Trwa ładowanie...
d2c72rq

Teide

Największe atrakcje
Teide
Region
Pixabay.com
Źródło: Pixabay.com, fot: Matlik

Obecność wulkanu Teide jest ściśle powiązana z unikalnym, czarnym kolorem piasku na większości plaż na Teneryfie. Żółty piach sprowadzono natomiast z niedalekiej Sahary. Park Narodowy Teide jest lubianą atrakcją Teneryfy z niesamowitym krajobrazem.

Wulkan Teide – najwyższy szczyt Hiszpanii

Pico del Teide na Teneryfie to najwyższe miejsce na terenie całej Hiszpanii, a trzeci wulkan na świecie. Mierzony od podstawy na dnie Oceanu Atlantyckiego aż do wierzchołka liczy aż 7 km. Natomiast oficjalna wysokość stratowulkanu wynosi 3718 m n.p.m.

Szczyt znajduje się mniej więcej w centrum tej Wyspy Kanaryjskiej i jest nieaktywny od 1909 roku. To El Teide odpowiada za utworzenie naturalnych basenów lawowych przy plaży Playa el Caletón de Garachico, ale i zniszczenie całej miejscowości w XVIII w.

Park Narodowy Teide

Wulkan Teide na Teneryfie należy do Parku Narodowego Teide (Teide National Park), który powstał w 1954 roku, a od 2007 roku miejsce figuruje na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Górzyste ukształtowanie powierzchni oraz prawdziwie księżycowy krajobraz to na tym terenie normalny widok.

Dojedziemy tam autem bądź wejdziemy jednym z kilkudziesięciu szlaków dla miłośników wspinaczki oraz górskich wędrówek. Jest również kolejka linowa Teleferico del Teide prowadząca do La Rambleta na wysokość 3555 m.

Wulkan Teide – legendy

Tę część Wysp Kanaryjskich z Parkiem Narodowym Teide budują skalne formacje, pozostałości po płynących jęzorach lawy z El Teide, suche koryta nieistniejących już rzek. W piekielnej górze mieszkał natomiast według wierzeń okolicznej ludności demon Guayota, zły duch pokazujący się mieszkańcom jako czarny pies. Składano mu dary, które do dziś zalegają na zboczach Pico del Teide.

Kiedyś sądzono, że ukryty w chmurach wierzchołek wulkanu Teide spotykał się z niebem. W litej górze uwięziono dawno temu boga słońca i po jego uwolnieniu bóg Achaman zapieczętował ją, zabezpieczając przed takimi sytuacjami.

Teide
Czas lotu / jazdy samochodem

ok. 5 h lotu

Strefa czasowa

UTC (od czasu w Polsce odjąć 1 h)

Waluta

Euro (EUR)

Godziny otwarcia

Kolejka linowa czynna jest od 9. przy dobrej pogodzie, kursy kilka razy na godzinę (wagonik pomieści 40 osób).

Ceny biletów

- Bilet na kolejkę linową: 13,5 euro.
- Zezwolenie na wejście na sam szczyt Teide: bezpłatne na stronie internetowej Parku Narodowego Teide (postarajmy się o to wcześniej).

Orientacyjna odległość

4081 km w linii prostej

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2c72rq
d2c72rq
d2c72rq