Trwa ładowanie...
Informacja prasowa
30-11-2011 13:44

Skazany na góry - Denis Urubko

Autorem książki Skazany na góry jest jeden z najlepszych alpinistów na świecie - Denis Urubko. Ten wybitny kazachski wspinacz ma na swoim koncie wiele wejść na szczyty siedmio i ośmiotysięczne, podczas których niejednokrotnie wyznaczał nowe drogi.

Skazany na góry - Denis UrubkoŹródło: materiały prasowe, fot: WP
d1cxxlz
d1cxxlz

Autorem książki Skazany na góry jest jeden z najlepszych alpinistów na świecie - Denis Urubko. Ten wybitny kazachski wspinacz ma na swoim koncie wiele wejść na szczyty siedmio i ośmiotysięczne, podczas których niejednokrotnie wyznaczał nowe drogi.

Denis może poszczycić się zdobyciem Korony Himalajów bez użycia tlenu, czego dokonał jako 15 człowiek w historii. Jest również pierwszym zimowym zdobywcą dwóch ośmiotysięczników, oraz byłym rekordzistą w biegu na Elbrus (3 h 55 min 58 s ). W 1999r. w ciągu 42 dni zdobył wszystkie pięć siedmiotysięczników byłego Związku Radzieckiego wymaganych dla uzyskania tytułu Śnieżnej Pantery, czym pobił absolutny rekord. Wspinał się z najlepszymi himalaistami na świecie w tym z Krzysztofem Wielickim czy Simone Moro.

Jak sam mówi traktuje alpinizm jak rodzaj sztuki i tak jak każdy twórca potrzebuje widowni. Chce się dzielić z ludźmi swoimi przeżyciami i emocjami, które towarzyszą mu podczas wspinaczki. Wierzy, że dzięki temu ktoś, kto interesuje się alpinizmem, będzie mógł przeżyć to samo, co on.

W książce „Skazany na góry”, autor opowiada o swojej przygodzie z alpinizmem. Czytelnik ma szansę zapoznania się z treningami i przygotowaniami młodego chłopaka, jak ekstremalną wspinaczkę na himalajskie giganty takie jak: Mount Everest czy K2. Dodatkowo książkę wzbogacają wspaniałe opisy Kazachstanu, Ałmatów i innych ciekawych miejsc.

d1cxxlz

OD AUTORA:
Ta książka to moje spojrzenie wstecz. Kiedy człowiek przez dłuższy czas podąża w tym samym kierunku, niekiedy zapomina, od czego zaczął, jakim był kiedyś. W głębi duszy czuje tylko pustkę. I trzeba wówczas zamilknąć na jakiś czas, by zrozumieć, dlaczego wszystko ułożyło się właśnie tak, a nie inaczej. Najciekawsze zaś okazuje się dostrzeżenie tych wszystkich przedziwnych kierunków, w jakich często wiodło nas życie. Z perspektywy doświadczeń życiowych widać je jak na dłoni.

Opisane przeze mnie wydarzenia, ludzkie losy i charaktery są prawdziwe. Właśnie w tym przede wszystkim tkwi wartość tej książki – jak zatrzymany kadr nie pozwala ona zapomnieć pięknych, fascynujących momentów, spotkań z niezwykłymi osobami.

Wertując kolejne strony, przeżywam wszystko od nowa. Wspominam zimno i zapierające dech w piersiach barwy, niepowtarzalne emocje i towarzyszące mi myśli. Mam nadzieję, drogi Czytelniku, że moje spojrzenie na świat przez pryzmat gór nie pozostawi Cię obojętnym. Nanizanie wydarzeń właśnie na nić alpinizmu pozwoliło mi rozważyć i ocenić sens tego, co dzieje się wokoło.

Książka została pomyślana jako zbiór opowiadań, szkiców i notatek napisanych na przestrzeni wielu lat. Materiały zachowano w takiej formie, w jakiej były publikowane wcześniej – dlatego też między tekstem pierwszym i końcowym daje się zauważyć ogromną różnicę w stylu pisania i przyjętej technice artystycznej.

d1cxxlz

Poszczególne części żyją swoim życiem, każda dotyka innej problematyki. Wierzę, że zamieszczenie ich w jednej książce pozwoli na pełniejsze ukazanie obrazu współczesnego alpinizmu, pozwoli lepiej zrozumieć jego istotę.
Lektura, po którą sięgasz, to dość subiektywne spojrzenie na znaczące dla mnie wydarzenia, ułożone tu w porządku chronologicznym. Odzwierciedla okres fascynacji górami młodego człowieka, czas poszukiwań wartości i wyznaczania priorytetów – ten okres mojego życia, kiedy alpinizm był dla mnie przede wszystkim Sportem.

