Trwa ładowanie...
d4naegr

Zakazane Miasto na ekranie komputera

Każdy może odwiedzić słynne Zakazane Miasto, choć tylko na ekranie komputera. Uruchomiono internetowy świat wirtualny: "Zakazane Miasto: Poza przestrzenią i czasem".

d4naegr
d4naegr

_ Każdy może odwiedzić słynne Zakazane Miasto, choć tylko na ekranie komputera. Uruchomiono internetowy świat wirtualny: \"Zakazane Miasto: Poza przestrzenią i czasem\". _

Program przygotowało Muzeum Pałacowe w Pekinie do spółki z IBM. Dzięki niemu można nie tylko zwiedzać rozległe cesarskie pałace, ale również przebrać się za cesarskiego eunucha i spotkać pałacowe kurtyzany. Kompleks cesarskich pałaców w Pekinie w prawdziwym życiu przyciąga kilkadziesiąt tysięcy zwiedzających dziennie.

Turyści online mogą więcej: towarzyszyć na przykład cesarzowi przy obiedzie, trenować walczące świerszcze i karmić je opitymi krwią komarami lub ćwiczyć strzelanie z łuku przy pomocy kurtyzan.

W wirtualnym pałacu zwiedzający stają się awatarami i mogą przebrać się w jeden z dziewięciu historycznych kostiumów z czasów dynastii Qing (mandżurskiej) - powiedział John Tolva, kierujący programem z ramienia IBM.

Program nie stroni od bardziej mrocznych aspektów: nie pomija tysięcy cesarskich eunuchów, którzy nierzadko wywierali wpływ na historię Chin, kontrolując część dworskiego życia i osiągając wielką władzę. Jeden z dostępnych kostiumów to właśnie strój eunucha - powiedziała wiceszefowa IBM Paula W. Baker.

d4naegr

Zainteresowani intymnymi aspektami życia cesarza mają też szansę przyjrzeć się w wirtualnym świecie kobietom, które obsługiwały władcę.

Muzeum liczy na to, że dzięki programowi (www.beyondspaceandtime.com), który powstał na podstawie oprogramowania do gier komputerowych, zwiększy się liczba wielbicieli cesarskich pałaców.

Wiele z najwspanialszych dzieł sztuki i budynków zaopatrzono w dodatkowe informacje, a nawet dodatkowe zdjęcia - wystarczy kliknąć myszą.

Prace nad wirtualnym Zakazanym Miastem trwały przeszło trzy lata i kosztowały ponad 3 mln dolarów.

Zakazane Miasto, ukończone w 1420 roku, rozciąga się na powierzchni ponad 72 hektarów; na kompleks składa się 980 budynków. W 1987 roku zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO.

(PAP)

klm/ mc/ yy/

d4naegr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4naegr