Trwa ładowanie...
03-03-2016 11:48

W słoweńskiej jaskini znaleziono „smocze jaja”. Może się z nich wykluć nawet kilkadziesiąt osobników

W jaskini Postojna w Słowenii odkryto 55 jaj odmieńca jaskiniowego. Te istniejące na Ziemi od co najmniej 15 milionów lat stworzenia dożywają nawet setki i mogą przetrwać bez pokarmu przez 10 lat. Naukowcy z niecierpliwością oczekują dnia, w którym na świat przyjdą niezwykłe osobniki.

W słoweńskiej jaskini znaleziono „smocze jaja”. Może się z nich wykluć nawet kilkadziesiąt osobnikówŹródło: www.facebook.com/PostojnaCave
d70645y

Odmieńce jaskiniowe są ślepe, zamieszkują podziemne wody jaskiń krasowych w Alpach Dynarskich. Zasięg ich występowania to tereny południowej Słowenii, północno-wschodnich Włoch, a także wschodniej Chorwacji oraz Bośni i Hercegowiny. Pierwszy okaz odkrył w 1689 r. słoweński przewodnik Janez Vajkar Valvasor. W wyniku ulewnych deszczy płazy zostały wyrzucone przez podziemne rzeki. Ze względu na ich nietypowy kształt, a także posiadanie przez nich kończyn zakończonych palcami, uznano je za potomków smoków. Przedstawiano je wtedy jako "dwie pary węży ze skrzydłami". Dziś odmieniec jaskiniowy jest symbolem Słowenii.

Odmieniec jaskiniowy (fot. Nacionalni park Una / Wikipedia.org CC BY-SA 4.0)
Odmieniec jaskiniowy (fot. Nacionalni park Una / Wikipedia.org CC BY-SA 4.0)

Płaz jest też często nazywany „ludzką rybą” z powodu charakterystycznego koloru skóry. Stworzenie przystosowało się do życia w kompletnej ciemności, więc jego oczy nie rozwijają się i pozostaje ono ślepe. Ma kilka niezwykłych cech – składają się na nie niezwykle czuły słuch, umiejętność wykrywania pola magnetycznego, a także wrażliwy węch, który pozwala ocenić, czy w jajach rozwija się życie. Ponieważ w jaskiniach ilość pokarmu jest bardzo ograniczona, samica zjada te jajka, z których na pewno nic się nie wykluje.

d70645y

Samice odmieńców rozmnażają się raz na 6-7 lat. Niezwykle trudno znaleźć jaja tego płaza lub żywe larwy, ponieważ są one ukryte w zakamarkach jaskiń. Do tej pory ich narodziny obserwowano tylko w warunkach laboratoryjnych. Teraz, pierwszy raz w historii, zobaczymy wylęg w środowisku naturalnym. Przyczynił się do tego fakt, że jaja znaleziono w jednej z najbardziej turystycznych części jaskini Postojna.

Odmieniec jaskiniowy wraz z odkrytymi jajami, jaskinia Postojna (fot. www.postojnska-jama.eu/)

Zainteresowanie odmieńcami jaskiniowymi jest ogromne. Ludzie z różnych regionów Słowenii odwiedzają jaskinię, aby zobaczyć niecodzienne zjawisko. Na stworzenia została nakierowana kamera, więc goście mogą oglądać je na monitorach. Naukowcy nie maja pewności, ile z 55 znalezionych jaj przetrwa. W jaskini mieszkają skorupiaki, dla których są one pożywieniem. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, „smocze dzieci” urodzą się w ciągu trzech-czterech miesięcy.

Jaskinia Postojna jest dwudziestokilometrowym labiryntem przejść, galerii oraz komnat, które przez prawie 200 lat funkcjonowania odwiedziły ponad 33 miliony turystów. To najpiękniejsza słoweńska jaskinia, jedna z najpopularniejszych w Europie.

wg

d70645y
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d70645y