Trwa ładowanie...
d155m3a

Wyspa Honsiu

Najnowsze informacje
Strefa czasowa:

UTC±09:00

Waluta:

Jen japoński (JPY) – 100 jenów = 3,36 zł

Pixabay.com
Źródło: Pixabay.com

Wyspa Honsiu zajmuje około 60 proc. całej powierzchni Japonii. 35 proc. ludności obszaru (spośród 103 milionów) mieszka w wielkich miastach na wyspie: Tokio, Kawasaki, Yokohamie oraz Saitama, zwanymi zbiorczo Wielkim Tokio. Honsiu to najgęściej zaludniony japoński obszar. Wyspa słynie w całym regionie z produkcji ryżu, uprawy jabłek oraz warzyw.

Wyspa Honsiu – położenie, pogoda i temperatury

Japonia zajmuje ogromny obszar i jest rozciągnięta wzdłuż południków. Honsiu to najważniejsza z japońskich wysp o całkowitej powierzchni wynoszącej 228 tysięcy kilometrów kwadratowych. To malownicze górzyste terytorium sejsmiczne nękają dość częste trzęsienia ziemi, a ludzie osiedlają się głównie na nizinach. W 1923 roku ogromne trzęsienie ziemi zniszczyło aż 2/3 powierzchni stolicy, większość Yokohamy, a ilość ofiar śmiertelnych przekroczyła 142 tysiące.

Zimy na Honsiu bywają chłodne, ale średnie temperatury wynoszą zazwyczaj 2-6°C. Letnie średnie dobowe temperatury nie spadają poniżej 21°C, choć zdarzają się tu męczące upały. Opady przypadają przede wszystkim na letnie miesiące, co związane jest z pacyficznymi monsunami i znacznym ociepleniem. Warto zobaczyć Honsiu wiosną, kiedy kwitną wiśnie, symbol Japonii. Jest wówczas dość ciepło (około 15°C) i sucho, drożeją jednak bilety lotnicze.

Ciekawym zjawiskiem na Honsiu są dwie pory roku, występujące jednocześnie w odległości kilkunastu kilometrów. Zaspom śniegu w jednym miejscu towarzyszą ciepła jesień bądź wiosna tuż obok. Zawdzięczamy to Alpom Japońskim, nad którymi spotykają się zimne powietrze z Azji kontynentalnej oraz ciepłe prądy znad Morza Japońskiego.

Wyspa Honsiu – miasta i zabytki

Na wyspie Honsiu znajdują się następujące miasta:

 • Tokio, stolica Japonii. Największe atrakcje tego miejsca to punkty widokowe Tokyo Skytree i Tokyo Tower, sztuczna wyspa Odaiba, Ogrody Cesarskie z Pałacem Cesarskim. Warto zobaczyć aukcję ogromnych tuńczyków na Rynku Tsukiji, dzielnicę Roppongi, najbardziej ruchliwe skrzyżowanie świata Shibuya, piękne świątynie, np. Senso-ji lub Meiji-jingu.
 • Yokohama, o bardzo łagodnym całorocznym klimacie, ze średnią temperaturą roczną 16°C. Miasto posiada ogromny port morski i potencjał przemysłowy, jest przestronniejsze i tańsze niż Tokio. Należy zobaczyć najwyższą latarnię morską świata na stałym lądzie (106 metrów), Muzeum Jedwabiu, Landmark Tower (296 metrów) czy jeden z 30 ponad stumetrowych wieżowców. Przez trzęsienie ziemi i bombardowania z 1945 roku w Yokohamie prawie nie ma zabytków – wszystko uległo zniszczeniu.
 • Kawasaki, młode miasto z 1924 roku. Dobrze zorganizowana jest tu turystyka przemysłowa - coś dla fanów nowoczesnych technologii i nauki. Należy tu odwiedzić jedną ze świątyń wyznawców shinto, Muzeum Ekologiczne czy Pociągów i Autobusów, Świat Nauki Toshiba. Można wejść na terytorium wielu fabryk i dużych przedsiębiorstw i podpatrzeć procesy produkcyjne. Odbywa się tu sporo festiwali, chociażby Żelaznego Penisa (Kanamara Matsuri).
 • Hiroszima, usytuowana w delcie rzeki, odbudowana w stylu zachodnim po zrzuceniu na nią bomby atomowej Little Boy w 1945 roku. Posiada sieć tramwajową, zwaną „ruchomym muzeum”, ze względu na wiek zabytkowych pojazdów. Co warto zobaczyć w Hiroszimie? Kopułę Bomby Atomowej, Muzeum Pokoju, zamek, a także często fotografowaną wyspę Itsukushima (Miyajima) z najstarszym teatrem w kraju.
 • Osaka, zwana kiedyś Naniwa. Należy tu koniecznie zwiedzić zamek, Świątynię Czterech Królów Nieba (Shitennoji), akwarium Kaiyukan, parki rozrywki Universal Studios Japan oraz Expoland, parki miejskie, ogród zoologiczny, liczne muzea (np. Sztuki Orientalnej, Nauki, Morskie, Wina i Piwa, Narodowe Muzeum Sztuki), dzielnice Shinsaibashi, Dotonbori, Tobita Shinchi.
 • Kioto, otoczone przez góry, które było kiedyś stolicą kraju i siedzibą cesarza Japonii, a obecnie uważane jest za centrum kulturalne i edukacyjne. To tu znajduje się ponad 1600 świątyń buddyjskich, liczne pałace, ogrody japońskie, skalne, jeziora, zabytkowe kanały usytuowane wzdłuż najstarszych ulic. Lista Światowego Dziedzictwa UNESCO wspomina o „historycznych zabytkach starożytnego Kioto” w centrum miasta i poza nim. Należy zobaczyć Złoty Pawilon ze ścianami pokrytymi płatkami złota (bilet wstępu kosztuje 13,50 zł), Pałac Cesarski w parku imperialnym, Zamek Nijo, siedzibę pierwszego szoguna czy Gion, dzielnicę gejsz.

