Trwa ładowanie...
deht2xo

Teatr Polski w Bydgoszczy

Największe atrakcje
Teatr Polski w Bydgoszczy
Kraj
Domena publiczna
Źródło: Domena publiczna

Teatr Polski im. Hieronima Konieczki jest największym teatrem w Bydgoszczy, zaprojektował go Alfons Licznerski, a gmach wzniesiono w 1949 roku.

Teatr Polski w Bydgoszczy – historia

Początki bydgoskiego Teatru Polskiego sięgają lat 20. XIX wieku, kiedy działalność teatralną prowadził Teatr Miejski. Mieścił się on w gmachu przy Placu Teatralnym (od 1824 roku), który dwukrotnie odbudowywano po pożarach. W latach 1895–1896 wzniesiono budynek według projektu Heinricha Christiana Seelinga, który istniał do 1945 roku – został zniszczony w walkach o wyzwolenie miasta, a pozostałości po nim wyburzono.

Istniejący do dzisiaj gmach Teatru Polskiego w Bydgoszczy wybudowano przy alejach Mickiewicza 2 w 1949 roku zgodnie z projektem inżyniera i architekta Alfonsa Licznerskiego. Już wtedy działał pod nazwą „Teatr Polski”, a w 2000 roku nadano mu imię związanego z Bydgoszczą Hieronima Konieczki, który należał do zespołu aktorskiego teatru już od 1947 roku. Występował wtedy wraz z Józefem Kondratem, Kazimierzem Wichniarzem, Zofią Wierzejską i Celiną Marią Klimczak.

Teatr Polski w Bydgoszczy – idea działalności

Ideą Teatru Polskiego w Bydgoszczy jest przekraczanie barier, gatunków i dziedzin, a także tworzenie nowej dramaturgii. Teatr tworzy spektakle w obrębie trzech nurtów programowych:

  • Północ-południe – ten nurt skupia się na odejściu od tematów opierających się na tematyce polskości i inicjuje dialog z innymi kulturami;
  • Demokracja – nurt analizuje różne modele demokracji, a także różne do nich podejście i rozumienie zagadnienia;
  • Nowoczesność – ta kategoria umożliwia programowi artystycznemu bydgoskiego teatru poruszyć tematy współczesnego społeczeństwa i nowej tożsamości, która wykracza poza tradycyjne formy kultury; ten nurt stara się zrównoważyć tradycję i nowoczesność;
  • Utopie – spektakle tworzone pod kierunkiem utopii starają się krytycznie analizować alternatywy dla globalnego porządku i możliwe kierunki zmian.

Teatr Polski w Bydgoszczy – spektakle

Na deskach Teatru Polskiego w Bydgoszczy wystawiano wiele klasycznych dramatów, m.in. autorstwa Aleksandra Fredry, Juliusza Słowackiego, Gabrieli Zapolskiej czy Williama Szekspira. Współcześnie w Teatrze Polskim wystawiane są również nowe sztuki – w repertuarze znalazły się np. „Kamień i popioły”, „Plastelina” czy „Płatonow”. wyreżyserowany przez Olivera Frljicia spektakl „Nasza przemoc i wasza przemoc”.

Teatr Polski w Bydgoszczy – inne wydarzenia

Co roku w Teatrze Polskim w Bydgoszczy odbywa się ogólnopolski Festiwal Prapremier, który po raz pierwszy zorganizowano w 2002 roku. Od 2004 roku organizowany jest też Międzynarodowy Festiwal Sztuki Reportażu Camera Obscura, na którym wręczana jest nagroda literacka im. Ryszarda Kapuścińskiego dla najlepszych reportaży – po raz pierwszy przyznano ją książce "Strategia antylop" w 2010 roku.

Teatr Polski w Bydgoszczy
Czas lotu / jazdy samochodem

3 h 10 min samochodem

Strefa czasowa

UTC±01:00

Waluta

PLN

Godziny otwarcia

kasa czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 14.00–19.00

Ceny biletów

- spektakle: 40 zł (normalny) / 20 zł (ulgowy)
- bajki: 35 zł (normalny) / 25 zł (ulgowy)
- wejściówki: 15 zł
- premiery: 50 zł

Orientacyjna odległość

245 km

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
deht2xo
deht2xo
deht2xo