Szlaki tematyczne po Ziemi Łowickiej
Łódzki Szlak Konny
Ponad 2 tys. km długości, ok. 200 ośrodków konnych, 21 miejsc postojowych dla jeźdźców i koni oraz 30 punktów informacji - Łódzki Szlak Konny im. majora Henryka Dobrzańskiego "Hubala" robi wrażenie. Tworzą go dwie pętle, które dla wygody turystów zostały podzielone na mniejsze, 20-kilometrowe odcinki oznakowane zgodnie z wytycznymi PTTK. Szlak wiedzie przez siedem parków krajobrazowych i łączy ośrodki jeździeckie rozsiane na terenie całego województwa. Warunki są zróżnicowane, więc w zależności od indywidualnych upodobań można wybrać np. nocleg na sianie lub w standardzie trzygwiazdkowego hotelu. Na terenach, gdzie nie ma zbyt wielu ośrodków jeździeckich powstały miejsca postojowe z krytymi wiatami.
Na trasie szlaku i w jego pobliżu znajduje się wiele obiektów wartych obejrzenia, m.in. Pałac w Walewicach, Zespół Pałacowy w Nieborowie, Klasztor Cystersów w Sulejowie czy Muzeum Wnętrz Dworskich w Ożarowie.
Szable i Bagnety
Czerwony szlak położony w południowej części powiatu łowickiego, obejmuje Łowicz, Nieborów, Bełchów, Łyszkowice, Czatolin, Domaniewice, Guźnię, Bielawy, Walewice, Sobotę i Bocheń. Miejsca te związane są z ważnymi wydarzeniami w dziejach regionu i kraju, takimi jak powstania narodowe czy wojny światowe. Szlak ma długość 119 km.
Dwory i Kościoły
Oznaczony na zielono szlak o długości 123 km, przebiegający przez północno-zachodnią części powiatu łowickiego, w której najważniejsze atrakcje to: Boczki, Kiernozia, Sobota, Walewice, Borów, Waliszew, Chruślin oraz Łowicz.
Urszula Drukort-Matiaszuk/if, Wirtualna Polska