RECENZJA (Krzysztof Wielicki):

W 2002 roku organizowaliśmy zimową wyprawę na K2. Doświadczenie było po naszej stronie, ale potrzebowaliśmy twardych wojowników. Zaprosiliśmy więc do składu czwórkę alpinistów z WNP. Pośród nich był Denis Urubko z Kazachstanu.

Denis zawsze stał na czele. Nie zważając na zimno i zawieruchę, zwykle meldował z górnych obozów: Wsio normalna. Choć szczytu nie udało nam się zdobyć – nie został on zresztą zdobyty zimą do dnia dzisiejszego – to po wyprawie pozostała przyjaźń i wiara w partnerstwo. A Denis zaledwie kilka lat później dołączył do wąskiego grona zdobywców Korony Himalajów.

d1cxxlz

Książka Skazany na góry to zapis drogi tego kazachskiego asa na światową scenę alpinizmu, a jednocześnie ciekawa dla czytelnika przyzwyczajonego do europejskiej tradycji i zwyczajów prezentacja zupełnie odmiennego podejścia do wspinaczki i w ogóle do życia.

Górska przygoda Denisa rozpoczyna się od członkostwa w Centralnym Klubie Wojskowym Armii Kazachstanu, z którym wspina się on na górę Tałgar nieopodal Ałma-Aty, potem ściga się na Elbrusie, dokonuje świetnych wejść w Pamirze i wreszcie bierze udział w dużych, ciężkich armijnych wyprawach w góry wysokie. Tam spotyka wielu ludzi Zachodu i – być może pod wpływem kontaktów z nimi – zmienia filozofię wspinania. Zaczyna realizować własne ambicje, bierze udział w wyprawach w małych zespołach i preferuje styl alpejski. Po barwnie opisanych tu zmaganiach na Broad Peak, Manaslu i K2 dołącza do światowej czołówki.

Wchodząc samotnie na Cho Oyu nową drogą od południa, nie musi już nic udowadniać. Jako jeden z nielicznych zmierzył się z wielkimi wyzwaniami, podjął też skutecznie próbę eksploracji zimowej w Himalajach i odniósł wspaniałe sukcesy. Próbuje łączyć swoją „duszę Wschodu” z realiami Zachodu. Serce zostawia w Kazachstanie, ale rozumuje jak Europejczyk. Recytuje z pamięci Puszkina, chwyta za gitarę, słucha Wysockiego, ale twardo zaczyna stąpać po ziemi i przyszłość „zawodową” łączy ze Starym Kontynentem. Kocha nie tylko Góry, wspinanie, ale też życie i... kobiety. Jego opowiadania i przemyślenia tu spisane – wyraz niezwykłej wrażliwości – z pewnością wzbogacą czytelnika o wiedzę wychodząca poza kulturę europejską.

d1cxxlz

DANE TECHNICZNE:

Tytuł oryginału rosyjskiego: Прогулка самурая, Акцент - горы
Projekt okładki: Grzegorz Japoł
Zdjęcia zamieszczone w niniejszej książce pochodzą z archiwum Denisa Urubko.
Wyjątkiem są fotografie nr 5, 30, (foto. Tomasz Kowalski), nr 16 -18, 20 - 26 (foto. Bogdan Jankowski), nr 27 (foto. Dodo Kopold), nr 28, 29 (foto. Jacek Teler).
Zdjęcie z okładki: Denis Urubko podczas wspinaczki na Kali Himal
Obróbka techniczna zdjęć:
Fryderyk Wręga
Korekta i redakcja:
Ewa Jachimek
Skład i łamanie:
Magdalena Koziak
Tłumaczenie:
Jolanta Paszek, Anna Smyk, Joanna Paulina Mystek, Halyna Dubyk
Koordynator projektu:
Ewelina Paszek
Format: B5
Ilość stron: 237
Wydanie pierwsze, Ząbkowice Śląskie 2011
© Copyright for Russian Edition Denis Urubko 2008, 2009.
© Copyright for Polish Edition „Mountain Quest” 2011.

d1cxxlz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1cxxlz

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj