Trwa ładowanie...
d2a7dew
17-12-2007 15:19

Serfaus-Fiss-Ladis. Zimowy tercet

Sąsiadujące ze sobą narciarskie wioski Serfaus, Fiss i Ladis otaczają stoki z wyciągami – 185 kilometrów tras zjazdowych na wysokości 1200–2800 metrów. Wyjeździ się tutaj każdy, niezależnie od stopnia zaawansowania. Najbardziej dzieci. Oferta dla nich jest chlubą tyrolskiego ośrodka.

d2a7dew
d2a7dew

[

]( \"http://www.poznajswiat.com.pl\" )

(fot. Poznaj Świat)
Źródło: (fot. Poznaj Świat)

Berta i Murmli

Berta, zabawna krowa z szalikiem, jest gospodynią dziecięcej wioski w Fiss. Świstak Murmli w zielonym kapeluszu zaprasza dzieci do parków w Serfaus i na Komperdellu. Właśnie tam stawiają pierwsze narciarskie kroki najmłodsi, zanim wyruszą na normalne trasy.

d2a7dew

Szumią cicho wyciągi taśmowe. Są zabawne slalomowe bramki oraz wiele niezwiązanych bezpośrednio z nartami atrakcji, które jednak sprawiają, że dzieci nie nudzą się ani przez chwilę. Indiańska wioska i miasteczko igloo, tory do jazdy na dmuchanych oponach i na śnieżnych miniskuterach... W programie narciarskiego dnia dla najmłodszych jest także posiłek w jednej ze specjalnie zaaranżowanych restauracji. Gospodarze ośrodka dokładają starań, żeby kontakt z podopiecznymi był jak najlepszy, toteż instruktorzy władają kilkoma językami. Ponadto mają wysokie kwalifikacje, jeśli chodzi o nauczanie dzieci oraz niepełnosprawnych – drugi ważny powód, dzięki któremu Serfaus-Fiss-Ladis zyskało rozgłos.

Siostrzane wioski

Podczas gdy dzieci uczą się jazdy na nartach pod czujnym okiem instruktorów, dorośli mogą się wyszaleć na Tyrol’s Ski-Dimension (tyrolski wymiar nart) – tak ten teren nazywają gospodarze. Rzeczywiście, Serfaus-Fiss-Ladis oferuje to, co Tyrol ma najlepsze. Niemal 80 procent terenu leży na wysokości powyżej dwóch tysięcy metrów. Same siostrzane wioski są zlokalizowane wysoko, jakby na półkach, na zachodnich zboczach doliny Innu. Choć mocno ze sobą związane, Serfaus, Fiss i Ladis różnią się od siebie.

Największe jest Serfaus, w którym dominują droższe hotele i sklepy. Przy okazji: jest to ośrodek typu car-free, a komunikację na miejscu zapewnia podziemna kolejka. Fenomen – bodaj jedyne w Alpach górskie metro. W miejscowości Fiss, pozostającej pod wpływem kultury retoromańskiej, gości wita widok starych stodół z drewna pociemniałego na słońcu i wiejskich chat zdobionych freskami, obok których wznoszą się okazałe kamienne domy z XVI i XVII wieku z łukowatymi wejściami, wykuszami, sklepieniami i małymi okienkami. Jednak apartamenty i rodzinnie prowadzone hotele oferują nowoczesne i komfortowe warunki pobytu. Wiele z nich jest tak usytuowanych, że na nartach można zjechać pod same drzwi hotelu.

Leżące na uboczu Ladis, na wysokości 1200 metrów, wydaje się być najcichsze i najbardziej wiejskie. Stamtąd najbliżej do zamku Laudegg, romantycznego celu spacerów. U jego stóp, na zamarzniętym stawie, kręcą się łyżwiarze, amatorzy curlingu i dzieci grające w hokeja. Otulona w zimową pierzynkę wioska sprawia miłe i przytulne wrażenie.

d2a7dew

Śnieżna huśtawka

Sieć kolejek i wyciągów zamienia teren narciarski w potężną huśtawkę. Wszystkich tras nie sposób przejechać, ale można „się bujać” – jak w góralskiej zaśpiewce „od końca, do końca...”. Teren ma kilka punktów kulminacyjnych. Najwyższy jest Pezid. Gondola dociera na wysokość 2770 metrów. Żeby każdy mógł się nacieszyć wspaniałą scenerią, w dół prowadzą trzy trasy. Łagodny niebieski Arrezjochabfahrt oraz emocjonujące czarne trasy: Pezid-Vertikal i Pezid-Abfahrt. W rozwidleniu czarnych tras jest strefa z muldami (Buckelpiste). Ostra jazda!

