Trwa ładowanie...

Śluzice. Jedne z najciekawszych na świecie stworzeń morskich

Te niezwykłe stworzenia potrafią wyprodukować w krótkim czasie ogromne ilości śluzu. Wytwarzają go wtedy, kiedy czują się zagrożone. Naukowcy mówią wprost, że jest to jedna z najbardziej niezwykłych substancji, jakie dotychczas poznano.

Śluzice. Jedne z najciekawszych na świecie stworzeń morskichŹródło: 123RF
d44cev0
d44cev0

Śluzice należą do gromady prymitywnych zwierząt morskich. Żywią się padliną oraz chorymi rybami. Dorastają do ok. metra długości, są podłużne, przypominają z wyglądu węgorze, a ich ciało pokrywa lepki śluz.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Choć śluz wygląda odrażająco, uważany jest za jedną z bardziej niezwykłych substancji na świecie. W mniej niż pół sekundy lepki płyn może zwiększyć swoją objętość nawet 10 tysięcy razy. "Kiedy widzimy wypełnione nim wiadro, mamy wrażenie, że w środku jest woda. Dopiero gdy włożymy do niego rękę, czujemy, jak gęsta, miękka i delikatna to substancja" - wyjaśnia Randy Ewoldt z Uniwersytetu Illinois w Urbanie i Champaign.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Badacze już od dawna podejrzewali, że śluzice używają mazi do zatykania skrzeli potencjalnych drapieżników, jednak tę hipotezę udało się potwierdzić dopiero w 2011 r. Gdy większa ryba zaatakuje to stworzenie morskie, po chwili zaczyna się dławić mazią, która zostaje przez nie wypuszczona.

To, jak wygląda obiekt "zaatakowany" nietypowymi rybami, świetnie widać na powyższym nagraniu. Sytuacja miała miejsce w 2017 r. w amerykańskim stanie Oregon. Ciężarówka wypełniona śluzicami miała trafić do Korei Południowej, w której te zwierzęta morskie uważane są za prawdziwy rarytas. Samochód po drodze przewrócił się na odcinku autostrady 101 i co najmniej jedno auto zostało pokryte lepką mazią.

d44cev0

Źródło: TVN Meteo

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d44cev0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d44cev0

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj