Trwa ładowanie...
21-11-2012 14:39

Szczyrk - zimowa stolica u stóp Skrzycznego

Miasto leży w dolinie potoku Żylica, pomiędzy masywem Skrzycznego i Klimczoka. Nieprzypadkowo miejscowość jest nazywana narciarską stolicą Polski.

Szczyrk - zimowa stolica u stóp SkrzycznegoŹródło: Grzegorz Mościński
d2gylzw
d2gylzw

Miasto leży w dolinie potoku Żylica, pomiędzy masywem Skrzycznego i Klimczoka. Nieprzypadkowo miejscowość jest nazywana narciarską stolicą Polski.

Szczyrk *posiada około 60 km tras narciarskich, rynnę snowboardową, naturalny tor saneczkowy i trzy skocznie narciarskie. Na *Skrzyczne (1257 m n.p.m.), najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego, można wjechać dwuetapową kolejką krzesełkową.

Latem Szczyrk jest świetną bazą wypadową dla miłośników pieszych wycieczek. W centrum rozpoczyna się kilka atrakcyjnych tras turystycznych i spacerowych, które prowadzą do schroniska na Klimczoku, schroniska na Skrzycznem oraz do Brennej. Najbardziej wartościowy zabytek kurortu to 200-letni drewniany kościół św. Jakuba Apostoła z barokową amboną.

d2gylzw

Atrakcje w okolicy Szczyrku

Żywiec (13 km). Słynie z wyśmienitego piwa. W 2006 roku, z okazji 150-lecia browaru, otworzone zostało nowoczesne Muzeum Browaru. Bardzo ciekawą ekspozycję zaaranżowano w dawnych piwnicach leżakowych. Najcenniejsze zabytki miasta skupione są w pobliżu centrum. Należą do nich: konkatedra Narodzenia NMP (XV wiek), gotycki kościół św. Krzyża (XIV wiek) oraz zabytkowy Zespół Parkowy z Pałacem (1895 rok) i Starym Zamkiem. Gotycki zamek wzniesiony około 1500 roku przez Komorowskich został następnie przebudowany przez Wielopolskich i Habsburgów w kierunku renesansowej rezydencji. Obecnie szczególną uwagę zwraca dziedziniec z krużgankami. Z centrum miasta odchodzą liczne szlaki turystyczne prowadzące na szczyty Beskidu Żywieckiego

d2gylzw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2gylzw