Trwa ładowanie...
d18ip58
fly4free.pl

Samolotowe wi-fi w Europie coraz bardziej dostępne

Linie lotnicze w Europie wychodzą naprzeciw oczekiwaniom podróżnych i wprowadzają nowe udogodnienia. Od przyszłego roku szybki internet będzie dostępny w ponad 130 samolotach linii British Airways, hiszpańskiej Iberii i irlandzkiego Aer Lingusa.
Share
Samolotowe wi-fi w Europie coraz bardziej dostępne
Źródło: d13 - Shutterstock
d18ip58

Internet w samolotach od lat był dziedziną, w której Europa pozostawała w tyle za USA, gdzie pierwsze linie lotnicze wprowadziły wi-fi już 8 lat temu. Dziś na 2/3 wszystkich tras za oceanem można korzystać z sieci.

Do tej pory jedynymi dużymi europejskimi liniami, które na połączeniach międzykontynentalnych oferowały internet, były Norwegian i Lufthansa. Pozostałe udostępniały go podróżnym tylko na niektórych przelotach. Co ciekawe, jedyną linią na świecie, która oferuje wi-fi na pokładzie na każdej wysokości i na wszystkich trasach jest Scoot – tania linia z Singapuru.

Teraz na internetową ekspansję zdecydowała się International Airlines Group – trzeci największy przewoźnik w Europie, po Ryanairze i Lufthansie, który w 2015 r. miał 94,9 mln pasażerów. Od 2017 r. wi-fi znajdzie się w 130 samolotach IAG, a konkretniej: w 118 (maszynach) British Airways, 15 Iberiach i 4 Aer Lingusach. W pierwszej kolejności modemy będą instalowane w jednostkach obsługujących długie trasy. Do 2019 r. 90 proc. dalekich połączeń w ramach siatki IAG, ma mieć na pokładzie wi-fi.

d18ip58

Internet dostarczy rynkowy lider - firma Gogo. Średnia prędkość w oferowanej technologii ma wynieść do 70 Mb/s. Oznacza to, że pasażerowie będą w stanie swobodnie sprawdzać pocztę i serwisy internetowe, oglądać ulubione seriale w streamingu Netflixa, a nawet telewizję na żywo. – Naszym zdaniem będzie to najszybszy dostępny internet w przestworzach, dzięki któremu każdy pasażer będzie w stanie oglądać filmy i korzystać jednocześnie z kilku urządzeń – tłumaczy Willie Walsh, prezes IAG. Przewoźnik nie zdradza jeszcze, ile będzie kosztowała ta usługa. Walsh twierdzi jednak, że płatna będzie tylko „szybsza” wersja, pozwalająca np. na oglądanie filmów. Za darmo będzie za to można wykonywać podstawowe operacje on-line, np. sprawdzać e-mail.

Na razie oferta wi-fi linii lotniczych latających z Polski jest dość uboga. Poza Norwegianem, internet na trasie z Warszawy do Dubaju, oferują linie Emirates. Latem 2016 roku Lufthansa planuje wprowadzić szerokopasmowy dostęp do sieci na rejsach krótkiego i średniego zasięgu. Nie wiadomo jednak czy dotyczyć to będzie także lotów z Polski.

Fly4free.pl/ir

d18ip58

Podziel się opinią

Share
d18ip58
d18ip58