Skałka. Kraków. Znajduje się tu sanktuarium Męczeństwa św. Stanisława Biskupa
Skałka to dzielnica Krakowa. Nazwa wywodzi się od skał wapiennych, tworzących niewielkie wzniesienie, na którym, według legendy, miała stać niegdyś pogańska świątynia, później romański kościół św. Michała Archanioła, a w XIV wieku ufundował tu świątynię Kazimierz Wielki. Od roku 1472 do chwili obecnej miejscem opiekują się księża paulini, sprowadzeni przez słynnego kronikarza Jana Długosza.
Sanktuarium Męczeństwa św. Stanisława Biskupa
W roku 1089 doszło w Krakowie do wydarzeń, które na trwale zapisały się w historii kraju. Król Bolesław Śmiały poranił śmiertelnie mieczem patriarchę polskiego Kościoła biskupa Stanisława ze Szczepanowa. Tragedia rozegrała się w trakcie mszy odprawianej w kościele Na Skałce. Podłożem sporu, zakończonego tak krwawo, była walka o władzę w młodym państwie polskim dwóch potęg – świeckiej i kościelnej. Biskup Stanisław spiskował z możnowładcami przeciwko silnej władzy króla, co ściągnęło niezadowolenie porywczego władcy, zarzut zdrady i karę, jaką prawo przewidywało w takiej sytuacji. W konsekwencji król musiał opuścić kraj, do którego nigdy już nie wrócił, a Kościół w roku 1253 kanonizował biskupa Stanisława. Obecny kościół Na Skałce pod wezwaniem św. św. Michała i Stanisława jest trzecią zbudowaną tu świątynią. Budynek wzniesiony w latach 1733-1751 jest dziełem dwóch architektów: Ślązaka Antoniego Müntzera i Antonio Solariego, który przeprojektował fasadę i wnętrze. W południowej nawie kościoła znajduje się
ołtarz św. Stanisława Biskupa, z XVII-wiecznym wizerunkiem świętego, a także relikwia – drewniany stopień ołtarza ze śladami krwi świętego. Podobne ślady, zabezpieczone szklanymi osłonami, widoczne są na ścianie, po prawej stronie ołtarza. Trumnę św. Stanisława przeniesiono do katedry wawelskiej, jednak to Skałka jest miejscem jego kultu. Przed trumną biskupa męczennika koronowano królów polskich, do ceremoniału koronacyjnego należała także królewska pielgrzymka pokutna z Wawelu na Skałkę.
Klasztor oo. Paulinów
ul. Skałeczna 15
31-065 Kraków
012 421 72 44
skalka@paulini.pl+'?' )
www.skalka.paulini.pl
Dojazd
Sanktuarium znajduje się w centrum miasta, około 2 km od dworca PKP.
Uroczystości
8 maja – św. Stanisława
*Noclegi *Liczne hotele i schroniska na terenie miasta.
Sanktuaria w pobliżu
Kalwaria Zebrzydowska, Staniątki, Wadowice, Wieliczka
Okolica
Kraków. Kazimierz – obecnie dzielnica Krakowa, od XIV do początku XIX wieku autonomiczna enklawa zamieszkana głównie przez Żydów i zarządzana przez rabinów, którzy podlegali tylko władzy króla; przed wybuchem II wojny światowej Żydzi stanowili około 25 proc. mieszkańców Krakowa. Stare Miasto razem ze wzgórzem wawelskim i Kazimierzem w 1978 roku zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Podziemia kościoła Na Skałce – w Krypcie Zasłużonych spoczywają szczątki m.in. Adama Asnyka, Jana Długosza, Józefa Ignacego Kraszewskiego, Jacka Malczewskiego, Czesława Miłosza, Karola Szymanowskiego, Stanisława Wyspiańskiego. W 750. rocznicę kanonizacji Biskupa Męczennika Jan Paweł II nadał kościołowi Na Skałce tytuł bazyliki mniejszej.
Seria: Miejsca niezwykłe
Tytuł: Sanktuaria w Polsce
Autor: Adam Sochaczewski