Trwa ładowanie...
20-01-2014 15:35

Wyprawa Szpik Na Szczyt – przed atakiem szczytowym

Wyprawa na Kilimandżaro Szpik Na Szczyt, w której biorą udział osoby po przeszczepie szpiku, dawcy oraz grupa polskich lekarzy transplantologów, wyruszyła 15 stycznia. Dzisiaj, 20 stycznia około północy planowany jest atak szczytowy. Wyprawa jest organizowana przez Fundację „Przeciwko Leukemii” i Medigen.

Wyprawa Szpik Na Szczyt – przed atakiem szczytowymŹródło: SzpikNaSzczyt.pl
d2b7boy
d2b7boy

Według informacji od Tomasza Kobielskiego, czuwającego nad wyprawą od strony organizacyjnej i prowadzącego uczestników na Kilimandżaro (5 895 m n.p.m.), wyprawa przebiega zgodnie z planem. Wszyscy uczestnicy dotarli do Camp Barafu położonego na wysokości 4550 m n.p.m. i jeszcze dziś około północy wyruszą na atak szczytowy.

Wyprawa wyruszyła 15 stycznia z Warszawy. Na Kilimandżaro uczestnicy wchodzą, pokonując drogę Machame w wersji 7-dniowego trekkingu, co zapewnia im optymalne warunki aklimatyzacji. Pierwszego dnia wyprawa stanęła pod bramą Parku Kilimandżaro. W trakcie łagodnego podejścia wiodącego tropikalnym lasem dotarła na wysokość 2 980 m n.p.m. W piątek 17 stycznia uczestnicy zdobyli obóz Camp Shira na wysokości 3 840 m n.p.m., z której mogli podziwiać widoki na osnutą chmurami afrykańską ziemię. Trzeciego dnia wszyscy uczestnicy wyprawy dotarli na położony na wysokości 4630 m n.p.m. Lava Tower Camp, z którego następnie zeszli na wysokość 3 950 m n.p.m. Czwartego dnia, tj. 19 stycznia wyprawa Szpik Na Szczyt przeszłą trasą Mweka do Camp Barafu, z którego dziś wyruszy, aby zdobyć szczyt Kilimandżaro. Jak informują organizatorzy, osoby po przeszczepie szpiku kondycyjnie nie ustępują pozostałym uczestnikom wyprawy.

Celem projektu Szpik Na Szczyt jest zdobycie „dachu Afryki, a także zwrócenie uwagi na problemy związane z transplantologią w Polsce i udowodnienie, że życie po przeszczepie szpiku może wyglądać tak samo, jak przed chorobą, a nawet lepiej. W wyprawie biorą udział wybitni lekarze profesorowie: prof. Alicja Chybicka, prof. Mirosław Markiewicz i prof. Krzysztof Kałwak, który ukończył kurs medycyny wysokościowej i zadbał o zaplecze medyczne wyprawy.

Pomysłodawczynią i jedną z uczestniczek wyprawy jest *Anna Czerwińska *polska himalaistka, zdobywczyni Korony Ziemi, a także dawczyni szpiku kostnego. Wyprawie patronuje również znana dziennikarka i podróżniczka Martyna Wojciechowska.

Więcej informacji o wyprawie: www.SzpikNaSzczyt.pl

d2b7boy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2b7boy

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj