Trwa ładowanie...
da1iv63

W Warszawie powstał pierwszy parklet. Inwestycja pochłonęła 33 tys. zł

Parklety pojawiają się w coraz większej liczbie miast na świecie. Pierwszy w Warszawie zbudowano przy ul. Poznańskiej. Tak się prezentuje projekt, który pochłonął kilkadziesiąt tysięcy złotych.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Projekt został zrealizowany w ramach Budżetu Obywatelskiego 2019
Projekt został zrealizowany w ramach Budżetu Obywatelskiego 2019 (ztp.waw.pl)
da1iv63

Mieszkańcom stolicy udostępniono nowy mini-park. Ulokowany jest na ul. Poznańskiej, blisko skrzyżowania z ul. Żurawią. Czym jest parklet? Najprościej tłumacząc to wyodrębniona część chodnika, jezdni lub przestrzeni parkingowej przeznaczona do użytku publicznego. Może być miejscem chwilowego odpoczynku i relaksu.

"Jest to miejscowe poszerzenie przestrzeni dla pieszych, które wprowadza się przede wszystkim na ulicach zdominowanych przez samochody lub tam, gdzie chodnik jest zbyt wąski. Polega na przekształceniu przestrzeni parkingowej w ludzką, przyjazną pieszym" - tłumaczy Fundacja Normalne Miasto.

ztp.waw.pl
Podziel się
da1iv63

Mini park w Warszawie posiada drewniane siedziska, stojak na rower oraz kosze na śmieci. Jak informuje NaszeMiasto.pl, niebawem mają pojawić się także domki dla owadów oraz kwiaty, trawy ozdobne i krzewy.

Projekt został zrealizowany w ramach Budżetu Obywatelskiego 2019 i kosztował 32,9 tys. zł. "Całość tworzy atrakcyjne miejsce odpoczynku dla przechodniów, poprawia wizerunek ulicy oraz zwiększa retencję wody dzięki posadzonej roślinności" - informuje Zarząd Terenów Publicznych w Warszawie.

W październiku 2019 r. przy ul. Glebowej na warszawskim Wilanowie powstał także park kieszonkowy. Niedaleko przystanku autobusowego zamontowano drewniane siedziska, donice z roślinami i leżankę. Także ten projekt zrealizowano w ramach budżetu obywatelskiego.

Pierwszy na świecie parklet został zainstalowany w San Francisco w 2010 r. Od tamtego momentu tego typu miejsca zaczęły pojawiać się w wielu miastach na świecie – głównie w Europie Zachodniej i Stanach Zjednoczonych.

da1iv63

Źródło: NaszeMiasto.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Chcesz wejść do parku? Musisz zapłacić. Mieszkańcy są oburzeni

da1iv63

Podziel się opinią

Share

da1iv63

da1iv63
da1iv63