Triest
Położenie: | Północno-wschodnia część kraju, na wybrzeżu nad Morzem Adriatyckim, w Zatoce Triesteńskiej |
Strefa czasowa: | UTC±01:00 |
Waluta: | Euro (1 euro = 4,24 zł) |
Triest jest dużym i gwarnym miastem portowym, nazywanym miastem nauki (siedziba wielu ośrodków naukowych oraz badawczych), z mnóstwem luksusowych sklepów oraz restauracji. To mekka kawoszy, a zdecydowanie warte odwiedzenia są kawiarenki Caffe Tommaseo, działająca od 1825 roku, czasów Habsburgów, a także Torinese na Corso Italia, której wnętrze do złudzenia przypomina statek.
Triest – pogoda
Klimat w okolicach Triestu wynika z tego, że stolica regionu jest niezwykle charakterystyczne położona: to bowiem najbardziej na świecie wysunięte w kierunku północnym miasto o typowo śródziemnomorskiej pogodzie. W najcieplejszym lipcu notuje się tutaj średnie dobowe temperatury w granicach 24°C, a lata są bardzo długie i gorące oraz dosyć suche. Krótkie zimy to okres łagodnych temperatur i opadów deszczu. W najchłodniejszym styczniu jest średnio 6°C.
W Trieście występuje katabatyczny wiatr bora. Rekordowa prędkość jego porywów wynosiła 300 kilometrów na godzinę. Przez niego właśnie wzmocniono część dachów i w niektórych miejscach umieszczono łańcuchy oraz sznury, aby w trakcie nagłego ataku bora przechodnie mogli się czegoś złapać.
Triest – plaża
Tradycyjna, piaszczysta, szeroka plaża w Trieście nie istnieje. Jest to cecha typowa dla aglomeracji portowych, które nie muszą żyć z przyciągania turystów dodatkowymi atrakcjami. Opalać można się tutaj na Spiaggia Barcola, betonowym bulwarze nad samym morzem, z usytuowanymi co jakiś czas drabinkami zejściowymi do wody. Częstym widokiem podczas spaceru nad Adriatykiem są rozłożone na chodniku leżaki, ręczniki i kobiety opalające się topless. Alternatywą dla Barcola jest Grado, oddalone o mniej więcej godzinę jazdy.
Triest – zabytki
Główne atrakcje Triestu skupiają się wokół najważniejszych placów miejskich - Piazza Unita d'Italia oraz Piazza del Borsa. To tutaj znajdziemy także siedziby urzędów, okazałe pałace, gmachy i knajpki. W Trieście należy zobaczyć:
- Zamek Miramare, z czasów Habsburgów, z kolekcją roślinności z wielu kontynentów, zgromadzoną w parku. Biała budowla stoi na cyplu przylądka nad samym morzem.
- Kościół serbsko-ortodoksyjny Spiridione.
- Muzeum Revoltella, w pobliżu portu. W budynku o charakterze XIX-wiecznego domu możemy obejrzeć liczne rzeźby i obrazy, z tarasu widokowego na dachu natomiast podziwia się pobliski port.
- Wzgórze San Giusto, z Muzeum Archeologii, ogrodem, amfiteatrem rzymskim, stanowiące wspaniały punkt widokowy na całą okolicę.
- Port w Trieście z ogromnymi dźwigami i terminalami do przeładunku, jeden z głównych regionalnych pracodawców.
- Molo Audace, betonowe, do cumowania mniejszych jednostek oraz spacerów i podziwiania Morza Adriatyckiego.
- Canale Grande, pięknie utrzymany kanał, połączony z Morzem Adriatyckim; cumują na nim żaglówki i łódki lokalnych mieszkańców.
Triest – lokalne potrawy
Pierwotnie w II wieku p.n.e. Triest zamieszkiwali Wenetowie, następnie przenikały się tutaj kultury bizantyjska i rzymska. Wpływy te są do dziś widoczne także w potrawach regionalnych. Co jada i pije się w Trieście?
- Pieczone na otwartym ruszcie mięsa.
- Polentę z gulaszem, puddingiem z krwi lub dziczyzną.
- Zupę rybną.
- Lasagne z makiem.
- Prosciutto.
- Wędzoną szynkę.
- Karkówkę.
- Ser Montasio DOP, z górskich łąk.
- Ricotta.
- Chleb z dodatkiem dyni.
- Solonego dorsza.
- Strudel.
- Chifeleti, rogaliki z farszem z ziemniaków.
- Campari.
- Aperol.
- Prosecco.
- Grappa (sgnape).
Przykładowe ceny | - Kawa: espresso od 10 zł (wypijana na stojąco przy barze jest tańsza niż przy stoliku), cappuccino od 13 zł; |
Komunikacja | Miejska, taksówki |
Orientacyjna odległość | 903 km w linii prostej, 1155 km samochodem (11,5 h jazdy), 1088 km pociągiem (19 h 8 minut jazdy) |
Lotniska |
Komentarze