Trwa ładowanie...
20-04-2011 14:22

Wielkopolski Park Narodowy

Można tu zobaczyć wszystkie charakterystyczne elementy krajobrazu polodowcowego – jeziora rynnowe, głazy narzutowe, kemy, czyli wzgórza morenowe i ozy, morenowe wały przypominające potężne nasypy kolejowe.

Wielkopolski Park NarodowyŹródło: Hachette Polska
d3180z0
d3180z0

Można tu zobaczyć wszystkie charakterystyczne elementy krajobrazu polodowcowego – jeziora rynnowe, głazy narzutowe, kemy, czyli wzgórza morenowe i ozy, morenowe wały przypominające potężne nasypy kolejowe.

Szreniawa

Wieś na północnej granicy WPN należała do rodziny Bierbaumów, którzy w 1852 r. zbudowali tutaj pałac. Dzisiaj odremontowany budynek jest siedzibą istniejącego od 1964 r. Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego. Na 20 wystawach, eksponowanych w pałacu, w 13 pawilonach i w parku przypałacowym, znajdziemy narzędzia i maszyny ze wszystkich gałęzi rolnictwa, rzemiosła i przetwórstwa. Po wschodniej stronie muzeum, na wzgórzu, stoi wieża widokowa o wysokości 22 m, z dawną kaplicą grobową Bierbaumów na parterze. Neogotycki budynek zbudowany został w 1860 r. Kaplica pełni funkcję stacji edukacyjnej WPN. Obok wieży, z której rozciąga się piękny widok na park, znajduje się symboliczny grób rodziny Bierbaumów.

Stęszew

Miasto przy zachodniej granicy WPK. Prawa miejskie otrzymało w 1370 r. od Kazimierza Wielkiego. W okresie zaborów działały tu liczne polskie organizacje o charakterze gospodarczym, m.in. Bank Ludowy. W czasie Wiosny Ludów w 1848 r. powstańcy zdobyli miasto i ogłosili na krótko niepodległość Polski. Stęszew zachował w centrum średniowieczny układ z czasów lokacji. Wokół kwadratowego rynku wznoszą się niewielkie kamieniczki (w większości z 1. połowy XIX w.). Najstarszym budynkiem jest narożnikowy dom podcieniowy z 2. połowy XVIII w., gdzie mieści się Muzeum Regionalne, z ekspozycją etnograficzną i historyczną. Niedaleko wznosi się barokowy kościół pw. Świętej Trójcy o późnogotyckim rodowodzie. Nad rzeką Samicą znajduje się średniowieczne grodzisko, nazywane Pańską Górą. Wznosił się tu XIV-wieczny zamek, zniszczony w czasie potopu szwedzkiego i ostatecznie rozebrany w XIX w.

Seria: Miasta dla ciekawych Tytuł: Poznań Autor: Dariusz Jędrzejewski

d3180z0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3180z0

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj