Trwa ładowanie...
27-06-2016 12:14

W lipcu rusza ogólnopolska Akcja Czyste Tatry. Wezmą w niej udział 4 tys. wolontariuszy

W dniach 1-2 lipca ruszy ogólnopolska Akcja Czyste Tatry, w której wezmą udział ambasadorzy wydarzenia, partnerzy, goście i blisko 4 tys. Już po raz 5. udadzą się na tatrzańskie szlaki, żeby oczyścić je ze śmieci i w ramach ekologicznej edukacji zachęcić do współpracy turystów, którzy odwiedzają polskie góry.

Share
W lipcu rusza ogólnopolska Akcja Czyste Tatry. Wezmą w niej udział 4 tys. wolontariuszyŹródło: MarKord / Shutterstock.com
d1zzl9c

W dniach 1-2 lipca ruszy ogólnopolska Akcja Czyste Tatry, w której wezmą udział blisko 4 tys. wolontariuszy oraz goście. Już po raz 5. udadzą się na tatrzańskie szlaki, żeby oczyścić je ze śmieci i w ramach ekologicznej edukacji zachęcić do współpracy turystów, którzy odwiedzają polskie góry.

Akcja Czyste Tatry, organizowana przez Stowarzyszenie Czysta Polska, ma zaledwie pięć lat, ale efekty jej krótkiej historii są widoczne. Co roku jednoczy wokół idei wspólnego sprzątania grono wolontariuszy, artystów, sportowców, dziennikarzy, a także wiele instytucji i firm, którym nie jest obojętny stan najpiękniejszych polskich gór.

Idea, zapoczątkowana w 2012 r. w Tatrach, zmieniła swój charakter i objęła również inne atrakcyjne turystycznie regiony. Wielkie sprzątanie odbywa się także na plażach bałtyckich, a w tym roku również w Beskidach. Ubiegłoroczne oczyszczanie Polski zaangażowało 4747 ochotników, a przez ostatnie kilka lat ponad 11 tys.

d1zzl9c

- Dotychczas w akcji wzięło udział w sumie ponad 11 tys. wolontariuszy. Łącznie znieśliśmy z Tatr ponad 4 tony śmieci. To nieprawdopodobne, że turyści mogą zostawić ich tyle w parku narodowym, ale jest duży plus naszej akcji, bo z roku na rok śmieci w Tatrach znajdujemy coraz mniej. Jest to dla nas wielka satysfakcja, bo akcja przynosi efekty, ludzie zaczynają rozumieć, że nie warto śmiecić – powiedział prezes stowarzyszenia Czysta Polska Rafał Sonik, wielokrotny uczestnik Rajdu Dakar.

Wydarzenie ruszy w pierwszych dniach lipca w Zakopanem. Na kilka dni w sercu miasta, czyli w parku Równia Krupowa, stanie miasteczko akcji. Przez cały piątek, 1 lipca, będzie można tam zapisywać się do udziału w wielkim sprzątaniu. Organizatorzy, partnerzy i sponsorzy przedsięwzięcia zapewnią dodatkowo takie atrakcje, jak kiermasz outdoorowy, blok górski z prelekcjami i pokazami filmów, turniej siatkarski oraz treningi przed wyjściem na tatrzańskie szlaki. Natomiast na 2 lipca zaplanowano sprzątanie. Tego dnia wolontariusze sprawdzą swoje możliwości przy biciu rekordu Guinnessa w układaniu wzoru z materiałów wtórnych. Wysiłek wszystkich sprzątających uczestników zwieńczy koncert zespołu Piersi.

Rocznie polskie Tatry odwiedzają około 3 mln turystów. Największą popularnością cieszy się szlak do Morskiego Oka oraz trakty w dolinach reglowych. Oblegane są też szczyty Giewont i Kasprowy Wierch.

Zdjęcie główne: MarKord / Shutterstock.com
wg/ir

d1zzl9c
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1zzl9c