Trwa ładowanie...
d2zym0y

Szkocja – wyspa Tanera Mor czeka na nowego właściciela

Niewielka wyspa u wybrzeży Szkocji posiada wszystko to, co wielu w zupełności wystarczyłoby do szczęścia - malownicze krajobrazy, spokój, energię elektryczną czy Internet. Każdy może ją nabyć – wystarczy posiadać odpowiedni zasób gotówki. Cena? 1,95 mln funtów, czyli niemal 9,4 mln złotych.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Szkocja – wyspa Tanera Mor czeka na nowego właściciela
(Tim Winterburn)
d2zym0y

Niewielka wyspa u wybrzeży Szkocji posiada wszystko to, co wielu w zupełności wystarczyłoby do szczęścia - malownicze krajobrazy, spokój, energię elektryczną czy internet. Każdy może ją nabyć – wystarczy posiadać odpowiedni zasób gotówki. Cena? 1,95 mln funtów, czyli niemal 9,4 mln złotych.

Tanera Mor, której powierzchnia wynosi 310 hektarów, położona jest na północy Szkocji i jest główną wyspą archipelagu Summer Isles. Znajduje się kilometr od stałego lądu. W pobliżu jest kilka mniejszych miejscowości, natomiast najbliższe miasteczko to oddalone o ok. 10 km Ullapool, zamieszkane przez 1,3 tys. osób. To właśnie z niego, a także z miejscowości Achiltibuie, dostaniemy się do Tanery Mor stateczkiem.

Historia wyspy

d2zym0y

Według spisu ludności z XIX w., w 1881 r. wyspa była zamieszkana przez 118 osób. Funkcjonował na niej niewielki port, a głównym zajęciem mieszkańców był połów śledzi. Jednak z biegiem lat interes przestał być dochodowy, ponieważ rybacy nie mieli komu sprzedawać złowionych ryb. To zmusiło wszystkich do opuszczenia tego miejsca w 1931 r. Aż do 2014 r. Tanera Mor była zamieszkiwana przez pojedyncze osoby. Za to znacznie więcej przybywało tu turystów - piękne, surowe krajobrazy przyciągały co roku kilka tysięcy gości.

W 1996 r. Lizzie i Richard Williamsowie postanowili wykupić wyspę. Prowadzili na niej wybudowaną w 1970 r. pocztę, w której co roku wydawali unikatowe, kolekcjonerskie znaczki. Część domów pozostawionych na Tanerze Mor została przez nich odnowiona i służyły jako zakwaterowanie dla kilkudziesięciu przyjezdnych. Na niewielkim skrawku ziemi małżeństwo miało też swoją kawiarnię i szkółkę żeglarską.

Williamsowie zdecydowali się jednak sprzedać wyspę w 2013 r., by rok później przenieść się na stały ląd. Początkowo cena wynosiła 2,5 mln funtów, jednak z braku chętnych obniżono ją do 1,95 mln funtów (ok. 9,4 mln złotych). W cenę wliczone jest wszystko, co się na niej znajduje, a także licencja na wydawanie znaczków. Choć lata mijają, wciąż nie udało się znaleźć nabywcy. Jednak obecni właściciele wierzą, że kupno Tanery Mor jest wyłącznie kwestią czasu, ponieważ istnieje wiele osób, dla których posiadanie własnej wyspy byłoby spełnieniem marzeń.

d2zym0y

Podziel się opinią

Share
d2zym0y
d2zym0y