Wyspa Honsiu – atrakcje turystyczne

Honsiu ma w najwęższym miejscu 50 kilometrów, w najszerszym natomiast 230. Dobrze rozwinięta linia brzegowa przyciąga turystów spragnionych plażowania i słońca.

Co ciekawego warto zobaczyć na wyspie Honsiu, siódmej co do wielkości wyspie świata?

 • Na wyspie Honsiu znajduje się najwyższy szczyt Japonii - traktowana jako święte miejsce, góra Fuji (3776 metrów). Jest ona częścią parku krajobrazowego z jeziorami i jaskiniami lawowymi. To tam znajdziemy okryty złą sławą Las Samobójców.
 • Półwysep Noto to obszar, gdzie można zaobserwować pięknie podświetlone nocą pola ryżowe (region słynie właśnie z uprawy tego produktu).
 • W środkowej części wyspy usytuowany jest najbardziej aktywny japoński wulkan, Asama, o wysokości 2568 metrów. Mieszkańcy położonych w pobliżu dziewięciu miast żyją w nieustannym zagrożeniu.
 • Najdłuższy wiszący most świata Akashi-Kaikyo, prawie czterokilometrowy, łączący wyspę z Sikoku. Rozciągają się z niego niesamowite widoki na morze.
 • Wyspę Itsukushima (Miyajima – sanktuarium), zaliczaną do najsłynniejszych japońskich punktów widokowych, „Trzech japońskich pejzaży”. Świątynia z czasów rządów cesarzowej Suiko znajduje się Liście Światowego dziedzictwa UNESCO.
Wyspa Honsiu
Przykładowe ceny

- Jednorazowy bilet na metro: 6,20 zł;
- dobowy bilet na metro: 20 zł;
- wino w sklepie: od 50 zł za butelkę,
- woda mineralna: od 4 zł;
- chleb: od 5,30 zł;
- sushi ze sklepu: od 10 zł za pudełko,
- sushi w fast foodzie (kaiten zushi): od 3,36 +8% podatek VAT za talerzyk.

Komunikacja

Najszybsza i najtańsza w Japonii jest kolej naziemna Japan Railways, łącząca pociągi oraz autobusy. Metro w samym Tokio przewozi w ciągu doby po mieście i okolicach ponad 8 milionów pasażerów. Im większa odległość na Honsiu, tym droższy bilet. Honsiu i pobliskie wyspy łączy sieć tunelów oraz mostów.

Co warto zjeść i wypić

- Sushi.
- Świeże ryby i owoce morza.
- Ryżowe kanapki w kształcie trójkątów, zwane onigiri, z glonami, ikrą, wodorostami, tuńczykiem.
- Tofu, np. serwowane na patyku jako wytrawny lizak.
- Tempurę, panierkę japońską do mięs, ryb, krewetek, warzyw.
- Zieloną herbatę, parzoną w tradycyjny sposób.
- Sake.

Położenie

Azja południowo-wschodnia, to druga co do wielkości wyspa z 4 tysięcy wysp, na których położona jest Japonia

Wiza/paszport

Wiza turystyczna wydawana jest za darmo na 90 dni po przylocie i okazaniu paszportu

Orientacyjna odległość

8595 km

Czas lotu / jazdy samochodem

12 h do Tokio

Najpopularniejsze lotniska

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d155m3a
d155m3a
d155m3a