Trwa ładowanie...

Warszawa. Większa strefa płatnego parkowania i pięć razy wyższe kary

Od 7 września obowiązuje powiększona strefa płatnego parkowania w Warszawie. Mieszkańcy i turyści powinni dokładnie sprawdzać, gdzie parkują, bo opłata za brak biletu wzrasta z 50 do 250 zł.

Zmiany w parkowaniu w Warszawie wchodzą od 7 wrześniaZmiany w parkowaniu w Warszawie wchodzą od 7 wrześniaŹródło: 123RF, fot: Wasin Pummarin
d15r589
d15r589

Strefa Płatnego Parkowania Niestrzeżonego zwiększa się w dwóch dzielnicach. Na Woli sięga teraz na zachodzie do al. Prymasa Tysiąclecia, a na północy do linii kolejowej Warszawa Gdańska – Warszawa Zachodnia. Na Pradze Północ strefa obejmuje okolice zoo i Parku Praskiego, Nową Pragę i północne okolice dworca Wschodniego.

Jak podaje UM Warszawa, to w sumie 7,8 tys. miejsc parkingowych i 117 ulic.

Warszawa - zmiany w strefie płatnego parkowania

– Doświadczenia z istniejącej strefy potwierdzają, że wprowadzenie opłat skłania kierowców do krótszego postoju, zwiększając rotację i ułatwiając znalezienie wolnego miejsca – mówi Krzysztof Strzałkowski, burmistrz Woli cytowany przez "TVP Info".

Poszerzona strefa obejmie w sumie 37,3 tys. miejsc parkingowych. To mniej więcej tyle, ile strefy w Krakowie, Poznaniu, Gdańsku i w Łodzi razem wzięte. Sama tylko dzielnica Wola to liczba miejsc parkingowych porównywalna ze strefą we Wrocławiu.

Parkowanie w Warszawie UM Warszawa
Parkowanie w WarszawieŹródło: UM Warszawa

Poszerzenie stref to jednak nie koniec zmian. Od 7 września kara za nieuiszczenie opłaty za parkowanie auta w SPPN wzrasta z 50 zł do 250 zł lub 170 zł, jeśli kara zostanie opłacona w ciągu tygodnia. Jak uzasadnia Rada Miasta, ta kwota była niezmieniana od 17 lat.

d15r589

Parkowanie w Warszawie - ceny

Pierwsza godzina parkowania w Warszawie kosztuje 3 zł, druga – 3,60 zł, trzecia godzina – 4,20 zł, a czwarta i kolejne po 3 zł.

E-kontrole stref parkingowych

Co ciekawe, Warszawa jest pierwszym miastem w Polsce i jednym z nielicznych w Europie, w których wprowadzony został system e-kontroli stref parkingowych. Od początku roku dwa, a od 7 września trzy auta skanują tablice rejestracyjne i szukają parkujących na gapę.

Do 31 lipca skontrolowano w sumie 679 741 pojazdów zaparkowanych w strefie i na tej podstawie wystawiono 100 241 mandatów. W tym samym czasie kontrolerzy ukarali 116 524 kierowców.

d15r589

Źródło: TVP Info, UM Warszawa

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Mistrz parkowania. Zawstydził kierowców

d15r589
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d15r589