Trwa ładowanie...
di0m6cl

Stany Zjednoczone (USA)

Największe atrakcje
Strefa czasowa:

Nowy Jork UTC-5, Chicago UTC-6, San Francisco UTC-8, Los Angeles UTC-8

Waluta:

dolar (USD)

Języki:

angielski (nie ma statusu języka urzędowego), poza tym języki mniejszości narodowych, głównie hiszpański

WP.PL nie jest potrzebna zgoda na wykorzystanie wizerunku.
Źródło: WP.PL nie jest potrzebna zgoda na wykorzystanie wizerunku.

Stany Zjednoczone Ameryki to państwo w Ameryce Północnej składające się z 50 stanów, graniczące z Kanadą i Meksykiem.

Najpopularniejsze lotniska: Chicago O'Hare International (ORD), Los Angeles International (LAX), Nowy Jork John F Kennedy (JFK), Filadelfia International (PHL), Las Vegas Mccarran (LAS), San Francisco International (SFO), Miami International (MIA), Orlando International (MCO)

Co warto zobaczyć:

Terytoria zależne USA: Amerykańskie Wyspy Dziewicze, Guam, Samoa Amerykańskie

Stany Zjednoczone (USA)
Komunikacja

Należy pamiętać, że nie wolno bez zezwolenia wkraczać na tereny prywatne, zazwyczaj oznakowane komunikatem „Private Property - No Tresspasing”. Podstawowym środkiem komunikacji w USA jest samochód. Stany Zjednoczone mają bardzo dobrze rozwinięty system autostrad z rozbudowaną infrastrukturą.
Po Stanach Zjednoczonych można również podróżować koleją (ilość połączeń dość ograniczona) oraz autobusem (firma Greyhound) - jest to w USA najtańsza forma transportu, dodatkowo firma ta oferuje zniżki dla studentów jak i turystów zagranicznych.
Najbardziej popularne jest podróżowanie po USA korzystając z połączeń lotniczych, jeżeli są kupowanie z odpowiednim wyprzedzeniem i przeważnie włączając sobotę - bilety można kupić za niedużą opłatą.

Czas lotu / jazdy samochodem

Nowy Jork 8h 45 min., Chicago 9h 30 min., Los Angeles i Miami z 1 przesiadką min. 15h, San Francisco z 1 przesiadką ok. 14h 30 min.

Wiza

Obywatele polscy muszą mieć wizę wydaną przez konsula Stanów Zjednoczonych; nie ma możliwości uzyskania wizy na granicy. Posiadanie wizy nie gwarantuje wjazdu do Stanów Zjednoczonych; ostateczną decyzję podejmuje urzędnik kontroli granicznej (Customs and Border Protection) i zdarza się, że obywatele polscy nie są wpuszczani do Stanów Zjednoczonych mimo ważnej wizy. Ważność paszportu powinna o 6 miesięcy przekraczać planowany okres pobytu w Stanach Zjednoczonych. Przy wjeździe nie ma formalnego obowiązku okazania biletu powrotnego, może on jednak być przydatny w razie wątpliwości urzędnika kontroli granicznej.

Służba zdrowia

Od osób przyjeżdżających do Stanów Zjednoczonych z Polski nie są wymagane szczepienia. Opieka medyczna jest wszędzie dostępna i na wysokim poziomie, lecz jej koszty są bardzo wysokie. Wizyta u lekarza ogólnego kosztuje zwykle ponad 100 USD, doba w szpitalu - od 500 do kilku tysięcy USD, nie licząc badań i zabiegów. Terytoria zamorskie Stanów Zjednoczonych stosują te same zasady. Konieczne jest więc posiadanie ubezpieczenia turystycznego, pokrywającego koszty leczenia w związku z nagłym zachorowaniem lub nieszczęśliwym wypadkiem, najlepiej z firm znanych i posiadających przedstawicielstwa w USA.

Bezpieczeństwo

W związku z zagrożeniem zamachami terrorystycznymi w wielu miejscach publicznych nadal obowiązują zaostrzone środki bezpieczeństwa, polegające przede wszystkim na wprowadzeniu kontroli bagażu oraz kontroli osobistej mieszkańców i turystów. Dotyczy to głównie lotnisk (krajowych i międzynarodowych) oraz innych miejsc publicznych, takich jak urzędy, stadiony, hale wystawowe, wejścia do wysokich budynków. Wszystkie linie lotnicze, zarówno krajowe jak i zagraniczne wymagają przybycia na lotnisko od 2 do 3 godzin przed odlotem samolotu.

Przydatne informacje

Bardzo trudno wynająć samochód nie mając karty kredytowej. Najbardziej popularne i szeroko akceptowane są karty: VISA, MasterCard, American Express i Discover.
W wielu stanach w miejscach publicznych nie można pić alkoholu ani nawet mieć przy sobie nieopakowanych butelek czy puszek. Nie można także przewozić otwartych pojemników z alkoholem w samochodzie. Spożywanie i zakup alkoholu dozwolone są w większości stanów dla osób powyżej 21 roku życia; sprzedawca może poprosić o okazanie dowodu tożsamości.
W miejscach publicznych palenie jest zabronione i zakaz ten jest ściśle przestrzegany.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
di0m6cl
di0m6cl
di0m6cl