Trwa ładowanie...
02-02-2015 10:19

Whittier - miasto pod jednym dachem

Na dalekiej Alasce, na północno-wschodnim wybrzeżu półwyspu Kenai, znajduje się jedyna w swoim rodzaju miejscowość. Jej wszyscy mieszkańcy – 218 osób – żyją w tym samym budynku.

Whittier - miasto pod jednym dachemŹródło: Licencja CC by TravelingOtter, flickr.com
drtkvt4
drtkvt4

Na dalekiej Alasce, na północno-wschodnim wybrzeżu półwyspu Kenai, znajduje się jedyna w swoim rodzaju miejscowość. Wszyscy jej mieszkańcy – 218 osób – żyją w tym samym budynku.

Należące do okręgu Valdez–Cordova, Whittier leży na zachód od Zatoki Księcia Williama. Podczas II wojny światowej amerykańska armia stworzyła tu centrum wojskowe Camp Sullivan wraz z portem i połączeniem kolejowym. W 1943 roku ukończono budowę drogi i tym samym tutejszy port stał się dla żołnierzy swoistymi „wrotami Alaski”. Służył amerykańskiej armii do 1960 roku.

Dwa budynki, które dominują w krajobrazie Whittier powstały po II wojnie światowej. Budowę 14-piętrowego Begich Towers, w którym znajduje się 150 dwu- i trzypokojowych mieszkań, rozpoczęto w 1948 roku. Został wzniesiony wraz z opuszczonym dziś Buckner Building, w ramach projektu zakładającego budowę w Whittier aż 10 obiektów. W Begich Towers mieszkały rodziny żołnierzy oraz cywilni pracownicy armii. Budynek został połączony ze szkołą tunelem, żeby uczniowie bez problemu mogli do niej dotrzeć także w fatalnych warunkach pogodowych.

Oba obiekty stanowiły wówczas największe budynki na terenie Alaski. Obecnie wszyscy mieszkańcy Whittier żyją w Begich Towers oraz 2-piętrowym Whittier Manor. Rozwiązuje to częściowo problem ogrzewania na tak zimnym obszarze. W 14-piętrowej budowli mieści się nawet posterunek policji i sklepy. Strefa komercyjna znajduje się na pierwszym i ostatnim pietrze. Nic dziwnego, że Begich Towers nazywany jest "miastem pod jednym dachem".

Begich Towers - Licencja CC by Jessica Spengler, flickr.com

drtkvt4

Ponad 200 mieszkańców tworzy ok. 90 gospodarstw domowych. 30 proc. stanowią dzieci poniżej 18 roku życia, 40 proc. to małżeństwa. Na 100 kobiet przypada 112 mężczyzn. Większość osób pracuje w pobliskim porcie. Średnie dochody na gospodarstwo domowe wynoszą 47500 dolarów (175 tys. zł) rocznie.

Miasto było kilkakrotnie zniszczone przez tsunami. Najbardziej tragiczne było to w 1964 roku, wywołane przez jedno z najbardziej dramatycznych trzęsień ziemi na Alasce. Fale sięgały 13 metrów wysokości, a żywioł zabrał życie 13 osobom.

Obecnie *Whittier *stanowi atrakcję turystyczną. Co roku przybywa tu 700 tys. turystów, najczęściej drogą morską. Latem dzień trwa tu 22 godziny.

if/udm

drtkvt4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
drtkvt4