Trwa ładowanie...
d4azzwm
12-11-2007 11:14

Trasa dla narciarzy. Zawoja Policzne – Kojszówka

Piękna widokowa trasa dla narciarzy w Paśmie Polic. Średnio trudna; strome podejście na początku lub wyjazd kolejką krzesełkową. Odpoczynek w schronisku na Hali Krupowej.

d4azzwm
d4azzwm

Zawoja Policzne (7 h) – Mosorny Groń 2 h (6 h) – Cyl Hali Śmietanowej 2 h 45 min (5 h 15 min) – Polica 3 h 30 min (4 h 45 min) – Złota Grapa 4 h (4 h) – schronisko na Hali Krupowej 4 h 30 min (3 h 30 min) – Okrąglica 5 h (3 h 10 min) – Urwanica 5 h 30 min (2 h 50 min) – Naroże 5 h 50 min (2 h 20 min) – przełęcz Malinowe 6 h 10 min (1 h 45 min) – Kojszówka 7 h (długość: 21 km, suma podejść: 250 m + 400 m wyciągiem - z powrotem: ok. 1000 m)

Wyruszamy z Zawoi Lajkonik. Jeśli zdecydujemy się podjechać kolejką krzesełkową z Zawoi Policzne na Mosorny Groń, wysiadamy przystanek dalej. Odnajdujemy szlak żółty, który sprowadza na kładkę na potoku Jaworzynka. Zakładamy narty i podchodzimy przez las. Przy szlabanie skręcamy w lewo za znakami. Podejście jest dosyć strome (łatwo zgubić znaki). Wyszedłszy na grzbiet, obieramy kierunek południowo-wschodni (w prawo) i zmierzamy jednostajnie pod górę do górnej stacji kolejki krzesełkowej na Mosorny Groń. Zjeżdżamy z „nasypu” i zdążamy przez bukowy las. Z lewej strony dochodzi szlak niebieski z Mosornego, towarzyszący odtąd szlakowi żółtemu. Robi się bardziej stromo i wąsko; znaki skręcają w lewo na stromy stok i wąską ścieżkę między świerczkami (zjeżdżając w przeciwnym kierunku, można zdjąć narty i przemaszerować ten odcinek).

Tuż przed szczytem szlak niebieski skręca w lewo, my zaś zdobywamy Cyl (1298 m n.p.m.) podążając za znakami żółtymi. Z prawej strony dołącza szlak czerwony z przełęczy Krowiarki. Jedziemy za znakami żółtymi i czerwonymi na wschód. Teraz czeka nas zjazd i podejście; uwaga na dwa duże kamienie – progi! Szczyt Policy (1369 m n.p.m.) to bałucha porośnięta lasem; aby tam dotrzeć, przedzieramy się wąską ścieżką przez zarośla kosówki (rezerwat „Na Policy”). Krzyż poświęcony jest 52 ofiarom katastrofy samolotu PLL „Lot” z 1969 r. Na wierzchołku bierze początek szlak niebieski schodzący do Sidziny Wielkiej Polany.

d4azzwm

Zjeżdżamy (nadal szlak czerwony z żółtym) na wschód przez las i otwarty teren na szeroką odsłoniętą przełęcz. Na siodle napotykamy węzeł szlaków: niebieski do Skawicy i żółty do Juszczyna biegną razem na północny wschód, czarny z zielonym – do Sidziny na południowy wschód. My idziemy szlakiem czerwonym (prosto) na wschód. Spod rogacza z tabliczkami jedziemy na południowy zachód (w prawo, szlak czarny) – w odległości 200 m znajduje się schronisko. Kontynuujemy wędrówkę grzbietem, z przełęczy podchodzimy do lasu, trawersujemy od południa Okrąglicę (1247 m n.p.m.) z masztem i kaplicą. Szlak zmienia kierunek na północno-wschodni. Zjeżdżamy łagodnie grzbietową drogą, mijając kulminacje: Urwanica (1106 m n.p.m.), Naroże (1076 m n.p.m.), Soska (1062 m n.p.m.); po drodze kilka wyrębów. Napotykamy też drewniany schron. Po ok. 20 min jazdy jesteśmy na przełęczy Malinowe. Znajduje się tu pomnik poświęcony ofiarom pacyfikacji osiedla Maliny w 1944 r. Z prawej strony (południe) dołącza szlak niebieski z Sidziny.

Podążamy grzbietem szlakiem niebieskim i czerwonym. Po ok. 500 m opuszczamy szlak czerwony i jedziemy niebieskim na północ (skręt w lewo). Zjeżdżamy przez las do polany w pobliżu osiedla Jurki. Skręcamy w prawo w drogę biegnącą po poziomicy (nie pod górę), przecinamy pas lasu, jedziemy dolnym krańcem polany; po lewej na stoku widzimy kilka domów. Znów wjeżdżamy w las. Na rozwidleniu leśnych dróg podążamy prosto w niewyraźną ścieżkę, by po chwili wyjechać na rozległą łąkę (widać Beskid Makowski). Kierujemy się w stronę domostw w Kojszówce, przechodzimy między nimi i skręcamy w lewo, na drogę równoległą do potoku. Przekroczywszy most, skręcamy w prawo, dochodzimy do szerszej szosy, a po kilku metrach skręcamy z niej w prawo, w drogę biegnącą jarem. Znów docieramy do potoku, idziemy wzdłuż niego uliczką wśród domów. Drogę przecinają tory kolejowe; po lewej jest stacja w Kojszówce. Idąc dalej prosto, dochodzimy do głównej drogi – po prawej stronie znajduje się przystanek PKS.

_ Źródło: Bezdroża _

d4azzwm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4azzwm