Trwa ładowanie...
19-05-2015 13:47

Zagadkowe katastrofy Boeinga 737

W latach 90. światem wstrząsnęły dwie podobne katastrofy i jeden poważny incydent z udziałem najpopularniejszego na świecie samolotu pasażerskiego - Boeinga 737. Przebieg zdarzeń był ten sam - maszyna przechylała się na bok podczas podchodzenia do lądowania, przy czym blokował się ster kierunku. Podczas lotu Eastwind Airlines 517 w 1996 roku udało się jednak odzyskać sterowność nad samolotem i bezpiecznie wylądować. Dzięki temu rozwiązano tajemnicę dwóch poprzednich tragedii.

Zagadkowe katastrofy Boeinga 737Źródło: Action Sports Photography - Shutterstock
d3w6vpk
d3w6vpk

W latach 90. XX wieku światem wstrząsnęły dwie podobne katastrofy i jeden poważny incydent z udziałem najpopularniejszego na świecie samolotu pasażerskiego - Boeinga 737. Przebieg zdarzeń był ten sam – maszyna przechylała się na bok podczas podchodzenia do lądowania, przy czym blokował się ster kierunku. Podczas lotu Eastwind Airlines 517 w 1996 roku udało się jednak odzyskać sterowność nad samolotem i bezpiecznie wylądować. Dzięki temu rozwiązano tajemnicę dwóch poprzednich tragedii.

Pierwsza z katastrof miała miejsce 3 marca 1991 roku. Na pokładzie Boeinga 737-291, lecącego z Denver do Colorado Springs w USA, było 20 pasażerów i 5 członków załogi. Podczas podejścia do lądowania samolot nagle przechylił się w prawo i zaczął spadać. Rozbił się niedaleko lotniska, nikt nie przeżył. Śledczy nie byli w stanie wskazać przyczyn katastrofy – przez lata pozostały one tajemnicą.

Niestety, na kolejną katastrofę nie trzeba było długo czekać. 3 lata później, 8 września 1994 *roku, w takich samych okolicznościach rozbił się *Boeing 737-3B7, lecący z Chicago do Pittsburgha. W pobliżu lotniska w stanie Pensylwania samolot wpadł w turbulencje i nagle ostro przechylił się w lewo. Kilka sekund później, po locie nurkowym, maszyna rozbiła się w lesie w miejscowości Aliquippa. Nikt nie ocalał *- *zginęły 132 osoby, w tym 127 pasażerów i 5 członków załogi. W okolicy ogłoszono zagrożenie epidemiologiczne – szczątki ciał były porozrzucane na ogromnym obszarze. Tak jak w przypadku lotu 585 do Colorado Springs, nie udało się ustalić przyczyn katastrofy.

d3w6vpk

Po dwóch latach historia się powtórzyła, tym razem ze szczęśliwym zakończeniem. 9 czerwca 1996 Boeing 737-200 leciał z Trenton do Richmond w Stanach Zjednoczonych. Na pokładzie były 53 osoby, w tym 48 pasażerów i 5 członków załogi. Podczas podchodzenia do lądowania, na wysokości 1200 metrów nad ziemią, samolot także przechylił się w prawo, a po 30 sekundach bezowocnej walki pilotów nagle sam wrócił do prawidłowej pozycji. Kapitanowi udało się bezpiecznie wylądować.

Specjaliści w zakresie badania przyczyn katastrof rozpoczęli śledztwo, które mogło być kluczem do rozwiązania tajemnicy dwóch pozostałych tragedii. I rzeczywiście – tym razem znaleziono winowajcę. Do katastrof doprowadził system PCU, sterujący przepływem płynów hydraulicznych i odpowiedzialny za ster kierunku. Mechanizm blokował się przy dużej zmianie temperatur. Miała ona miejsce w każdym z trzech przypadków – w powietrzu temperatura była niska, a na ziemi panował upał. Dzięki wynikom śledztwa wymieniono wadliwe mechanizmy PCU.

if/udm

d3w6vpk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3w6vpk