Trwa ładowanie...
23-08-2010 13:48

Stereotypy o Polakach - jak nas widzą inni?

Już od ponad 6 lat Polska jest członkiem Unii Europejskiej. Jaką wyrobiliśmy sobie opinię przez ten czas? Z czym kojarzy się Polak przeciętnemu Europejczykowi?

Stereotypy o Polakach - jak nas widzą inni?Źródło: sxc.hu
d3f20e3
d3f20e3

Już od ponad 6 lat Polska jest członkiem Unii Europejskiej. Jaką wyrobiliśmy sobie opinię przez ten czas? Z czym kojarzy się Polak przeciętnemu Europejczykowi?

Polak – pijak?

Czy Polska to naród alkoholików? Rzeczywiście, wódka jest popularnym alkoholem w tej części Europy. Lecz nie ma powodu się tego wstydzić, jest to alkohol wysokiej jakości i o wielu ciekawych gatunkach. Co prawda, stereotyp Polaka – pijaka istniał i wciąż istnieje w przekonaniach wielu mieszkańców innych krajów europejskich, lecz jest on nieco przejaskrawiony. Polska nie jest jedynym krajem, w którym ludzie spożywają alkohol, również w nadmiernych ilościach. Jest to raczej autostereotyp – pewnego rodzaju samoocena społeczeństwa. Oczywiście, tego typu opinie nie powstają znikąd. Jednakże nie jesteśmy jedynym krajem, w którym zawsze znajdzie się wiele okazji do wypicia. Ten stereotyp mógłby równie dobrze dotyczyć Rosji, Anglii czy Irlandii (polecamy Ranking spożycia alkoholu. Europejczycy piją najwięcej?).

Polacy swój język mają

Tak, Polacy mają swój język, ale w dzisiejszych czasach to zbyt mało. Znajomość języków obcych to podstawa, by móc swobodnie się komunikować i odnaleźć w realiach europejskich. Tym bardziej, że przy otwartych granicach podróżowanie jest takie łatwe, ale niezbędna jest umiejętność porozumiewania się. Z badań CBOS wynika, że 55% Polaków nie zna żadnego obcego języka. Aczkolwiek młodzież posiada umiejętności lingwistyczne – ok. 77% młodych potrafi posługiwać się językiem obcym. Głównie jest to język angielski bądź niemiecki. Natomiast starsze pokolenie, potrafi porozumiewać się po rosyjsku, gdyż był to przez wiele lat język obowiązkowy w szkołach.

Obecnie modne stają się w naszym kraju języki egzotyczne, chociażby – japoński. Dowodem na to, że Polacy gotowi są uczyć się języków obcych jest powstawanie kolejnych szkól językowych, jak i duża popularność kierunków filologicznych na uniwersytetach. Bodźcem do nauki są liczne możliwości, jakie oferuje nam Unia Europejska. Skorzystanie z nich jest jednak uzależnione od znajomości przynajmniej języka angielskiego czy francuskiego. Umiejętność posługiwania się obcym językiem potrzebna jest szczególnie w podejmowaniu pracy za granicą, kontaktach towarzyskich, podróżach, a coraz częściej w przypadku zawierania mieszanych małżeństw. Wydaje się, że stereotyp Polaka, jako osoby nie władającej językami obcymi powoli przechodzi do lamusa i jest to naturalna kolej rzeczy w zjednoczonej Europie.

d3f20e3

Polak – biedak i złodziej

Kiedy otworzył się dla nas europejski rynek pracy, wielu Polaków wyjechało, by uzyskać lepsze zarobki. Znacznie wyższe płace oferowane przez zagranicznego pracodawcę sprawiają, że polski pracownik zadawala się najprymitywniejszą pracą, gdyż pensja jest i tak wyższa, niż wynagrodzenie, jakie za taką samą pracę otrzymałby w kraju. Lecz w ten sposób powstaje stereotyp Polaka, nieambitnego robotnika, który pracuje gdziekolwiek, byle nieco zarobić.

Z kolei w Niemczech, przylepiono nam etykietkę złodziei samochodów. Bardzo krzywdzący jest fakt, że przez indywidualne poczynania naszych obywateli, cały naród postrzegany jest w tak niekorzystnym świetle.

Stereotypy powstają często poprzez fałszywy obraz kreowany przez jednostkowe wydarzenie. Ludzie mają tendencje do uogólniania pewnych zachowań. I tak, jeśli pan Kowalski ukradnie samochód obywatelowi Niemiec, powie się, że Polacy kradną. Dlatego, choć warto pamiętać, że stereotypy nie biorą się znikąd, powinniśmy traktować je z przymrużeniem oka.

Autor: Paulina Bogacz Źródło: TwojaEuropa.pl

d3f20e3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3f20e3