Trwa ładowanie...

W Wieliczce padł historyczny rekord - tylu turystów jeszcze nie było

Półtora miliona turystów odwiedziło już w tym roku Kopalnię Soli Wieliczka. To o ponad 170 tysięcy zwiedzających więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Władze obiektu planują rewolucyjne zmiany. Z myślą o bezpieczeństwie i rozwoju kopalnia odtworzy XIX-wieczny szyb Paderewskiego. Wybuduje także nowoczesne centrum obsługi turystów.

Share
W Wieliczce padł historyczny rekord - tylu turystów jeszcze nie byłoŹródło: Shutterstock.com
d24xhba

W 2015 roku wielicką kopalnię zwiedziło 1 mln 390 tys. turystów i to było dużo, ale to ten rok jest rekordowy. - W 2016 roku kopalnię odwiedziło już półtora miliona gości. Jest to największa do tej pory liczba turystów, jaka zwiedziła kopalnię soli Wieliczka w ciągu jednego roku - czyli jest to historyczny rekord. Średnio kopalnię odwiedza kilka tysięcy osób dziennie - mówi Monika Szczepa, kierownik działu Public Relations wielickiej kopalni.

52 proc. odwiedzających w tym roku stanowili Polacy, ale turyści przyjeżdżają do kopalni z ponad 200 krajów, ze wszystkich stron świata. Wśród obcokrajowców Wieliczkę najchętniej odwiedzali Brytyjczycy, Niemcy, Włosi, Francuzi i Hiszpanie.

Popularne trasy i uzdrowisko

Coraz większą popularnością wśród turystów cieszy się trasa górnicza, ale to nie ona jest hitem. - Fenomenem jest jak zwykle klasyczna trasa turystyczna, jak również szlak pielgrzymkowy, do którego popularności przyczyniły się Światowe Dni Młodzieży. Od kwietnia taflę solankowego jeziora w komorze Erazma Barącza rozświetlało logo ŚDM, a podczas okresu ŚDM do kopalni zawitało 78 tys. pielgrzymów - podkreśla Szczepa.

Swoją działalność prężnie rozwija także uzdrowisko. W tym roku wprowadziło nowy program, tzw. zdrową sobotę. Jest to kilkugodzinny program pobytu w uzdrowisku, który łączy wypoczynek z profilaktyką zdrowotną i aktywnością fizyczną. - W mijającym roku wiele się działo również w zakresie zabezpieczania podziemi, ponieważ bezpieczeństwo jest priorytetową sprawą dla górników. Zabezpieczają oni wyrobiska, likwidują te, które nie są zabytkowe, modernizują infrastrukturę. Górnicy pracowali m.in. nad odtworzeniem i zabezpieczeniem szybu Paderewskiego. Ma to służyć bezpieczeństwu obiektu, albowiem szyb będzie alternatywnym połączeniem powierzchni z wyrobiskami trasy turystycznej - wyjaśnia.

d24xhba

Szyb wybito w 1812 roku w sąsiedztwie szybu Daniłowicza. Pod koniec XIX wieku używany był głównie przez turystów. W II poł. XX wieku zniknął z kopalnianego pejzażu - przykryty betonową płytą, wyposażony w niewielką stację wentylatorów służył do przewietrzania podziemnych wyrobisk. Jego odtworzenie i przebudowa znacząco poprawi logistykę i bezpieczeństwo prowadzenia ruchu turystycznego. Zakończenie robót, trwających od grudnia ubr. oraz dopuszczenie do użytkowania szybu, obiektów budowlanych i urządzeń przewidziano na wiosnę 2018 roku.

Powstanie nowoczesne centrum dla turystów

Z myślą o poprawie bezpieczeństwa i zwiększeniu komfortu zwiedzania kopalnia zamierza także wybudować nowoczesne Centrum Obsługi Turystów. Będzie to kompleks budynków spełniających różnorodne funkcje, od turystycznych po gastronomiczne i usługowe. Centrum powstanie przy szybie Daniłowicza. Projekt zakłada wykorzystanie naturalnego ukształtowania terenu: wpisane w skarpę centrum stanie się neutralnym składnikiem krajobrazu. Lekkości trzykondygnacyjnej bryle nada przeszklona fasada od strony parku. W budynku znajdą się m.in. hol główny, kasy i poczekalnia, a także sklep z pamiątkami, kawiarnia, sala konferencyjna, pomieszczenia socjalne.

Dzięki specjalnym tunelom budynek otrzyma połączenie z podziemnym nadszybiem Paderewskiego, poczekalnią przy szybie Daniłowicza, a także budynkiem Muzeum Żup Krakowskich "Wieliczka". Dach centrum będzie porośnięty roślinnością; zostanie tam również urządzony taras widokowy. Prace przy budowie COT ruszą w 2018 r.

Źródło: PAP/WP

d24xhba
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d24xhba
d24xhba