Zapowiadano wielkie atrakcje, a jest wielkie nic - sprawdzamy, co z parkami rozrywki na Mazowszu
Miały być wielkie i nowoczesne, a nie ma ich wcale. Parki rozrywki za kilkaset mln zł, których budowę szumnie zapowiadano już kilka lat temu, wciąż nie powstały. Gigantyczne obiekty miałoby dzielić zaledwie 25 km, a ich powstanie zmieniłoby Mazowsze w centrum rozrywkowe z prawdziwego zdarzenia. Sprawdzamy, co zostało z marzeń o obiektach pod Mszczonowem i w Grodzisku Mazowieckim.
Rozmowy na temat inwestycji w miejscowości Wręcza pod Mszczonowem trwają od 13 lat. „Park of Poland” – bo pod taką nazwą od początku reklamowany był obiekt, miał powstać na gruncie o powierzchni ok. 200 ha i być jednym z największych kompleksów wodnych w Europie Środkowo-Wschodniej. Rozpoczęcie budowy ogromnego parku rozrywki zapowiadano na 2013 roku, a potem sukcesywnie przesuwano je na kolejne lata. Zapytaliśmy inwestora, firmę Global City Holdings, czy jest szansa, że obiekt w ogóle powstanie?
- Na początku grudnia 2016 roku złożyliśmy wniosek o pozwolenie na budowę pod tymczasową nazwą parku wodnego "Water World of Poland" w Starostwie Powiatowym w Żyrardowie – powiedział Wirtualnej Polsce Peter Dudolenski, dyrektor generalny GCH. - Firma pracuje obecnie nad dalszymi etapami związanym z uzyskaniem pozwolenia na budowę i rozpoczęciem prac budowlanych. Trwają również prace nad docelową nazwą i logiem dla parku wodnego pod Mszczonowem. Rozpoczęcie prac przewidywane jest na wiosnę 2017 roku.
To świetna wiadomość, ale czy plan jest realny? Choć GCH już jest gotowa na rozpoczęcie budowy w kwietniu br., to w Starostwie Powiatowym w Żyrardowie studzą zapał. Wniosek o pozwolenie na budowę faktycznie wpłynął tam 8 grudnia 2016 r., ale… - W dniu 14 grudnia 2016 r. starosta żyrardowski zawiesił z urzędu postępowanie w sprawie wydania pozwolenia na realizację ww. przedsięwzięcia – informuje Leszek Kamiński, członek zarządu Powiatu Żyrardowskiego. – Po ustąpieniu przyczyn zawieszenia postępowanie zostanie ponownie podjęte.
Inwestor uspokaja, że wszystko jest pod kontrolą. - Zważając na skalę projektu, w obecnej chwili dokumentacja jest weryfikowana przez służby Państwowej Straży Pożarnej. Z chwilą otrzymania opinii Starostwo Powiatowe wznowi postępowanie związane z wydaniem decyzji - mówi Dudolenski, a w kuluarach urzędu dowiadujemy się, że „wszystko jest na dobrej drodze”.
Po wznowieniu postępowania sprawa zostanie rozstrzygnięta zgodnie z ustawowymi terminami, czyli nie później niż w ciągu dwóch miesięcy od daty otrzymania odwołania. A wtedy hulaj dusza! W parku mają powstać trzy strefy, w których znajdą się: park tematyczny, wodny i strefa spa. Jako pierwsza ruszy budowa aquaparku, którego centrum będzie ogromny basen w stylu tropikalnej wyspy z odsuwanym dachem, otoczony miasteczkiem ze zjeżdżalniami. Byłaby to wielka konkurencja dla niemieckiego Tropical Islands, który jest bardzo popularny wśród polskich turystów. Inwestycja ma kosztować ok. 150 - 180 mln euro i będzie finansowana kapitałem własnym oraz kredytowana przez banki.
- Obecnie jesteśmy w trakcie finalizowania umowy kredytowej – dodaje Peter Dudolenski. - "Park of Poland" jest priorytetowym projektem rozwojowym dla spółki Global City Holdings. Naszym celem jest zapewnienie rozrywki milionom gości z Polski oraz innych krajów Europy Środkowo - Wschodniej i Europy Zachodniej. W parku zaoferujemy atrakcje znane z innych parków na świecie, od tych dostarczających najbardziej ekstremalnych wrażeń do klasycznych atrakcji.
Adventure World Warsaw
O drugim, ogromnym parku rozrywki mówi się od 2010 roku. Nadzieje były spore, a projekt wydawał się bardzo realny. Zajmujące ponad 200 ha tereny w Grodzisku Mazowieckim zostały odrolnione, uchwalono miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego i uzyskano pozwolenie na budowę. „Adventure World Warsaw” zapowiadano, jako park składający się z pięciu wysp tematycznych, na których planowano rozmieścić m.in.: kolejki górskie, zjeżdżalnie wodne, baseny, interaktywne fontanny i hotel. Budowa miała zakończyć się w 2015 r. i choć na placu budowy wbito nawet tablice informacyjne, poświęcono go, a nawet hucznie świętowano rozpoczęcie inwestycji, to parku jak nie było tak nie ma, bo inwestor zbankrutował.
W ubiegłym roku Peter Jan Mulder, pomysłodawca projektu znowu rozpalił nadzieję i poinformował media, że prowadzone są działania restrukturyzacyjne, które mają na celu realizację projektu i wznowienie prac w niedalekiej przyszłości. „Aby pozyskać długoterminowe finansowanie budowy parku i kompleksu hotelowego "Adventure World Warsaw", zarząd AWW został zobowiązany do podzielenia projektu na kilka części składowych, co umożliwi przeprowadzenie procesu budowy w etapach. Podzielenia projektu budowy na części przypadło firmie projektowej WATG. Przed przystąpieniem do działań, firma ta przeprowadziła audyt projektu budowlanego parku oraz kompleksu hotelowego. Audyt ten wykazał, że projekt wymaga naniesienia poprawek” – czytamy w komunikacie parku.
Teraz inwestor milczy, a na stronie internetowej parku wciąż widnieje data otwarcia z przeszłości – 2015 rok. Tymczasem w grodziskim magistracie wciąż mają nadzieję, że sen o parku się ziści, ale liczą się z tym, że inwestorem zostanie inna firma niż ta, która wymyśliła projekt.
- Informacje, które docierają do nas, wskazują na to, że sprawa budowy parku rozrywki jest ciągle otwarta. Lokalizacja jest niezwykle atrakcyjna, wydane pozwolenia na budowę parku są dalej ważne i potencjalny inwestor miałby tu dość łatwe zadanie. Inwestycje o takim znaczeniu są jednak rzadkie, więc cierpliwie czekamy na rozwój wydarzeń i mamy nadzieję, że w niedługim czasie park powstanie. Bardzo na to liczymy – mówi Wirtualnej Polsce Jan Pazio, naczelnik wydziału Centrum Obsługi Przedsiębiorcy w Urzędzie Miejskim w Grodzisku Mazowieckim.
Zobacz też: Centralna Polska to nie tylko Warszawa i Łódź.