Trwa ładowanie...
10-10-2013 15:43

Śnieżnik - nowa narciarska stolica Polski?

Ski Region Śnieżnik to powstała w 2013 roku inicjatywa połączenia trzech lokalnych ośrodków narciarskich, mieszczących się u podnóża Masywu Śnieżnika. Od sezonu zimowego 2013/2014 stacje narciarskie Czarna Góra, Kamienica i Lądek Zdrój zaproponują narciarzom i snowboardzistom jeden karnet, w ramach którego będzie można korzystać z infrastruktury trzech ośrodków.

Śnieżnik - nowa narciarska stolica Polski?Fot: Ski Region Śnieżnik
d4d7ki9
d4d7ki9

Szusowanie na stokach Ski Regionu Śnieżnik umożliwi elektroniczna karta BLACKCARD, która oprócz wygody, umożliwia skorzystanie z systemu zniżek i bonusów. Jest to kolejny krok w kierunku stworzenia „superkarnetu”, łączącego wszystkie najważniejsze kurorty Sudetów, czyniąc cały region bardziej atrakcyjnym względem polskiej i zagranicznej konkurencji. Projekt wspierany jest przez gminy Stronie Śląskie oraz Lądek Zdrój.

Na początku lat 70. zostały przeprowadzone szeroko zakrojone badania, prowadzone przez geografów, geologów, socjologów, architektów, inżynierów i wielu innych specjalistów. Ich efektem był plan stworzenia „superośrodka” narciarskiego, zlokalizowanego na zboczach Masywu Śnieżnika. Ośrodek ten miał stanowić alternatywę dla Zakopanego i konkurencję dla zagranicznych, w tym alpejskich stacji narciarskich. Po gruntownym przebadaniu wszystkich możliwych lokalizacji, grupa badawcza wskazała rejon Śnieżnika jako miejsce najbardziej odpowiednie na realizację tego typu inwestycji. Jednak pomimo bardzo konkretnego, przemyślanego i szczegółowego projektu inicjatywa upadła. Powodem były inne priorytety ówczesnej władzy, a konkretnie rozpoczęcie budowy huty w Katowicach. Już w latach 90. spadkobiercami tamtych planów stali się prywatni przedsiębiorcy oraz władze lokalne, którzy krok po kroku, sukcesywnie starają się powrócić do idei stworzenia narciarskiej stolicy Polski w Kotlinie Kłodzkiej. W tym
sezonie, za sprawą porozumienia stacji narciarskich Czarna Góra, w Lądku Zdroju i Kamienicy oraz wsparciu Gmin Lądek Zdrój i Stronie Śląskie, został powołany do życia Ski Region Śnieżnik. Projekt ma być pierwszym krokiem na drodze powrotu do koncepcji rozległego systemu tras narciarskich usytuowanych wokół Masywu Śnieżnika.

SKI REGION ŚNIEŻNIK W LICZBACH:
• 13 km znakomicie przygotowanych tras
• Bezpłatny Ski Bus kursujący pomiędzy 3 ośrodkami
• 5 kolei linowych, 12 wyciągów orczykowych i talerzykowych
• 3 taśmy bieżne na dzieci
• 2700 miejsc parkingowych tuż przy stokach
• 12 000 miejsc noclegowych
• rozbudowana infrastruktura gastronomiczna
• wypożyczalnie sprzętu
• szkoły narciarskie i snowboardowe
• profesjonalny snowpark
Łączna przepustowość ośrodków to 17300 os./h

d4d7ki9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4d7ki9