Trwa ładowanie...
10-10-2013 13:40

Stary Sącz. Atrakcje. Jedno z najpiękniejszych miasteczek w Polsce

Położony w województwie małopolskim Stary Sącz to jedno z najstarszych miast w Polsce. Prawa miejskie uzyskał w XIII wieku. Obecnie należy do najbardziej malowniczych zakątków na południu kraju. Jakie atrakcje czekają na nas w tym miejscu?

Stary Sącz. Atrakcje. Jedno z najpiękniejszych miasteczek w PolsceŹródło: StarySacz-Lewocza.eu/Jacek Polakiewicz
d3bwc9g
d3bwc9g

Wizytę w Starym Sączu warto rozpocząć od wejścia na rynek, wyłożony granitowymi okrąglakami przyniesionymi przez Dunajec z samych Tatr! Dojdziemy na niego stąpając po tzw. kocich łbach, które dodają miejscu niepowtarzalnego wdzięku.

Stąd idealnie widać kolorowe domy i charakterystyczne dachy z podcieniami oraz liczne sklepy i lokale oznaczone gustownymi szyldami. Najlepiej udać się do okazałego *Domu na Dołkach *mieszczącego muzeum, w którym znajdziemy wszystko, co dotyczy dziejów miasta.

Po trudach zwiedzania warto odpocząć chwilę na widokowym tarasie Restauracji Marysieńka, z której oglądać można rynek i wieże Klasztoru Klarysek, będącego jedną z największych atrakcji miasta.

Z brukowanego rynku w Starym Sączu wybiega wiele dróg: prowadzą na stare uliczki, które pamiętają wizyty królów, zgiełk i trwogę najazdów wrogich wojsk, rządy mądrych kobiet i wielobarwne jarmarki słynne na pół świata.

d3bwc9g

W drodze do klasztoru warto zobaczyć piękną, drewnianą Bramę Szeklerską (dar Węgier z okazji kanonizacji Św. Kingi) oraz stary budynek przy ul. Daszyńskiego 3 z tablicą upamiętniającą spotkanie króla Jana III Sobieskiego ze swoją ukochaną Marysieńką.

Na murze okalającym klasztor, tuż przy Bramie Szeklerskiej, widnieje wielkie malowidło przedstawiające najprawdopodobniej herbowego orła cesarstwa austro-węgierskiego. Jego część jest zamazana i ma rdzawy kolor. To miejsce jest podobno pamiątką po roztrzaskaniu się wściekłego wojownika Mongolskiego, który wjechał na koniu z ogromnym impetem w obronny mur klasztorny.

Po zwiedzeniu *klasztoru *(kościół Klarysek, dziedziniec i piękna brama wejściowa) koniecznie trzeba udać się do sławnego źródełka cudownej wody, które jest wprawdzie położone w nieco innym miejscu, niż to opisywane w dawnej literaturze jako źródło Kingi, ale zasila go ta sama warstwa wodonośna.

Od źródełka warto przespacerować się aż do drewnianego ołtarza papieskiego. Po powrocie na rynek, dobrze jest przejść zamkniętą dla ruchu samochodowego i pięknie udekorowaną zielenią ulicą do kościoła parafialnego, gdzie odbywają się od 1975 roku (!) koncerty Starosądeckiego Festiwalu Muzyki Dawnej i po jego zwiedzeniu, obejść kościół wolno wokół, idąc traktem pod koronami starych drzew.

d3bwc9g

Na rogu wspomnianej ulicy znajdziemy stragany i chwilowe stoiska z owocami i wszelkim innym miejscowym dobrem. Tu w czerwcu i lipcu można kupić prawdziwe borówki z karpackich hal, a jesienią kosze grzybów.

Stary Sącz nie jest jedynie cichym skansenem. Możemy w nim intensywnie i inspirująco spędzić czas: w pracowniach artystów, słuchając doskonałej muzyki i biorąc udział w festiwalach i celebracjach religijnych. Biała sylwetka klasztoru św. Kingi i ciemnozielona bryła Beskidu Sądeckiego to dwa główne wątki starosądeckiego kilimu utkanego z Natury i Kultury, przeplecionego błękitnymi dolinami Dunajca i Popradu. Nie da się ukryć, że jeden dzień na obejrzenie Starego Sącza to zdecydowanie zbyt mało!

StarySacz-Lewocza.eu/if/pw

d3bwc9g
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3bwc9g