Niebieska trasa prowadzi do zgrupowania orczyków na Mindersjoch (2700 m). Stąd najbliżej jest do bajkowego Hexenkopfu. Tutaj aż chce się przypinać narty tourowe. Widniejące na szczycie zaśnieżone schronisko Hexenseehütte oferuje wędrowcom schronienie – Winterraum (zimowy pokój). Trzeba mieć ze sobą pełne wyposażenie do spania i gotowania, bo zimową porą panują tam prawdziwie spartańskie warunki.

Kolejne kulminacje terenów zjazdowych: Lazid (2351 m), Scheid (2420 m) i Obere Scheid (2600 m) są rozrzucone na ramieniu trzytysięcznika o nazwie Furgler. Dominują trasy czerwone, zbiegające na Komperdell (1980 m). Jest także kilka tras czarnych, są nieratrakowane zjazdy dla poszukiwaczy puchu, trasa z muldami oraz dedykowany wycinającym szerokie łuki carvingowcom Lawensabfahrt. Nieco w bok rozciąga się hala Komperdellalpe, nad którą góruje odosobniony Plansegg (2376 m) z szybką kanapą. Obszar wymarzony dla miłośników dłuższych, łagodniejszych zjazdów oraz tych, którzy lubią muldy – przygotowano je w górnym odcinku zjazdu Plansegg. Ci, którzy preferują zjazdy na desce snowboardowej, też nie będą zawiedzeni. W Fiss znajduje się pełen innnowacyjnych pomysłów funpark, w którym snowboardziści mają swoje miejsca spotkań, zwane „scenami”, a w nich: arena do ewolucji i ćwiczeń, boarderX, tor falisty, raile i pełne nagłośnienie. Miejsce, które snowboardziści określają mianem „cool”.

d2a7dew

Komperdell jest jak oko cyklonu. Tutaj znajdują się Kinderschneealm (dziecięca hala śnieżna) – królestwo Murmli’ego, tory do tubingu i jazdy na skuterach oraz zagłębie restauracyjne z ekskluzywnym „Ski-Lounge”. Tutaj też odbywa się większość imprez. Nartostrady zbiegają do Serfaus, skąd kolejka Sunliner pozwala przenieść się w rejon Fiss-Ladis (w drugą stronę kursuje gondola Waldbahn). Ważnym punktem systemu jest Mittler Sattelkopf (2310 m), tak usytuowany, że zjeżdża się długimi trasami przez Komperdellalpe do Serfaus lub krótszymi i bardziej stromymi na Möseralm (1820 m), i dalej do Fiss. Nad Ladis wyciągi prowadzą na Schönjoch (2436 m) oraz na Schönjöchl (2509 m). Tamtejsze czerwone i nieratrakowane zjazdy do dzikiej doliny Urg są niezapomnianą przygodą.

Orła cień

Nad wspomnianą wcześniej Möseralm unosi się oryginalna maszyna – Fisser Flieger Wygląda jak lotnia, ale jest zawieszona na linie jak narciarski wyciąg. Najpierw trzeba założyć specjalne szelki, w których wisi się pod skrzydłem w pozycji horyzontalnej. Początkowo, dla rozpędu, maszyna wywozi pasażerów podwieszonych pod skrzydła „lotników” w górę. Następuje moment wyczekiwania... i Fisser Flieger leci w dół. Najnowszą atrakcją jest skyswing, który pozwala przeżyć chwile nieważkości przed dociśnięciem do siedzenia siłą cztery razy większą niż przyciąganie ziemskie.

Nie ma dobrej zabawy na nartach bez smacznego jedzenia. Oferta gastronomiczna Sefaus-Fiss-Ladis dorównuje bogactwem narciarskiej. Charakteryzując ośrodek od strony kulinarnej, można by powiedzieć – niezła jazda!

d2a7dew

_ Współpraca: Paweł Wroński _


Warto pamiętać o: • Blochziehen (pod koniec stycznia) – korowodzie karnawałowym w tradycyjnych maskach • imprezach rozrywkowych, których bogaty program obejmuje zjazdy z pochodniami w wykonaniu miejscowych instruktorów (szkoła szczyci się 75-letnią tradycją), pokazy sztucznych ogni oraz sportowe zabawy na oświetlonych stokach; wszystkie są okazją do dobrej rozrywki przy muzyce; najhuczniejsze z nich to: – „Adventure Night” w Serfaus – w środy, od 19 grudnia do 2 kwietnia oraz w piątek, 14 grudnia – „Nighflow” w Fiss – we wtorki, od 8 stycznia do 1 kwietnia oraz w środy 26 grudnia i 2 stycznia – „Magic Ladis” na zamku Laudegg w Ladis – w czwartki, od 27 grudnia do 3 kwietnia SERFAUS-FISS-LADIS Information Untere Dorfstrasse 13 A-6534 Serfaus / Tirol Tel.: +43-5476-6239 Fax: +43-5476-6813 info@serfaus-fiss-ladis.at www.serfaus-fiss-ladis.at

_ Źródło: Bezdroża _

d2a7dew
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2a7dew