Trwa ładowanie...
d15cpsk

Wat Phra Kaew (Świątynia Szmaragdowego Buddy)

Największe atrakcje
Kompleks terenów świątynnych Wat Phra Kaew (Świątyni Szmaragdowego Buddy) flickr.com
Źródło: flickr.com, Fot: Paul Brockmeyer /

Wat Phra Kaew jest świątynią buddyjską mieszczącą się w Bangkoku, w dzielnicy Phra Nakhon. Nazywana jest Świątynią Szmaragdowego Buddy ze względu na szmaragdowozielony posążek Buddy, który jest celem wielu pielgrzymek.

Wat Phra Kaew (Świątynia Szmaragdowego Buddy) – informacje ogólne

Wat Phra Kaew jest świątynią uznawaną za najświętszą w Tajlandii, znajduje się na terenie Wielkiego Pałacu (w dzielnicy Phra Nakhon) w Bangkoku. Świątynia powstała w 1782 roku, a znajdujący się w niej posąg Szmaragdowego Buddy trafił tam w okolicach XIV wieku. Świątynia stanowi ważny symbol religijno-polityczny tajskiego społeczeństwa i jest istotnym miejscem pielgrzymek oraz modlitw.

Wat Phra Kaew (Świątynia Szmaragdowego Buddy) – charakterystyka

Na terenie świątynnym znajdziemy wiele obiektów wartych obejrzenia. Wśród nich znajdują się: Wielki Pałac Królewski, dawna siedziba króla Tajlandii; trzy pagody, w tym Phra Si Ratana Chedi zbudowana w XIX wieku w stylu charakterystycznym dla Sri Lanki; biblioteka Phra Mondop zbudowana w stylu tajskim; model pochodzącej z Kambodży świątyni Angkor Wat; osiem wież w różnych kolorach, które reprezentują poszczególne części ośmiorakiej ścieżki buddyzmu.

Słynna figurka Szmaragdowego Buddy mieści się wewnątrz świątyni Wat Phra Kaew i ma 66 cm wysokości. Wykonany z zielonego jadeitu Budda siedzi w pozycji medytacyjnej, okryty jest złotymi szatami, które są zmieniane trzy razy w roku – na lato, porę deszczową i porę chłodną. Szmaragdowy Budda znalazł się w Wat Phra Kaew w XIV wieku, ale posążek mógł powstać nawet w 43 r. p.n.e. na Cejlonie. Na terenie świątyni i całego kompleksu znajduje się też wiele innych posągów Buddy.

Wat Phra Kaew (Świątynia Szmaragdowego Buddy) – zwiedzanie

Zwiedzanie możliwe jest od 8:30 do 15:00, warto zdecydować się na wcześniejsze godziny, ponieważ codziennie przybywają tu ogromne liczby turystów. Wstęp na teren kompleksu Świątyni Szmaragdowego Buddy kosztuje 500 bahtów, a jeżeli nie posiadamy odpowiedniego stroju (długich spodni, bluzek zakrywających ramiona), będziemy musieli skorzystać z wypożyczalni – należy przekazać do depozytu 200 bahtów za każdą sztukę odzieży. Możemy teraz zwiedzać kompleks świątynny Wat Phra Kaew, ale za wstęp do muzeów musimy wnieść dodatkowe opłaty.

Wat Phra Kaew (Świątynia Szmaragdowego Buddy) – dojazd

Do Wat Phra Kaew można dotrzeć jadąc Skytrain do stacji Saphan Taksin. Tam należy wsiąść w łódź płynącą do Tha Chang (N9) – powinna być oznaczona pomarańczową lub zieloną flagą, albo nie mieć żadnej. Rejs do Świątyni Szmaragdowego Buddy kosztuje ok. 13–15 bahtów.

Wat Phra Kaew (Świątynia Szmaragdowego Buddy)
Czas lotu / jazdy samochodem

12 h 30 min.

Strefa czasowa

ICT (UTC+7)

Waluta

tajski baht (THB): 1 PLN = 9,20 THB

Ceny biletów

500 bahtów za wstęp na teren kompleksu

Orientacyjna odległość

8 100 km

d15cpsk
d15cpsk
d15cpsk
d15cpsk