Trwa ładowanie...

Jedyna taka plaża w Europie. Kobiety i mężczyźni są oddzieleni murem

W pierwszej chwili trudno uwierzyć, że takie miejsce funkcjonuje w Europie. Na dodatek ma się świetnie - na prośbę mieszkańców Triestu władze tego włoskiego miasta wyraziły zgodę na wcześniejsze niż zwykle otwarcie jedynej w Europie plaży, na której kobiety i mężczyźni są oddzieleni murem.

Na czynnej od przełomu XIX i XX wieku plaży Pedocin nadal przestrzega się tradycjiNa czynnej od przełomu XIX i XX wieku plaży Pedocin nadal przestrzega się tradycjiŹródło: Getty Images, fot: 2011 / Susanna Peruzzo / Electa / Mondadori Portfolio
djtwzv7
djtwzv7

Podział na kobiety i mężczyzn wcale ten nie zniechęca plażowiczów, którzy traktują to miejsce jako wyjątkową pozostałość dawnych czasów.

Plaża, na której kobiety i mężczyźni oddzieleni są murem

Czynna od przełomu XIX i XX wieku plaża o nazwie Pedocin jest dla mieszkańców Triestu ważnym miejscem historycznym, a jej tradycja jest tam nadal pielęgnowana jako pamiątka czasów, w których obowiązywały inne normy obyczajowe.

Była to pierwsza plaża publiczna w mieście, należącym wtedy do monarchii austro-węgierskiej. Mur postawiono wówczas po to, by nie dopuścić do "aktów sprzecznych z przyzwoitością". Za złamanie przepisów i przejście na niedozwoloną stronę groziły ponad sto lat temu surowe kary.

djtwzv7

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jedziemy na wakacje. Przygoda w Egipcie

Dziś kar tych nie ma, a zasada podziału przestrzegana jest w duchu szacunku dla tradycji i poprawności. Pozostał biały mur wysokości trzech metrów, a miejscem spotkań jest morze.

W latach 40. minionego wieku odbyło się referendum w sprawie propozycji zburzenia muru. Pomysł ten został odrzucony.

djtwzv7

Triest - wyjątkowa plaża już otwarta w tym sezonie

W tym roku apele miłośników kąpieli morskich i słonecznych zostały wysłuchane i dzięki temu na kilka dni przed nadejściem kalendarzowej wiosny miejska plaża została otwarta, choć na razie krócej niż w pełni sezonu. Teraz można tam przebywać od godz. 9:00 do 17:00. Powodem przyspieszenia sezonu plażowania są coraz wyższe temperatury.

Jak zawsze, strefa dla kobiet, a także dla dzieci w wieku do 12 lat, jest bardziej zatłoczona niż ta dla mężczyzn.

Obie części dzieli mur długości 74 metrów. Są osobne wejścia z tablicami: "plaża dla kobiet i dzieci", "plaża dla mężczyzn".

djtwzv7

Ze względu na swoje położenie w centrum często przychodzą tam pracujący mieszkańcy, którzy mają niewiele czasu do dyspozycji. Do 1984 roku wstęp był tam wolny. Od tamtego czasu bilet kosztuje 1 euro (4,7 zł).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
djtwzv7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
djtwzv7