Trwa ładowanie...

Jedyna taka plaża w Europie. Kobiety i mężczyźni są oddzieleni murem

W pierwszej chwili trudno uwierzyć, że takie miejsce funkcjonuje w Europie. Na dodatek ma się świetnie - na prośbę mieszkańców Triestu władze tego włoskiego miasta wyraziły zgodę na wcześniejsze niż zwykle otwarcie jedynej w Europie plaży, na której kobiety i mężczyźni są oddzieleni murem.

Na czynnej od przełomu XIX i XX wieku plaży Pedocin nadal przestrzega się tradycjiNa czynnej od przełomu XIX i XX wieku plaży Pedocin nadal przestrzega się tradycjiŹródło: Getty Images, fot: 2011 / Susanna Peruzzo / Electa / Mondadori Portfolio
d3oao1e
d3oao1e

Podział na kobiety i mężczyzn wcale ten nie zniechęca plażowiczów, którzy traktują to miejsce jako wyjątkową pozostałość dawnych czasów.

Plaża, na której kobiety i mężczyźni oddzieleni są murem

Czynna od przełomu XIX i XX wieku plaża o nazwie Pedocin jest dla mieszkańców Triestu ważnym miejscem historycznym, a jej tradycja jest tam nadal pielęgnowana jako pamiątka czasów, w których obowiązywały inne normy obyczajowe.

Była to pierwsza plaża publiczna w mieście, należącym wtedy do monarchii austro-węgierskiej. Mur postawiono wówczas po to, by nie dopuścić do "aktów sprzecznych z przyzwoitością". Za złamanie przepisów i przejście na niedozwoloną stronę groziły ponad sto lat temu surowe kary.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Halo Polacy". Odwiedziła 37 włoskich miast. "Nie wyobrażałam sobie, że można tak żyć”

Dziś kar tych nie ma, a zasada podziału przestrzegana jest w duchu szacunku dla tradycji i poprawności. Pozostał biały mur wysokości trzech metrów, a miejscem spotkań jest morze.

d3oao1e

W latach 40. minionego wieku odbyło się referendum w sprawie propozycji zburzenia muru. Pomysł ten został odrzucony.

Triest - wyjątkowa plaża już otwarta w tym sezonie

W tym roku apele miłośników kąpieli morskich i słonecznych zostały wysłuchane i dzięki temu na kilka dni przed nadejściem kalendarzowej wiosny miejska plaża została otwarta, choć na razie krócej niż w pełni sezonu. Teraz można tam przebywać od godz. 9:00 do 17:00. Powodem przyspieszenia sezonu plażowania są coraz wyższe temperatury.

Jak zawsze, strefa dla kobiet, a także dla dzieci w wieku do 12 lat, jest bardziej zatłoczona niż ta dla mężczyzn.

d3oao1e

Obie części dzieli mur długości 74 metrów. Są osobne wejścia z tablicami: "plaża dla kobiet i dzieci", "plaża dla mężczyzn".

Ze względu na swoje położenie w centrum często przychodzą tam pracujący mieszkańcy, którzy mają niewiele czasu do dyspozycji. Do 1984 roku wstęp był tam wolny. Od tamtego czasu bilet kosztuje 1 euro (4,7 zł).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3oao1e
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3oao1e