Trwa ładowanie...
20-10-2014 14:37

Strajk pilotów Lufthansy - odwołane loty do Niemiec

W związku z rozpoczętym o godz. 13:00 strajkiem pilotów linii Lufthansa, na lotnisku Chopina w Warszawie odwołano część lotów do Niemiec.

Strajk pilotów Lufthansy - odwołane loty do NiemiecŹródło: Aero Icarus, Licencja Creative Commons, flickr.com
d3kexu3
d3kexu3

Rzecznik lotniska im. Fryderyka Chopina w Warszawie Przemysław Przybylski powiedział, że na razie są wiadomości o zmianach w rozkładzie dziś i jutro. Dziś odwołane są trzy rejsy na trasie Warszawa - Frankfurt i Frankfurt - Warszawa.

Skasowano też dziewięć lotów jutrzejszych - to wszystkie połączenia Lufthansy na tej trasie. PLL LOT latają do Frankfurtu bez przeszkód.

Rzecznik dodał, że pasażerowie, którzy mają wykupione bilety na linie lotnicze Lufthansa, powinni kontaktować się z przewoźnikiem - on zdecyduje o zmianie rezerwacji lub zwrocie pieniędzy.

Początkowo informowano, że strajk obejmie tylko loty krajowe w Niemczech i na trasach europejskich. Loty międzykontynentalne, wykonywane największymi samolotami, miały odbywać się normalnie. Związek zawodowy pilotów poinformował jednak, że jutro akcja zostanie rozszerzona i dotknie także połączeń długodystansowych m.in loty transatlantyckie. Z powodu dwudniowego strajku Lufthansa odwołała już ponad 1400 lotów. Protest zakończy się w nocy z wtorku na środę.

d3kexu3

Podłożem trwającej od kwietnia fali strajków jest spór płacowy. Związek zawodowy Cockpit domaga się, by Lufthansa utrzymała dotychczasowe zasady wypłacania pilotom z funduszu firmy świadczeń przedemerytalnych, z których zaczynają oni korzystać przeciętnie w wieku 59 lat - co pracodawca chce podnieść stopniowo do średnio 61 lat. Z przyczyn zdrowotnych piloci największego niemieckiego przewoźnika mogą zakończyć pracę już w wieku 55 lat.

Dyrekcja Lufthansy twierdzi, że linie lotnicze nie są w stanie z powodów finansowych utrzymać dotychczasowego systemu. Zdaniem związkowców wcześniejsze emerytury pilotów pobierających ze względu na długi staż pracy, bardzo wysokie wynagrodzenia nie stanowią istotnego obciążenia dla Lufthansy, ponieważ na ich miejsce przychodzą młodzi piloci otrzymujący znacznie niższe pensje.

IAR/PAP if/at

d3kexu3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3kexu3