Trwa ładowanie...
05-04-2016 12:07

Stewardessy z Air France oburzone. Zalecono im nosić hidżaby i spodnie

Stewardessy Air France zbuntowały się, gdy przewoźnik zalecił im noszenie osłaniających włosy chust po wylądowaniu w stolicy Iranu. Linie lotnicze, chcąc załagodzić konflikt, oświadczyły, że kobiety będą mogły odmówić pracy na nowej trasie Paryż-Teheran.

Stewardessy z Air France oburzone. Zalecono im nosić hidżaby i spodnieŹródło: pio3 / Shutterstock.com
d2p3lh7
d2p3lh7

Air France ogłosiło, że od 17 kwietnia 2016 r. w siatce połączeń pojawią się loty do Teheranu. Pod koniec marca br. francuskie linie lotnicze rozesłały pracownikom instrukcję dotyczącą m.in. ubioru podczas podróży do stolicy Iranu. Poleciły w niej, by stewardessy na czas lotu wkładały spodnie, a po wyjściu z samolotu - hidżab.

Instrukcja zaniepokoiła część związków zawodowych. Pomysł jest też głośno krytykowany przez członków załogi przewoźnika. W poniedziałek doszło do spotkania związkowców z Gillesem Gateau, dyrektorem Air France ds. zasobów ludzkich.

- Jeśli ze względów osobistych stewardessy nie chcą nosić hidżabów po opuszczeniu samolotu, zostaną przydzielone na inne trasy – skomentował sprawę Gateau. Podkreślił, że słyszał od wielu kobiet, stewardes i pilotów, że "przestrzeganie tej zasady będzie dla nich problematyczne".

d2p3lh7

_ Sprawdź też: 70-lecie stewardes Air France. Zobacz, jak prezentowały się dawniej: _

W pierwszych dniach kwietnia linie lotnicze tłumaczyły, że identyczne wskazówki odnośnie noszenia hidżabów obowiązują na trasie do Arabii Saudyjskiej, gdzie, podobnie jak w Iranie, kobiety w przestrzeni publicznej zakrywają głowy chustami. Przewoźnik Air France dodał, że taki wymóg obowiązywał już wcześniej, podczas połączenia Teheran-Paryż, zanim zostało zawieszone w 2008 roku.

wg/ik

d2p3lh7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2p3lh7