Trwa ładowanie...
d2qnudu

Spływ Dunajcem w Szczawnicy

Największe atrakcje
Spływ Dunajcem w Szczawnicy
Kraj
Pixabay.com
Źródło: Pixabay.com

Spływ Dunajcem w Szczawnicy to największa atrakcja turystyczna w okolicy. Flisackie tratwy są bezpieczne, a ich ładowność to około 14 osób, łącznie z dwoma flisakami. Lokalni przewoźnicy często pracują przy spływach przez całe życie, znają więc mnóstwo ciekawych historii. Warto zabrać ze sobą na trasę aparat fotograficzny, gdyż rzeka płynie ostrymi zakolami przez malownicze zakątki Pienin, które okalają ściany skalne wysokie na nawet 300 metrów.

Spływ Dunajcem w Szczawnicy - trasa

Spływ Dunajcem do Szczawnicy rozpoczyna się w Sromowcach Wyżnych bądź Sromowcach Niżnych, przystanku na trasie spływu u podnóża Trzech Koron. Trasa do Szczawnicy ze Sromowców Wyżnych ma 18 kilometrów długości, a jej pokonanie zajmuje około 2 godziny i kwadrans. Natomiast turyści, którzy wsiądą na tratwę flisacką na drugim przystanku, podróżują nią o pół godziny krócej.

Spływ Dunajcem do Krościenka to kolejne interesujące rozwiązanie, niezwykle atrakcyjne turystycznie. Trasa liczy 23 kilometry, a spływ trwa odpowiednio 2 godziny i 45 minut bądź 2 godziny i 15 minut. Polecamy wybranie się na spływ Dunajcem do Szczawnicy bądź Krościenka tuz po otwarciu kas biletowych albo już po godzinie 14. Wówczas bowiem notuje się najmniej osób chętnych na uczestniczenie w tej atrakcji turystycznej.

Spływ Dunajcem w Szczawnicy - cena

Najtańsze bilety na spływ Dunajcem w Szczawnicy kupimy poza szczytem sezonu, unikając lipca oraz sierpnia. Zawierają one już karty na szlak wodny. Łodzie odpływają dopiero, gdy zbierze się 11 pasażerów. Za dodatkowy przejazd powrotny na parking przy przystani początkowej obowiązuje dopłata. Bilety na tego rodzaju transport wszyscy zmotoryzowani zakupią w kasach spływu.

Dłuższa trasa do Krościenka to już nieco większy wydatek. Za spływ zapłacimy 66 lub 68 złotych oraz 34 lub 39 złotych, zależnie od wybranego miesiąca. Można jednak podziwiać niezapomniane widoki na trasie nawet pół godziny dłużej.

Wszyscy, którzy kupują bilety na spływ Dunajcem w Szczawnicy przez internet, nie muszą czekać w długich kolejkach na przystani w przypadku natrafienia tam na dużą ilość turystów. Polecamy to rozwiązanie zwłaszcza dlatego, że nigdy nie wiadomo, kiedy napotka się zorganizowane grupy wycieczkowe i będzie się musiało zmarnować kilka godzin w słońcu, czekając na wolną tratwę. Należy dodatkowo pamiętać, że każdorazowo jedna łódź flisacka może zabrać tylko pięć osób z biletami ulgowymi.

Spływ Dunajcem w Szczawnicy
Czas lotu / jazdy samochodem

Od Warszawy: 5 h 22 min jazdy, od międzynarodowego portu lotniczego Kraków-Balice: 1 h 53 min jazdy

Strefa czasowa

UTC±01:00

Waluta

PLN

Godziny otwarcia

Kasy biletowe są czynne: w kwietniu 9.-16., od maja do sierpnia 8.30-17., we wrześniu 8.30-16., w październiku 9.-15.

Ceny biletów

- Spływ Dunajcem do Szczawnicy w lipcu i sierpniu: normalny - 54 zł (w tym karta na szlak wodny w PPN), ulgowy - 32 zł; poza sezonem letnim: normalny - 52 zł, ulgowy - 27 zł (ceny mogą nieco ulec zmianie zależnie od przystanku, na którym się wsiada oraz wysiada);

Orientacyjna odległość

Od Warszawy: 462 km, od międzynarodowego portu lotniczego Kraków-Balice: 117 km

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2qnudu
d2qnudu
d2qnudu