleństwo. Posiada w swojej ofercie również kaski. Zastosowane są dwa kształty: owalny oraz okrągły, dlatego z dopasowaniem do indywidualnego klienta nie powinno być problemu. Dodatkowo są one wyposażone w oval fit, czyli możliwość dopasowania dzięki technologii Custom air. Ta technologia umożliwia wypełnienie tylnej części kasku, aby ten dobrze przylegał i obejmował cała głowę. Warto wspomnieć o kilku topowych modelach tj. Phantom, Allium i Ranger z Custom air oraz w przypadku damskich Idol 8, Aura 10, Aura 8 też z technologią Custom air.

Mówiąc o nowościach nie możemy zapomnieć o goglach, z którymi Salomon prezentuję się w tym roku po raz pierwszy. W swojej ofercie ma 72 różne modele - zróżnicowanie kształtów, szyb, kolorystyki jak i oprawek. Są szczególne dwa modele. Jeden z nich to X tend - model, w którym szyby są sferyczne, a optyki do tych gogli dostarcza firma Essilor oraz drugi model to X wiew, gdzie szyba jest z walca (prosta), a optyki dostarcza Calais. „Bardzo dobrze się sprawują, zostały bardzo dobrze odebrane podczas testów. Na kilkadziesiąt osób testujących tylko jednej zaparowały szyby.”-tak podsumowuję Krzysztof Kuczer termoregulacje systemu odprowadzania nadmiaru ciepłego powietrza. Gogle są całkowicie integralne z kaskami pod względem kształtu i kolorów. Można stworzyć bardzo dobrze prezentujący się komplet. Niektóre modele gogli są dedykowane stricte do danych modeli kasków. Jeżeli już wspominamy o grupie Protective, czyli gogle i kaski, to od tego sezonu dostępne będą również żółwie i ochraniacze. Maja one atesty
FISowskie, czyli są w pełni dopuszczone do jazdy, sprawdzone przez najlepszych. Żółwie tworzone w technologii Flexcell - bardzo elastyczne, z porami odprowadzającymi nadmiar ciepła i komfortowo dopasowane do ciała. Jeśli chodzi o zapięcia, kobiety maja specjalne szelki przystosowane do budowy anatomicznej, juniorzy na rzepy, aby nie było problemów z zapinaniem.

W calu zapoznania się z całą ofertą Salomona zapraszamy na oficjalną stronę internetową www.salomon.com.pl, gdzie znajdziesz wszystkie zdjęcia i krótkie opisy modeli.

Tekst: Ewelina Wąs

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)