Wyprawy trekkingowe – podstawowe wyposażenie
Piesze wycieczki po pięknych widokowych szlakach, obcowanie z dziką naturą, litry wylanego potu, niewygody związane z noclegami w ekstremalnych warunkach i marsz w upale lub na mrozie – to cechy prawdziwych wypraw trekkingowych.
Piesze wycieczki stają się one coraz bardziej popularnym rodzajem turystyki, opartym na dużym wysiłku fizycznym. Taka forma spędzania wolnego czasu to propozycja zdecydowanie dla osób lubiących sport i wszelkie formy aktywnego wypoczynku. Mimo że nie wymaga ciężkich treningów, jak również długiego przygotowania, to dobra kondycja na pewno się przyda. Wybierając miejsce takiego wypoczynku, warto ocenić na ile nasz organizm poradzi sobie z terenem oraz panującymi tam warunkami.
Możemy skorzystać z gotowych ofert kierowanych do nas przez biura podróży, które często klasyfikują szlaki i miejsca wędrówek pod względem trudności. Przewodnicy podpowiedzą nam czy określona oferta jest dla nas odpowiednia. Kiedy zdecydujemy się na konkretny wyjazd, pojawią się kolejne pytania – co ze sobą zabrać i jak się przygotować do takiego urlopu? Oczywiście wszystko zależy od rodzaju wyprawy. Inaczej będzie wyglądać zawartość naszego plecaka podczas wędrówki po płaskim terenie w Dolinie Kościeliskiej, a inaczej w trakcie kilkudniowej wyprawy wokół Mont Blanc. Są jednak elementy wyposażenia, które należy mieć ze sobą niezależnie od rodzaju i celu wędrówki. To właśnie o nich opowiemy w tym artykule.
Obuwie
Każdy doświadczony podróżnik zgodzi się z tym, że odpowiednio dobrane buty to absolutny filar pieszych wędrówek. Komfort naszych stóp uzależniony jest od wyboru prawidłowego typu obuwia. Podzielić je można pod względem rodzaju podeszwy, konstrukcji, materiału, z którego zostały wykonane, a nawet samego przeznaczenia. Podstawowym kryterium powinny być niska waga, dobra oddychalność oraz wodoszczelność. Twardość podeszwy musi być dostosowana do podłoża, po którym zamierzamy chodzić. Elastyczna świetnie sprawdzi się na łagodne, dobrze utrzymane szlaki, natomiast bardziej usztywniona - na wycieczki w trudniejszych warunkach z ciężkim plecakiem. Duże znaczenie ma również śródpodeszwa, która wpływa na sztywność, stabilizację oraz amortyzację buta, czyli zdolność do tłumienia wstrząsów powstających podczas marszu. Podsumowując – najważniejsze, aby buty trekkingowe były wygodne. Powinniśmy też pamiętać, aby przed wyjazdem rozchodzić buty, ponieważ trekking, a zwłaszcza trudniejsze jego formy, nie są dobrą okazją na testowanie obuwia prosto ze sklepu.
Ubrania
Mając świadomość długotrwałego wysiłku fizycznego musimy dobrać swoją garderobę tak, aby czuć się maksymalnie komfortowo przez cały czas. O bawełnianych koszulkach i obcisłych jeansach możemy zapomnieć. W warunkach wyprawy świetnie sprawdzą się ubrania termoaktywne. Najlepiej z wełny merynosów, która ma szereg wspaniałych właściwości. Przede wszystkim jest przewiewna. Dzięki mikroporom zatrzymuje ciepło przy skórze, ale również izoluje ją od temperatury z zewnątrz zapewniając przy tym optymalną wymianę powietrza. Włókna tej wełny tworzą środowisko nieprzyjazne bakteriom, przez co bakterie nie namnażają się na nich. Dzięki temu, takie właśnie ubrania nie zatrzymują nieprzyjemnych zapachów tak bardzo jak te, które nosimy na co dzień. Ciekawostką jest fakt, że ubrania z wełny merynosów nie wymagają częstego prania, ponieważ wełna regeneruje się sama w kontakcie z tlenem.
Plecak
Równie duży wpływ na przyjemne wędrówki ma plecak trekkingowy. Będziemy nosić go na plecach przez całą wyprawę, dlatego warto zastanowić się jaki wybrać, aby dobrze się sprawdził. Na jednodniowe wycieczki wystarczy pojemność ok. 20-30l. Jeżeli jednak potrzebujemy zabrać ze sobą kuchenkę gazową, naczynia turystyczne i namiot - niezbędny będzie większy, taki o pojemności 60-70l. Niezależnie od wielkości, plecak musi być wygodny, pomagać w transporcie bagażu i nie powodować naszego dyskomfortu. Markowe modele plecaków trekkingowych, oprócz szelek naramiennych, wyposażone są w pas biodrowy, pas piersiowy oraz także regulatory obciążenia, które pozwalają na lepszą regulację i dopasowanie. Dzięki temu zachowamy prawidłową postawę podczas marszu i zapobiegniemy bólom pleców.
Te trzy elementy wyposażenia są niezbędne dla każdej wyprawy trekkingowej. Jeżeli znasz cel wędrówki i warunki, jakie tam panują, dobranie sprzętu dzięki naszym wskazówkom nie powinno już stanowić dla ciebie większego problemu.
WP Turystyka na:
Wyłączono komentarze
Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.
Redakcja Wirtualnej Polski